Seknutie v krížoch: Čo naň pomáha? Masáž rozhodne nie!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zlé oblečenie, sedenie na studenej ploche, alebo v prievane a v lete predovšetkým klimatizácia – tieto chyby nám razom privodia starosti s krížami a myslíme si, že ide o „seknutie v krížoch“. Prechladnuté kríže nás dokážu potrápiť aj na niekoľko týždňov, dokonca pripútať na lôžko. Neraz si seknutie v krížoch spôsobíme sami, bez toho, aby sme si uvedomovali, že robíme niečo, čo sa nášmu telu nepáči – napríklad, keď si nasmerujeme uprostred horúcich dní klimatizáciu priamo na seba.

Existujú lieky na prechladnuté kríže?
Pomôže mi oddychový režim?
Čo je najlepší liek na seknutie v krížoch?
Ako pomáha liečba ozónom?
Máte reumatický zápal chrbtice?

Prechladnuté kríže alebo seknutie v krížoch

Prechladnutie krížov sa ohlasuje dvoma spôsobmi. Prvým je intenzívna bolesť, ktorá nás silne obmedzuje v pohybe. Nedokážeme sa zohnúť, každý krok je veľmi bolestivý, a najlepšie nám robí ležanie v rovnej polohe.

Horšou alternatívou je seknutie, ktoré nastáva po silnom stuhnutí svalov, a to kvôli zápalu. Niekedy nemusíme cítiť žiadnu bolesť, len sa pri nejakom pohybe zrazu zasekneme, a už sa nevieme vôbec pohnúť.

Svalstvo je v oboch prípadoch stiahnuté a potrebuje postupné uvoľnenie.

Najlepšou liečbou na seknutie v krížoch je pokoj

Častou chybou je, že sa snažíme zápal krížov rozchodiť a rozcvičiť. No to by pomohlo len vtedy, ak by sme mali problémy so stuhnutým svalstvom.

Pri prechladnutí si musíte naordinovať úplný pokoj. V závislosti od rozsahu zápalu, odpočívajte 13 dni. Väčšinu času ležte v posteli, pretože pri sedení vytvárate na chrbticu väčší tlak, čo vyvolá ešte ostrejšiu bolesť.

Keď sa svaly po čase uvoľnia, začnite sa pomaly hýbať. Prispejete k tomu, aby bolo svalstvo pružnejšie. Takto sa rýchlejšie dostanete späť do kondície.

Suché teplo

Jednou z obvyklých pomocí býva horúci kúpeľ alebo sprcha. To je veľká chyba. Teplo je síce pri prechladnutí dôležité, ale nie v tejto forme.

Hneď ako vyjdete z kúpeľne, svaly sa opäť stiahnu a – bolesť je späť. Nebezpečné je to aj z toho hľadiska, že po kúpeli sa cítite krátkodobo dobre, a potom sa ľahko presilíte, aj keď zápal ešte nie je doliečený.

Radšej uvoľňujte chrbát postupne, čo dosiahnete pomocou suchého tepla. Na bolestivé miesta si prikladajte teplý uterák alebo vankúš, ktorý zohrejete na radiátore. Existuje aj špeciálny rašelinový vankúš, ktorý ohrejete v mikrovlnnej rúre.

Ak si chcete zohriať väčšiu plocha tela, zabaľte sa do hrubejteplej deky, či elektricky vyhrievanej deky. Dávajte si však pozor, aby sa chrbát nespotil, „vyrobili“ by ste si ešte ťažší zápal.

bolesť krížov, suché teplo
Prechladnuté kríže neliečime vlhkým, ale suchým teplom.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Antireumatiká a analgetiká

Popri oddychu, používajte gélové prípravky s antireumatickými účinkami. Najúčinnejšie sú masti a krémy, ktoré postihnuté miesta liečia, vyhrievajú aj prekrvujú. Spolu s nimi môžete užívať lieky s analgetickými účinkami, ktoré ničia zápal zvnútra.

Dajte si pozor na časté menenie výrobkov rôznych značiek. Jeden prípravok potrebuje istý čas na to, aby zabral. Keď po jednom alebo dvoch použitiach preskočíte na druhý, budete len oddeľovať úspešné liečenie.

Nezabúdajte ani na to, že rovnaká alebo podobná účinná látka sa môže nachádzať v lieku, aj v masti. Takže pri odporúčanej dávke počítajte s oboma zdrojmi.

Liečba ozónom a seknutie v krížoch

Ďalšou možnosťou sú prípravky s medicinálnym ozónom. Ozón sa využíva počas rehabilitačnej liečby, napríklad vo forme injekcií.

Výhodou ozónu je, že sa aktívne podieľa na liečení zápalu. Pokiaľ absolvujete viac ozónových kúr, návratnosť problémov s krížmi je nižšia.

Vitamín B

Užívanie vitamínu B výrazne skracuje liečbu, keďže pomáha so zápalom a zlepšuje ohybnosť svalov. Vitamín B by ste mali užívať spolu s nesteroidnými analgetikami.

Bežne dostupný vitamín B, ktorý berieme len z preventívnych dôvodov, však nemá dostatočnú silu. Jeho užívanie má len minimálny dopad na ťažkosti s krížmi.

Vyhľadávajte konkrétne doplnkové prípravky, ktoré obsahujú vitamíny skupín B1, B6 a B12. Pýtajte sa v lekárni na doplnkové vitamíny, ktoré sú priamo určené na problémy s chrbticou.

Náplasť na zapálené kríže a seknutie v krížoch

Pokiaľ viete bolesť presne lokalizovať, môžete použiť aj náplasti. Tie obsahujú účinné látky, ako diklofenak a naproxén. Prilepte ich na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť predpísaný čas.

Nikdy nekombinujte náplasti s výhrevnými zariadeniami, pretože to môže znížiť ich účinok. Niektoré náplasti postihnutú oblasť aj vyhrievajú, takže nie sú nutné ďalšie pomôcky.

Najväčšou prednosťou náplastí je to, že účinnú látku uvoľňujú postupne, vďaka čomu dlhšie pôsobia na zápal, aj dlhšie tlmia bolesť.

Vtierať, nemasírovať!

Pri bolestivom prechladnutí chrbta nemôžete danú oblasť masírovať. Nerobí to dobre na zápal, dokonca by sa mohla zväčšiť problematická oblasť, či zintenzívniť bolesť.

Všetky prípravky na uvoľnenie by ste mali len votrieť do pokožky. Nesnažte sa krémy a gély vmasírovať, ich účinok to nezvýši, môžete si iba uškodiť. Masírovanie sa odporúča pri preťažení svalstva, nie pri jeho zápale.

Injekcie a infúzie

Silný zápal väčšinou nevyliečite pokojom a domácou liečbou. Pokiaľ do 3 dní nepríde k zlepšeniu, alebo sú od začiatku bolesti veľmi ostré, resp. pociťujete silné pichanie v krížoch, dohodnite si stretnutie s lekárom.

V injekciách, ktoré vám lekár najskôr odporučí, sa nachádza väčšie množstvo analgetík. Aj preto po nich dochádza k takmer okamžitého uvoľneniu svalstva.

Druhou možnosťou sú infúzie, vďaka čomu dostanete do tela nielen protizápalové látky, ale aj vybrané vitamíny. Na infúzie môžete dochádzať každý deň do ordinácie.

prechladnuté kríže
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ľadvinový pás

Veľmi dobrou prevenciou, ale aj pomôckou pri liečbe, je ľadvinový pás. Ten vám chráni nielen vnútorné orgány, ale zároveň vyhrieva oblasť okolo krížov. Ľadvinový pás môžete nosiť aj pri samotnom zápale.

Ľadvinové pásy vyrábajú v niekoľkých verziách. Vybrať by ste si mali kožušinový, ktorý najlepšie ochráni pred chladom. Oviňte si ho okolo pásu a až naň si dajte pulóver alebo vetrovku.

Šetrná rekonvalescencia

Po zlepšení ohybnosti a ústupe bolestí, buďte ešte niekoľko dní opatrní. Svalstvo je síce uvoľnené, ale zatiaľ nie je úplne v poriadku. Pri neopatrnom manévrovaní s ťažkým nákladom, pri prudkých pohyboch, a najmä v chladnom počasí, sa môže problém vrátiť ako bumerang.

Preto sa ešte aspoň nasledujúci týždeň šetrite a obliekajte dostatočne teplo.

Reumatické zápaly chrbtice

Najmä ľudia po štyridsiatke si musia dávať pozor na opakované prechladnutia a zápaly. Ak je to priveľmi často, hrozí im reumatický zápal chrbtice. Hlavný rozdiel medzi reumatickým a „obyčajným“ zápalom je v tom, že reumatický sa preukáže v čase nečinnosti.

Keď sa málo hýbeme, svalstvo je stuhnuté, čo sa prejaví silnými bolesťami. Tie sa potom ozývajú hlavne v ranných hodinách, alebo po dni odpočinku. Hneď ako sa rozhýbete, dochádza k zlepšeniu stavu.

seknutie v krížoch - prechladnuté kríže
Častým vinníkom bolestí chrbta v lete je nesprávne používanie klimatizácie. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Poruchy ohybnosti končatín

Ak sú zápaly veľmi silné, napadnú väčšiu oblasť, a potom ste už nielen slabo pohybliví, ale máte aj ťažkosti s koordináciou končatín. Môže sa dokonca stať, že vám bude v končatinách brnieť, pocítite tŕpnutie, alebo si ich nebudete cítiť. Vtedy ide o závažný problém, pri ktorom môžu byť postihnuté aj niektoré nervy.

Lekár musí chrbticu vyšetriť dôkladne, pravdepodobne prostredníctvom magnetickej rezonancie. Takto vylúči iné ochorenia. V prípade silného zápalu vám nasadí antibiotiká.

Prevencia pred prechladnutím krížov:

  • vyhýbajte sa prievanu,
  • noste teplé oblečenie,
  • nechoďte von so spoteným chrbátom,
  • nesprchujte sa/nekúpte sa krátko pred odchodom z domu,
  • nesadajte si na studené plochy,
  • kúpte si teplú obuv,
  • užívajte magnézium – uvoľňuje svalstvo,
  • neseďte na mieste, kde na vás priamo fúka klimatizácia.

Zdroje:

http://fittoplay.org/body-parts/back/back-pain-with-nerve-root-irritation/

https://www.evidenceinmotion.com/blog/2016/11/29/lbp-the-common-cold-of-the-spine/

https://www.aans.org/Patients/Neurosurgical-Conditions-and-Treatments/Spinal-Pain

https://www.medicalnewstoday.com/articles/172943.php

http://beh.sk/poradna/bolia-ma-krize-co-s-tym/

https://www.psychologytoday.com/intl/articles/200305/vitamin-b-back-pain

https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/301118-pri-bolesti-chrbtice-vam-pomozu-b-vitaminy/

http://www.biologickaliecba.eu/ochorenia/vcasna-diagnostika-reumatickych-zapalov-chrbtice

Redakčná úprava: Bc. Sabína Zavarská

Pridaj komentár