(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Nechtík lekársky (latinsky Calendula officinalis) je oddávna prírodným liekom na rôzne ochorenia.
Ľudoví liečitelia ním vymývali hnisavé rany a vredy, bol to vyhlásený „ránhojič“.
Dnes už vieme, že nechtík je užitočný najmä pri ochoreniach kože, no využijeme ho aj pri vnútorných ťažkostiach.
Napríklad v stredoveku sa nechtík ordinoval pri vynechávajúcej menštruácii.
Ako si uvariť čaj z čerstvého nechtíka?
Môžeme ho piť v tehotenstve?
Pomáha nechtík lekársky na oči?
Kedy sadiť nechtík?
Nechtík lekársky – obsahové látky
Nechtík patrí do rodiny astrovitých rastlín. Mnohí záhradkári ho pestujú najmä ako okrasnú rastlinu, a to vďaka jeho nápadnej oranžovej farbe, ktorou skrášľuje záhony. Ale čo liečebné schopnosti bylinky?
Liečivá sila nechtíka sa ukrýva hlavne v sýto-oranžových kvetoch. Tie sú bohaté na horčiny a flavonoidy. Ide o látky, ktoré majú protizápalové a protivírusové účinky.
V nechtíku sa nachádza aj dôležitý betakarotén, ktorá chráni pokožku pred následkami ultrafialového žiarenia. Ďalšou zaujímavou látkou je luteín, ktorý zlepšuje ostrosť zraku a celkové zdravie očí.
V nechtíku nájdeme aj vitamíny A, B, C, E, vápnik a horčík.
Nechtík lekársky a jeho účinky
Začnime vonkajším použitím nechtíka. Rastlinka lieči dermatitídu, zapareniny u bábätiek, popáleniny aj omrzliny, urýchľuje hojenie rán. Tie menej svrbia, znižuje sa ich začervenanie.
Nechtík si poradí aj s plesňami a bakteriálnymi ochoreniami kože. Bylinka sa navyše osvedčila pri vaginálnej mykóze. Nechtíková masť je dobrým riešením, pokiaľ sa chceme vyhnúť mastiam na predpis.
Nechtík lekársky je v mnohých prípadoch rovnako účinný ako štandardný klotrimazol, ktorý lekári predpisujú pri mykóze. Liečbu môžeme doplniť o sedacie kúpele v nechtíkovom odvare.
Vnútorné použitie nechtíka lekárskeho:
- podpora imunitného systému,
- podpora liečby astmy,
- pri žalúdočných a črevných ochoreniach – na lepšie trávenie, vylučovanie,
- pri plynatosti a kŕčoch,
- pri vnútorných zápaloch,
- pri úprave menštruácie,
- prevencia rakoviny (hlavne tráviacej sústavy, maternice a prsníka).
Ako si pripravíte čaj z čerstvého nechtíka?
Nechtíkový čaj si môžete urobiť z čerstvých, ale aj zo sušených kvetov. Z kupovaných čajov uprednostňujeme sypané. A ako postupovať?
Vriacou vodou zalejeme 1 až 2 čajové lyžičky bylinky. Zmes lúhujeme asi 10 minút, podľa chuti ešte osladíme medom. Za deň sa však odporúča vypiť maximálne 3 šálky čaju.
Zápar z nechtíka neslúži len na pitie. Môžete ho použiť aj na problematickú pokožku, napríklad na premývanie rán a jaziev.
Lupienky a lístky z nechtíka môžete zahrnúť aj do jedálnička. Čerstvé kvety sa pridávajú do zeleninových šalátov, keďže majú jemne sladkú a štipľavú chuť.
Tehotné a dojčiace ženy by sa mali nechtíku vyhýbať. Čaj by mohol ovplyvniť hladiny ženských hormónov, a tak vyvolať menštruáciu.
Nechtík lekársky na oči
Nechtík lekársky podporuje zdravie našich očí, a to vďaka už spomínanému luteínu. Odborníci túto látku nazývajú aj „slnečnými okuliarmi“. Luteín totiž absorbuje UV žiarenie, ktoré našim očiam škodí.
Pri zápale spojiviek, či očných infekciách, nám pomôže nechtíkový obklad. Pripravíme si ho z klasického nechtíkového čaju. Stačí pridať len o 1 lyžičku bylinky viac, aby bol odvar silnejší.
Potom namočte do odvaru gázu alebo jemnú látku, a priložte na oči.
Nechtík lekársky na pleť
Nechtík má mnohými štúdiami potvrdené hojivé účinky, preto sa bežne pridáva do mastí a kozmetiky. Bylinka teda nielen lieči, ale aj skrášľuje pokožku.
Krémy s extraktom nechtíka zjemňujú pokožku a zlepšujú jej pružnosť. Nechtíkové krémy intenzívne hydratujú, čo oceníte najmä pri suchej pleti.
Masti s obsahom nechtíka zacelia aj popraskanú pokožku na rukách a pätách. U niektorých ľudí dokonca oslabia starecké škvrny. Avšak pozor! Masti s nechtíkom nie sú vhodné pre alergikov!
Nechtík môže vyvolať podráždenie kože u ľudí, ktorí sú alergickí na kvety z čeľade astrovitých (napr. margarétky, čakanka, sedmokrásky).
Nechtík na akné?
Nechtík lekársky je skvelým pomocníkom pri liečbe akné. Antibakteriálne látky bránia vzniku nového akné a znižujú zápaly. V prípade, že máte problematickú pleť, kúpte si obyčajné nechtíkové mydlo.
V súčasnosti sú populárne aj ručne vyrábané mydlá, do ktorých sa pridávajú éterické oleje a bambucké maslo. Táto kombinácia poskytuje kvalitné čistenie a ošetrenie pleti.
Kde rastie nechtík?
Nechtík lekársky vznikol skrížením viacerých stredomorských druhov, preto sa pôvodne vo voľnej prírode nevyskytoval. Na bylinku teda narazíte väčšinou len na rumoviskách, alebo pozdĺž ciest.
Liečivé účely však tieto rastliny nemajú. Vo voľnej v prírode rastie ešte nechtík roľný, ten má žlté kvety, no rovnako sa v liečiteľstve nevyužíva. Ak chcete získať liečivú bylinku, musíte si ju vypestovať.
Pestovanie nechtíka lekárskeho
Ideálne obdobie na zasiatie semien je koncom marca až začiatkom apríla. Nechtík je nenáročný, darí sa mu všade, kde je slnko a dostatočná vlhkosť. Záleží len od vás, či ho umiestnite do záhradky, alebo do črepníka.
Ešte pred zasiatím semien pridajte hnojivo. Pokiaľ má nechtík dostatok svetla a vlhka, obsah liečivých látok a éterických olejov bude vyšší. A samozrejme – čím viac slnečných lúčov, tým viac bude nechtík kvitnúť.
Zber
Nechtík lekársky kvitne dlho, preto kvet zbierame od júna do septembra. Najkvalitnejší zber však dostaneme približne v strede, teda počas júla a augusta.
Liečivé látky sa v kvetoch sústreďujú dopoludnia. Vyberajme si hlavne oranžové kvety – majú viac prospešných látok. Tie žlté nechajme ešte „dozrieť“.
Sušenie
Rastlinu sušíme v tenkých vrstvách, v suchej a tmavej miestnosti. Na slnku by kvety stratili svoju farbu. Pri sušení sa odporúča prirodzené teplo. Ak preferujete umelé teplo alebo sušiareň, teplota by nemala presiahnuť 40 stupňov Celzia.
Nasušený nechtík skladujeme na suchom a tmavom mieste, bez prístupu vlhkosti. Bylinku uzavrieme do vzduchotesnej nádoby.
Masť z nechtíka lekárskeho
Masť upokojuje a lieči nielen akné a rany, ale aj vredy a kŕčové žily. A ako vyzerá najjednoduchší recept na prípravu nechtíkovej masti?
4 hrste nechtíka – stonky, listy, aj kvety, zmiešajte v 500 g vriacej bravčovej masti. Hrniec prikryte a nechajte odležať cez noc.
Na druhý deň zmes zohrejte. Masť prefiltrujte (cez plátno) do vhodnej nádoby.
Nechtíkový olej
Nechtíkový olej sa vyrába jednoducho – naložíte kvety do kuchynského oleja. Čerstvý nechtík vložte do sklenej nádoby a zalejte 0,5 litra oleja. Najvhodnejší je olivový alebo slnečnicový olej.
Nádobu umiestnite na slnečné miesto a nechajte lúhovať 3 týždne. Výsledný produkt preceďte. Nechtíkový olej môžete používať aj samostatne – na menšie poranenia, škrabance, modriny, alebo po uštipnutí hmyzom.
Ak chcete vyskúšať skrášľujúce účinky nechtíkového oleja, vmiešajte si ho do denného krému. Olej pôsobí intenzívnejšie ako nechtíková masť. V žiadnom prípade ho však nekonzumujte!
Zdroje:
- https://www.verywellhealth.com/health-benefits-of-calendula-4582641
- https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000865/1723349/Vynimocny-skvost-z-letnej-zahrady–Nechtik-ma-ucinky–ktore-su-balzamom-pre-pokozku
- https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/nechtik-lekarsky-nas-naozaj-lieci-takto-vyuzijete-vsetku-jeho-moc
- https://zdravina.sk/nechtik-lekarsky/