(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Ľudia, ktorí majú chronické choroby pľúc, sú v posledných týždňoch a mesiacoch trochu vystrašení z novej epidémie. Všade počúvajú, že nákaza koronavírusom by významne zhoršila ich zdravotný stav.
Všetci vieme, že nový koronavírus SARS-CoV-2 napáda predovšetkým dýchacie cesty. Preto je pravda, že ak ste predtým mali chronické problémy s pľúcami, choroba COVID-19 môže mať u vás ťažší priebeh.
Ako pokračovať v liečbe astmy?
Čo robiť pri podozrivých príznakoch?
Ako znížiť riziko nákazy koronavírusom?
Zmení sa moja liečba v období pandémie koronavírusu?
Pri viacerých chorobách pľúc, napríklad astme či CHOCHP, pacienti užívajú kortikoidy. O týchto liekoch je známe, že ovplyvňujú imunitný systém, a tým zvyšujú náchylnosť na rôzne infekcie. Aj preto sú mnohí pacienti v neistote a pýtajú sa:
Je liečba kortikoidmi v „týchto časoch“ bezpečná?
Nemôže mi nejako uškodiť?
Rozhodne pokračujte v liečbe, ktorú vám stanovil lekár! Lieky neprestávajte užívať, pretože by sa váš stav mohol rapídne zhoršiť. Dávky liekov si svojvoľne (bez porady s lekárom) neznižujte – ani v prípade kortikoidov.
Kortikoidy vás chránia, keďže tlmia zápal v dýchacích cestách, ktorý sa objavuje pri viacerých chronických pľúcnych chorobách (astma, CHOCHP a pod.). Bez týchto liekov by zápal prepukol.
Hoci kortikoidy tlmia imunitný systém, a teda zhoršujú obranyschopnosť organizmu, vo vašom prípade je väčším rizikom, neužívať ich! Preto sa ďalej normálne liečte!
Mám zostať doma. Čo musím dodržať?
- Nenakupujte zbytočne v obchodoch, vyhýbajte sa cudzím ľuďom. Požiadajte niekoho, aby vám nakúpil nevyhnutné potraviny, či drogériu. Ostatné veci (ak ich naozaj potrebujete) objednávajte cez internet. Keď zostanete doma, infekcia za vami sama nepríde.
- Ak je niekto z vašich blízkych rizikový, zostaňte s ním v kontakte len na diaľku – cez telefón alebo internet.
- Ak sa nemôžete vyhnúť kontaktu s cudzími ľuďmi, držte sa od nich najmenej 2 metre.
- Ak idete von, nechytajte si tvár. Po príchode domov si dôkladne umyte ruky mydlom.
- Na verejnosti sa čo najmenej dotýkajte vecí a povrchov.
- Buďte ohľaduplní k druhým, noste na verejnosti rúško. Ak kašlete, odvráťte sa, aj keď máte na tvári rúško.
- Použité rúško operte, jednorazové vyhoďte! Ak rúško nemôžete nosiť pre ťažkosti s dýchaním, radšej sa vyhnite pohybu na verejnosti.
- Zostaňte bezpečne aktívni. Cvičte doma, alebo vonku na miestach, kde nie je veľa ľudí. Posilníte tak svoju obranyschopnosť a predídete depresiám. Absolútna nevyhnutnosť – nefajčite!
Kontroly u lekára
Ak máte teraz (v čase pandémie) naplánovanú kontrolu u lekára, vopred sa telefonicky informujte, či tento termín platí. Ak sa váš stav zhoršil, nezabudnite to lekárovi oznámiť.
Mnohé ťažkosti však viete vyriešiť na diaľku. Lieky vám väčšina lekárov predpíše aj elektronicky, vy si ich len vyzdvihnete v lekárni.
Ak je to možné, majte vždy doma zásobu liekov aspoň na 2 týždne, pre prípad, že by ste zostali v karanténe a nemohli ísť von.
Čo robiť pri vzplanutí choroby?
Môže byť pre vás ťažké odlíšiť, či pri problémoch s dýchaním ide o COVID-19, alebo o chronickú pľúcnu chorobu. Ak sa vaše problémy s dýchaním zhoršili a zároveň ste sa stretli s niekým, kto prišiel zo zahraničia, prípadne viete, že ste boli v kontakte s chorým na COVID-19, pravdepodobnosť nákazy u vás stúpa.
Ak ste však za posledné 2 týždne s nikým neboli, zrejme nejde o koronavírus, ale o zhoršenie vášho pľúcneho ochorenia. Nepriamym dôkazom je aj to, že pri akútnom zhoršení astmy či CHOCHP obvykle nemáte horúčku. Naopak, pri koronavíruse áno.
V každom prípade – užívajte lieky, ktoré vám lekár predpísal pre akútne vzplanutie choroby. Pokiaľ neúčinkujú dostatočne, kontaktujte lekára a požiadajte ho o radu.
Dobrá rada:
Ak spozorujete vzplanutie vašej chronickej pľúcnej choroby, začnite s cvičeniami na kontrolu dýchania. Ak ich neovládate, alebo neúčinkujú, užite lieky na uvoľnenie dýchacích ciest (ak vám ich predpísali).
Kedy volať záchranku (číslo 112):
- máte pocit, že sa dusíte – lapáte po dychu,
- ťažko sa vám dýcha – nemôžete plynulo rozprávať,
- problémy s dýchaním sa v posledných hodinách nápadne zhoršili.
Vždy vyhľadajte lekársku pomoc, ak sa dýchavica objaví náhle a nečakane!
Čo robiť, ak máte podozrenie na infekciu koronavírusom?
K hlavným príznakom choroby COVID-19 patrí horúčka, kašeľ, lapanie po dychu, únava, bolesti hlavy. Ak si myslíte, že ste ochoreli na COVID-19, neutekajte hneď k lekárovi. Kontaktujte všeobecného lekára telefonicky a vypočujte si ďalšie pokyny.
Určite vám povie, aby ste sa izolovali od ostatných, vrátane členov domácnosti. Pri miernom priebehu choroby sa budete liečiť tiež iba doma.
Test na koronavírus vám pri podozrení na COVID-19 nariadi lekár, inak si ho hradíte sami.
Chronické choroby pľúc a bronchiektázia
Bronchiektázia je ochorenie, pri ktorom sú trvalo a nezvratne rozšírené priedušky (bronchy). Je to aj váš prípad? Cítite sa kvôli tomu ohrození novým koronavírusom?
Ak máte horúčku a kašeľ, no inak sa cítite dobre, užite paracetamol a čistite si dýchacie cesty. Poraďte sa s lekárom o užití antibiotík, najmä ak pribudlo hlienu, alebo zmenil svoje sfarbenie.
Ak sa však potvrdí nový koronavírus, antibiotiká vám nepomôžu, pretože liečia iba bakteriálne infekcie. Antibiotiká pomáhajú len pri bakteriálnom zápale, ktorý je pri bronchiektáziách častý.
Informácie v článku „Chronické choroby pľúc a COVID-19: Rady a tipy pre pacientov“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.
Zdroje:
1 odpovedí na “Chronické choroby pľúc a COVID-19: Rady a tipy pre pacientov”