Kyselina alfa-lipoová: Bolesť chrbta nemusia zaháňať len analgetiká

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

80 % ľudí aspoň raz v živote pocíti bolesť chrbta. Existujú však aj takí ľudia, ktorých bolí chrbát dlhodobo – ide o štvrtinutretinu dospelých.

Ak vás bolí chrbát, nezanedbajte to – vo vašom nervovom systéme môžu totiž nastať zmeny, ktoré vyriešite ťažšie ako pôvodnú príčinu bolesti.

Nakoniec to bude mať nielen fyzické, ale aj psychologické následky, pretože miniete veľa peňazí za lieky, dokonca vám hrozí práceneschopnosť.

Ako píše MUDr. Pavel Malovič, PhD., MPH, prednosta Ústavu telovýchovného lekárstva Lekárskej fakulty SZU, v krajinách Európskej únie má chronické pohybové problémy 120 miliónov ľudí, čo je v priamych nákladoch na liečbu takmer štvrť bilióna eur ročne.

„Tieto diagnózy spôsobujú polovicu všetkých pracovných absencií a tri pätiny dlhodobých práceneschopností. Postihnutie pohybového systému je zároveň druhou najčastejšou príčinou invalidity vo svete,“ približuje Pavel Malovič.

Čo je chronická bolesť chrbta

O chronickej bolesti chrbtice hovoríme vtedy, ak pretrváva dlhšie ako 3 mesiace. Že nejde o jednoduchú záležitosť, dosvedčujú aj pridružené problémy, ako napríklad depresia, poruchy spánku, či znížená chuť do jedla.

Čo teda s tým? Denne brať lieky na potlačenie bolesti? Podstúpiť operačný zákrok? Alebo radšej hľadať iné postupy, ako sú prírodné doplnky, či pravidelné cvičenie?

Lieky na potlačenie bolesti

Na Slovensku najčastejšie siahame po analgetikách, teda liekoch proti bolesti, a potom čakáme, kým bolesť prejde. Zabúdame však, že analgetikum nám uľaví len „na chvíľu“.

V slovenských ambulanciách mesačne predpíšu viac ako 250 000 balení nesteroidných analgetík, čo sú najčastejšie používane lieky na bolesti chrbtice. Za všetky lieky spomeňme:

  • ibuprofén,
  • paracetamol,
  • opioidné analgetiká,
  • tramadol,
  • myorelaxanciá (uvoľňujú svalové napätie kostrových svalov),
  • antidepresíva.
kyselina alfa-lipoová účinky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Vedľajšie účinky liekov

Úľava od bolesti väčšinou príde – a rýchlo. Málokto si však uvedomuje riziká, ktoré vyplývajú z dlhodobého užívania či maximálnych odporúčaných dávok.

Práve kvôli obavám z vedľajších účinkov sa veľká časť pacientov, najmä tých skôr narodených, lieči nedostatočne. Starší ľudia sa zároveň menej hýbu, čo dokážeme pochopiť.

Najmä u seniorov je preto vhodná kognitívno-behaviorálna terapia – čiže psychoterapeutické postupy, ktoré odbúravajú škodlivé vzorce myslenia a správania.

Farmakologickú liečbu podporujú aj ďalšie aktivity:

  • zdravotný telocvik,
  • joga (alebo iné meditácie),
  • masáže,
  • akupunktúra (resp. akupresúra)
  • chiropraxia
  • Dornova metóda.

Kyselina alfa-lipoová – počuli ste už o nej?

Viaceré odborné štúdie za posledné desaťročie preukázali, že existuje ešte jeden významný pomocník v liečbe bolestí chrbta. Je to kyselina alfa-lipoová, ktorá je silným prírodným antioxidantom.

Kyselina alfa-lipoová sa vyskytuje v tele prirodzene, našli by sme ju v každej živej bunke. Zapája sa do rôznych oxidačných a antioxidačných procesov, pričom má priamy analgetický efekt – teda tlmí bolesť.

Ľudské telo si dokáže vytvárať kyselinu alfa-lipoovú aj samo, no kvôli stresu ide zvyčajne o nedostatočné množstvo. Navyše, v strave (najmä vnútornosti, špenát a kvasnicový extrakt) sa vyskytuje len v stopových množstvách, takže ju potrebujeme prijímať ako liek alebo výživový doplnok.

Ako hovorí doc. MUDr. Michal Minár, PhD., z II. neurologickej kliniky Lekárskej fakulty UK a UN Bratislava: „Priamy analgetický efekt kyseliny alfa-lipoovej sa dá využiť pri bolestiach chrbta, fibromyalgii, úžinových syndrómoch (napr. syndróm karpálneho tunela, pozn. red.), či pri migréne. Klinické štúdie prinášajú pozitívne výsledky.“

kyselina alfa-lipoová migréna
Zdroj foto: AdobeStock.com

Účinok kyseliny alfa-lipoovej podporí superoxid dismutáza

Tak ako kyselina alfa-lipoová, aj superoxid dismutáza je telu vlastná látka. Ide o enzým, ktorý chráni nervy a pôsobí protizápalovo.

Kombinácia týchto látok sa ukazuje ako bezpečnáúčinná. Pacienti si pochvaľujú zlepšenie kondície sledovaných častí tela, aj nižšiu spotrebu liekov proti bolesti.

Zaujímavé bolo napríklad porovnanie pacientov, ktorí mali problémy s krčnou chrbticou. Jednoznačne lepšími výsledkami v štúdii sa mohli pochváliť pacienti, ktorí nielen iba rehabilitovali, ale aj rehabilitovali a zároveň užívali kyselinu alfa-lipoovú superoxid dismutázu.

Kombinácia kyselina alfa-lipoová + superoxid dismutáza je rovnako účinná pri bolestiach dolnej časti chrbta, či bolestiach v dôsledku hernie disku.

Kyselina alfa-lipoová – zdravá náhrada liekov proti bolesti

Ak vás trápia bolesti chrbtice, zaobstarajte si v lekárni doplnok stravy s vysokým obsahom kyseliny alfa-lipoovej. Najlepšie taký, ktorý obsahuje aj vitamíny skupiny B, minerály a ďalšie prospešné látky. Povedzme si o niektorých viac.

  • Vitamíny skupiny B: B3 (niacin), B6, B2 a B1 (tiamín) – sú nenahraditeľné pre zachovanie normálnej psychiky. V niektorých prípadoch zmierňujú depresívnu náladu, schizofréniu, kognitívne poruchy či následky nadmerného pitia. Tiamín znižuje hladinu bolesti a zabraňuje poškodeniu buniek.
  • Vitamín E: silný antioxidant, prispieva k zdraviu buniek. Ochraňuje DNA, bunkové membrány a bielkoviny.
  • Selén: dôležitý minerál, silný antioxidant, asistuje pri metabolických procesoch. Podporuje zdravú činnosť štítnej žľazy a imunitného systému. Zmierňuje kognitívne poruchy, podporuje mozgovú činnosť.
  • Ginkgo biloba: patrí k najstarším rastlinám na svete. Znižuje kognitívny  deficit, posilňuje periférny cievny systém.
  • Kyselina pantoténová (B5): podporuje syntézu a metabolizáciu vitamínu D, steroidných hormónov a niektorých neurotransmiterov.
  • Mangán: podporuje tvorbu antioxidačného enzýmu – superoxidu dismutázy, ktorý, ako sme si už hovorili, chráni nervy a pôsobí protizápalovo. Obsahuje ho napr. fazuľa, mandle, arašidy aj bataty.

Pre koho je vhodná kyselina alfa-lipoová?

Kyselina alfa-lipoová je bezpečnou a zdravou alternatívou k liekom proti bolesti. Kyselina alfa-lipoová preukázateľne regeneruje nervové tkanivá, podporuje normálnu činnosť nervovej sústavy a imunitného systému.

V kombinácii s ďalšími látkami, ako napríklad superoxid dismutáza, možno očakávať zlepšenie pohyblivosti a výrazný ústup bolestí. Nepochybne to ocenia ľudia s chronickými bolesťami chrbtice, neuropatiami rôzneho pôvodu, či úžinovými syndrómami.

Ale o tom až nabudúce.

Inzercia

Revitanerv-web-1

Zdroje:

  • www.eduprofipharm.sk,
  • www.medicalnewstoday.com,
  • www.ulekare.cz,
  • www.zzv.sk

Pridaj komentár