Rukola, môžem ju jesť dokola. Dokonca aj v tehotenstve. Ako chutí rukola?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Rukolu pestovali naši predkovia už od 6. storočia. Obľúbili si ju pre nezvyčajnú, pikantnú chuť a množstvo prospešných látok. Celkom dobré dôvody na to, aby sme ju zaradili do jedálnička aj my, no nie?

Kedy sa verilo, že rukola je aj silným afrodiziakom, to si mysleli najmä v antickom Ríme. V západnej Ázii rukolu používali ako liečivo.

Bylinka pochádza zo Stredozemia, je to typické ochucovadlo pre kuchyňu Talianska, Portugalska a Maroka. Výhodou je, že má nízke množstvo tukucukru.

Rukola je nízkokalorická, takže si jej môžete dať, koľko len chcete. Napríklad, 1 hrnček čerstvej rukoly obsahuje len 5 kalórií a takmer žiadny tuk.

Ako upraviť rukolu, aby nebola horká?

Môžem si rukolu zamraziť?

Ako sa pestuje rukola?

Aké účinky má rukola?

Má aj nežiaduce účinky?

Na čo pomáha rukola?

V prvom rade – rastlina má veľké množstvo vitamínov. Tie podporujú nervovú sústavu, srdce a krvný obeh. Je preukázané, že rukola znižuje vysoký krvný tlak. Vitamín A je zase prospešný pre oči.

Prežúvaním čerstvej rukoly potlačíme nepríjemný zápach z úst. Samozrejme, najprv by sme mali pátrať po skutočných príčinách tohto javu, a rukolu používať len ako „situačnú“ pomôcku.

Ďalšie podporné účinky rukoly:

  • posilňuje imunitný systém,
  • prečisťuje tráviaci trakt,
  • znižuje hladinu cukru v krvi,
  • zoceľuje steny ciev,
  • znižuje cholesterol,
  • zvyšuje chuť do jedla,
  • odstraňuje plynatosť,
  • vypudzuje nadbytočnú vodu z tela,
  • podporuje sexualitu.

Nežiaduce účinky rukoly

Aj keď je rukola plná vitamínov, nemôžeme vylúčiť nežiaduce účinky. Keďže rastlina obsahuje veľa vitamínu K, mali by sa jej vyhýbať najmä tí, ktorí berú lieky na zrážanie krvi. Tento vitamín totiž zvyšuje krvnú zrážanlivosť.

Celkovo však rukola neprináša žiadne zdravotné riziká, a preto je ideálnym doplnkom vyváženej stravy. Avšak – veľmi dôležité je správne skladovanie. Prečo?

V zelenine, čo nám dlhšie „postojí, sa po čase vytvárajú baktérie, ktoré premieňajú prospešné dusičnany na jedovaté dusitany. Väčšie množstvo dusitanov teda urobí zo zeleniny nezdravú „vec“.

Rukola obsahuje tieto prospešné látky:

  • vápnik,
  • draslík,
  • horčík,
  • zinok,
  • kyselina listová,
  • vitamín A,
  • vitamíny skupiny B,
  • vitamín C,
  • vitamín K.

Účinky rukoly na vlasy a nechty

Rukola prospieva vlasom i nechtom, a opäť za tým hľadajme vitamíny a minerály. Keď budete pravidelne jedávať rukolu, vaše vlasy budú lesklénechty menej lámavé.

Extrakty z rukoly nájdete aj vo výživových doplnkoch pre rast vlasov. Stretnete sa tiež s rukolovým olejom, lisovaným zo semien. Používa sa na redukciu lupín a vypadávanie vlasov. Zabíja aj vši.

Skúsenejšie dámy si vyrábajú rukolový zábal na vlasy. Domáci zápal by mal spomaliť, či zastaviť vypadávanie vlasov. Za skúšku to určite stojí, no nemyslite si, že takýto vlasový „wellness“ zachráni silno rednúcu hrivu.

Nadmerné vypadávanie vlasov je takmer vždy prejavom ochorenia, či starnutia.

rukola

Zdroj foto: AdobeStock.com

Rukola v tehotenstve

Nie každá bylinka je pre budúce mamičky bezpečná, ale pri rukole nemusíte mať žiadne obavy. Práve naopak, vysoký obsah kyseliny listovej hrá vo váš prospech, ak sa snažíte o otehotnenie.

Bylinka je veľmi užitočná aj počas tehotenstva, pretože ňou podporíte zdravý vývoj dieťaťa. Neskôr zvyšuje produkciu materského mlieka. Preto by jednoznačne nemala chýbať na vašom tanieri!

Prečo je rukola horká?

Rukola má pikantnú, trochu horkastú chuť. Vďaka tomu si dostala prívlastok „horčicová tráva“. Horkú chuť vytvárajú glukozináty, čo sú látky s protirakovinovým účinkom.

Obsah glukozinátov v rukole je dokonca vyšší, ako v brokolici alebo kapuste. Ak to zvážime, pár horkastých súst hneď ľahšie „prekusneme“.

Len čo rukola zakvitne, celá rastlina ešte viac zhorkne. Jedlé sú aj biele kvietky. Môžete si nimi ozdobiť tanier, a nakoniec ich zjesť.

Čo sa týka štipľavosti, skúsenosť hovorí, že čím je lístok tenší a ostrejší, tým je rukola korenistejšia.

Ako sa pestuje rukola

Rukola je prakticky celoročná rastlina, takže je skvelým adeptom na domáce pestovanie. Rastlina rýchlo klíči a rastie. Darí sa jej v studenej a vlhkej pôde, v opačnom prípade by asi rýchlo zvädla.

Prudký rast rukoly možno porovnať so žeruchou. Rukole sa bude dobre dariť aj na okne v kvetináči. Úrodu z parapety tak pozbierate kedykoľvek. Rukolu môžete zasiať v akomkoľvek ročnom období.

Pokiaľ chcete rukolu pestovať v záhrade, zasejte ju začiatkom apríla. Pre jesenný zber zase zvoľte august. Prvé lístky spravidla pozbierate už o 2 – 3 týždne.

Bylinka vyrastie do plnej veľkosti približne po 1 mesiaci. Keď začne kvitnúť, ide o signál, že sa pre ňu sezóna skončila. Vtedy ju vytiahnite a zasejte novú.

Ako upraviť rukolu?

Celá rukola je jedlá – teda kvety, lístky aj semená. Najchutnejšia je čerstvá, a práve takto ju podávajte.

Dobrou kombináciou k nej sú paradajky, cesnak, bazalkamozzarella; bude z toho chutný šalát. Ďalšou možnosťou je smoothie.

Tepelná úprava oslabuje typickú korenistú chuť rukoly, čo niektorí práve ocenia. Bylinu si pridávajte napríklad do polievok, omáčok a zapekaných jedál (aj pizze). Lístky prihadzujte až na konci varenia.

Pred prípravou lístky poriadne opláchnite, aby ste ich očistili od drobnej hliny. Týka sa to najmä balenej rukoly z obchodu.

Uskladnenie rukoly

Ako skladovať rukolu, aby vydržala čo najdlhšie čerstvá? Rastlinu vždy rozdeľte na samostatné lístky. Tie zbierajte večer, lebo počas slnečného dňa vám skôr zvädnú.

Rastlinku potom zabaľte do papierovej utierky a vložte do vzduchotesného obalu. V chladničke ju držte len v časti pre zeleninu. Takto zabalená by mala vydržať až 10 dní.

Rukolu umývame až tesne pred úpravou, nikdy nie pred uložením do chladničky. Čo sa týka balenej rukoly, neotvorená by mala vydržať cca 5 dní. Po otvorení ju spotrebujte čo najskôr.

recept s rukolou

Zdroj foto: AdobeStock.com

A čo mrazenie rukoly?

Nuž, to sa veľmi neodporúča. Po rozmrazení by ste totiž našli namiesto šalátu iba neforemnú zelenú kašu. Rukola, voda a mrazák, to jednoducho nejde dokopy.

Ak napriek tomu chcete rukolu zamraziť, zvoľte iný postup. Najprv ju umyte, potom nasekajte, uložte do misiek a zalejte olivovým olejom.

Rukolové „kocky“ si pridávajte omáčok, šalátov či polievok. Na mrazenie si vyberajte len pekné a zdravé listy, bez škvŕn.

Sušená rukola

Nasušenie rukoly je určite efektívnejšie, ako uskladňovanie. Môžete použiť rúru, alebo sušiť prirodzene. V prvom prípade bylinu rozložte na plech s papierom na pečenie. Rastlinu ukladajte vo veľmi tenkej vrstve.

Rúra by mala byť nahriata len na 4050 stupňov, dvierka nechajte pootvorené. S dĺžkou sušenia to nepreháňajte, stačí niekoľko minút, inak sa rastlina spáli.

Ak chcete sušiť prirodzene, rastlinku uložte na hrubší papier. Vyhýbajte sa kovovým povrchom, aby nedošlo k oxidácii.

Sušenie by malo prebiehať v teplej, vetranej miestnosti, bez prístupu slnečného svetla. Lístky sa vysušia za 7 10 dní.

Rukolu drvíme až po úplnom vysušení. Skladujeme ju v uzavretých sklenených nádobách, kde vydrží až 1 rok.

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/food-nutrition/arugula#Meal-Prep:-Non-Boring-Salad
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/282769
  3. https://www.thespruce.com/how-to-grow-arugula-4125564
  4. https://www.webmd.com/food-recipes/benefits-arugula

Pridaj komentár