Syndróm bieleho plášťa: Strach z lekárov, z vyšetrení, z nemocníc

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Máte neprekonateľný strach z lekárov?

Rozbúši sa vám srdce zakaždým, keď musíte vstúpiť do nemocničného zariadenia, či len do obyčajne čakárne?

Ak vidíte niekoho v bielom plášti, alebo len ihlu, je vám hneď na odpadnutie?

Panický, neprimeraný strach zo všetkého, čo sa týka lekárov, lekárskych nástrojov a prístrojov, polikliník alebo nemocníc, má svoje odborné meno – syndróm bieleho plášťa.

Čo je syndróm bieleho plášťa?

Je to silný strach z lekárov, vyšetrení, či nemocničného prostredia. Môže sa vám zdať vtipné, že sa niekto bojí lekárov alebo vyšetrení, no tento strach nie je žiadna maličkosť. Naopak, takýto strach je pre človeka nebezpečný.

Prečo?

Pretože ak máte strach z lekárov, alebo už len pri pohľade na nemocnicu, nakoniec utečiete, aj keby vám išlo o život. Je jasné, že kvôli tomu zanedbávate aj pravidelné preventívne prehliadky, a tým strácate prehľad o svojom zdravotnom stave. Navyše – ste zaťažení trvalým stresom, čo zdraviu jednoznačne škodí.

Najčastejšie zdroje strachu – čoho sa vlastne bojíme?

Každý z nás je pred návštevou u lekára trošku nervózny. Máme obavy z toho, čo nám odborník povie, aké vyšetrenia naordinuje, čo zistí a podobne. Syndróm bieleho plášťa však nie je obyčajná nervozita. Pozrime sa na to, čoho sa niektorí ľudia boja.

strach zo zubára syndróm bieleho plášťa
Zdroj foto: AdobeStock.com

Strach z lekárov

Bojíte sa konkrétneho lekára, lebo s ním máte zlé skúsenosti? Zásadná otázka: „Prečo si nenájdete iného“? Vždy máte túto možnosť, je to vaše právo.

Medzi pacientom a lekárom by mala byť dôvera, inak liečba pokrivkáva. Ak je medzi vami a lekárom napätie, neporozumenie, ihneď ho zmeňte.

Iné je, keď sa bojíte lekárov všeobecne. Základ možno takisto vychádza zo zlých skúseností s jedným lekárom, no potom to prenášate na ostatných lekárov, najmä ak ich nepoznáte.

Neraz sú tieto strachy kombinované alebo znásobené. Keď človek uvidí zdravotnícke zariadenie, alebo lekára, zapracuje jeho predstavivosťpamäť, a hneď cíti bolesť z injekcie, či odberu krvi.

Čo vám radíme:

Ak máte obavy z návštevy u lekára, požiadajte blízkeho človeka, aby vás sprevádzal na vyšetrenia. Keď ani to nepostačí, budete potrebovať psychológa. Je tu však „menší“ problém – aj on/a je lekár/ka. Ako to prekonáte? Naučte sa už niekomu dôverovať!

Strach z vyšetrení

Takmer každý človek má obavy z určitých vyšetrení alebo lekárskych nástrojov – odberu krvi, zubnej vŕtačky, či injekcií. Je normálne, ak máme primeraný strach z operácie, pri ktorej nás musia uspať.

Tento strach väčšinou nie je strachom z bolesti, a preto proti nemu dokážeme bojovať – prácou s vlastným podvedomím, dychovými cvičeniami, alebo meditáciou, teda nielen upokojujúcimi liekmi.

Ak sa vám to podarí bez lexaurinu, odmenou pre vás bude dobrý pocit z prekonania prekážky. A okrem toho, že na seba budete môcť byť hrdí, urobili ste niečo pre svoje zdravie.

Čo vám radíme:

Ak váš strach plynie z neznámeho vyšetrenia, alebo operácie, vopred si s lekárom prejdite celý postup. V niektorých prípadoch vám pred vyšetrením podajú upokojujúcu látku. Hovorte o svojich obavách – všetko sa dá riešiť.

Strach z výsledku

Toto je asi najhorší zo všetkých strachov. Viete, alebo aspoň cítite, že niečo s vami nie je v poriadku, no napriek tomu nejdete k lekárovi, pretože sa bojíte, čo vám oznámi. Predstavujte si nádory, alebo že vám nájdu smrteľnú chorobu. Či si to uvedomujete, alebo nie, týmto správaním vážne ohrozujete svoje zdravie.

Čo vám radíme:

Zamyslite sa nad tým, že ak vyšetrenie alebo operáciu neabsolvujete, váš stav sa pravdepodobne zhorší, a potom sa už zásahu lekárov nevyhnete. Alebo horší prípad – na zachraňujúci zákrok bude už neskoro.

ako-liečiť-syndróm-bieleho-plášťa
Zdroj foto: AdobeStock.com

Strach z nemocničného zariadenia, z čakárne

Konečne ste sa odhodlali k návšteve u lekára, ale keď ste zbadali nemocnicu, ambulanciu alebo čakáreň, podlomili sa vám kolená a chceli ste utiecť? Toto sa stáva mnohým ľuďom, ktorí pracujú na svojom strachu, no poslednú prekážku nevedia prekonať.

Čo vám radíme:

Pozrite sa vôkol seba, ako stovky pacientov prišli k lekárovi. Všetci veria, že na tomto mieste ich čaká pomoc. Prečo sa teda bojíte vy? Ak sa chcete cítiť lepšie, zoberte si na podporu blízkeho človeka.

Strach z pobytu medzi chorými

Tu veľa záleží od vášho zdravotného stavu, ale i skutočného rizika. Ak sa reálne nemáte čoho obávať, ide o znak fóbie, súvisiacej napríklad s obsedantno-kompulzívnou poruchou alebo hypochondriou.

Čo vám radíme:

Spoznajte primárnu príčinu svojho strachu a triezvo si rozoberte jej „nebezpečnosť“. Ak vám lekári odporučia pobyt v nemocnici, vedia, čo robia. Zdá sa, že doma vám hrozí väčšie nebezpečenstvo.

strach-z-nemocničného-prostredia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Syndróm bieleho plášťa u dospelých

Neviete prekonať svoju úzkosť z lekárov, nepomáhajú vám žiadne logické úvahy? Ak ste už pochopili, že vás strach obmedzuje, dokonca ohrozuje vaše zdravie, je najvyšší čas, aby ste zvážili terapiu u psychológa alebo psychiatra.

U dospelých je tento stav ťažšie zvládnuteľný, ako u detí. Dospeláka totiž ťažšie na niečo nahovoríte alebo nejako motivujete. Okrem toho, zvyčajne má už skúsenosti s chorobamivyšetreniami, a teda „presne vie“, čoho sa bojí.

Príznaky chorobného strachu z lekárov, vyšetrení, či nemocníc:

  • Zrušíte alebo odložíte lekárske vyšetrenia, aby ste sa vyhli stresovej situácii.
  • Odkladáte aj preventívnu starostlivosť a dôležité vakcinácie.
  • Máte zrýchlený tep a vyšší tlak v prítomnosti lekára, alebo pred plánovaným vyšetrením.
  • Pred návštevou u lekára sa neviete na nič sústrediť. Nedokážete spať, jesť, pracovať.
  • Namiesto toho, aby ste v chorobe navštívili lekára, snažíte sa liečiť sami.

Vyšetrenia, ktoré najčastejšie vzbudzujú obavy:

  • Zubné ošetrenia – najmä bolestivé zuby, vŕtanie kazov, či hrozba vytrhnutia zuba.
  • Preventívne prehliadky – strach z toho, že aj keď ma nič nebolí, niečo mi nájdu.
  • Invazívne vyšetrenia – akékoľvek chirurgické zákroky (s uspatím, aj bez uspatia).
  • Vyšetrenia tráviacich orgánov – gastrofibroskopia, rektoskopia, kolonoskopia.
  • Nepríjemné zvuky prístrojov – ktoré počujete už v čakárni (napr. vŕtačka u zubára).
strach-z-lekárov-u-detí
Zdroj foto: AdobeStock.com

Syndróm bieleho plášťa u detí

Všimli ste si, že vaše dieťa má strach z lekárov, vyšetrení alebo nemocnice? Pozitívnou motiváciou dokážete zmeniť nastavenie svojho dieťaťa, no zapracujte na tom čo najskôr. Otvorene sa bavte s dieťaťom, oboznámme s jeho strachmi aj lekára.

Strach z vyšetrenia u detí má často iný charakter, ako u dospelých. V prvom rade sa boja neznámeho, mnohé vyšetrenia ešte nepoznajú. Nevedia si predstaviť, čo im vlastne budú robiť, ako to budú pociťovať, alebo čo sa im môže stať.

Okrem toho – nerozumejú reči lekára, názvom chorôb a vyšetrení. Môžu sa báť aj samotných vyšetrovacích pomôcok – studeného fonendoskopu, sonografie. Čo je nové, neznáme, prináša obavy hlavne u úzkostlivejších detí.

Ako prekonať syndróm bieleho plášťa u detí?

Opäť uplatníme postup, ako u dospelých – zisťujeme, prečo má dieťa strach z vyšetrenia, lekára alebo čakárne. Aká je hlavná príčina strachu? Dokážeme mu sami uľahčiť situáciu, vieme vysvetliť zbytočnosť obáv, alebo potrebujeme pomoc odborníkov?

Dieťa je zvyčajne otvorenejšie psychologickej pomoci tretej osoby, dá sa s ním lepšie pracovať, ako s dospelým. Tieto strachy, najmä ak sú masívne a opakované, však môžu byť príznakom ďalších problémovstavov, ako napr.:

Zdroje:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/320861.php
  2. https://www.healthline.com/health/white-coat-syndrome
  3. https://www.healthline.com/health/doctor-office-anxiety-fear-helpful-tips
  4. https://www.nbcnews.com/better/health/real-reason-going-doctor-gives-you-anxiety-ncna795566
  5. https://www.cigna.com/individuals-families/health-wellness/fear-of-doctors
  6. https://www.everydayhealth.com/news/big-barriers-to-seeing-doctor-how-to-get-over/

Pridaj komentár