Liečba astmy: Ako dostať astmu pod kontrolu? Čo sú protizápalové lieky?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Každý astmatik podstúpi viacero vyšetrení a testov, niektoré aj opakovane. Podľa toho lekár určí závažnosť stavunastaví liečbu.

Liečba astmy sa však priebežne mení, pretože aj astma sa vyvíja. Lekár upravuje liečbu podľa toho, ako sa cítite.

Veľa pritom záleží aj od vášho prístupu. No môžeme predpokladať, že chcete mať astmu „pod kontrolou“.

Ako sa určuje závažnosť astmy?

Ktoré lieky sa užívajú dlhodobo?  

Prečo je inhalátor povinnou výbavou astmatika?

Čo je to bronchiálna termoplastika?

Štyri stupne astmy

Odborníci delia astmu do 4 základných kategórií, a to podľa celkového stavufrekvencie príznakov. Astma môže byť:

  1. Mierna prerušovaná – mierne príznaky trvajú maximálne 2 dni; menej ako 2 noci mesačne.
  2. Mierna pretrvávajúca – príznaky viac ako 2x týždenne, ale nie viac ako 1x za deň.
  3. Stredne silná pretrvávajúca – príznaky 1x denne, častejšie ako 1 noc v týždni.
  4. Závažná pretrvávajúca – príznaky po celý deň, často aj v noci, väčšinu dní v týždni.

Astma pod kontrolou – dá sa to dosiahnuť?

Astma nie je angína, nedá sa úplne vyliečiť. Môžeme ju však dostať „pod kontrolu“. Bez spolupráce s lekárom, to však nepôjde.

Základom je prevencia astmatických záchvatov a dlhodobá kontrola stavu. No astmatik by sa nemal spoliehať len na lieky a lekára, nesmie byť pasívny.

Čo to znamená?

Naučte sa rozpoznávať spúšťačeminimalizujte kontakt s nimi. Zapisujte si príznaky zhoršeného dýchania, a potom sa o nich porozprávajte s lekárom. Takisto je možné, že lieky, ktoré užívate, už nestačia na udržanie dobrého stavu.

V prípade vzplanutia astmy, resp. pri astmatickom záchvate používajte inhalátor. Noste ho pri sebe vždy, aj keď ste záchvat nemali celé mesiace. Nikdy neviete, kedy ho budete potrebovať.

Liečba astmy: Aké lieky pomáhajú?

Výber liekov závisí od mnohých faktorov. Všetci astmatici nedostanú rovnaké lieky. A podľa čoho ich lekár vyberie pre vás? Hlavne podľa:

  • veku,
  • príznakov,
  • spúšťačov,
  • ostatných ochorení (ak nejaké máte).

Protizápalové vs. krátkodobé lieky

Protizápalové lieky sú určené na dlhodobú kontrolu astmy. Znižujú opuch, a teda aj zápal v dýchacích cestách. Vďaka tomu sa zmierňujú hlavné príznaky.

Inhalátory sú zase určené na rýchlu úľavu. Obsahujú bronchodilatátory, ktoré pôsobia okamžite. Inhalátory uvoľňujú svaly v pľúcach, čím sa rozšíria dýchacie cesty.

Ak protizápalové lieky fungujú správne, väčšinou nemáte dôvod na použitie inhalátora. Keď ho už musíte použiť, zaznamenajte si, koľko vdychov bolo potrebných, aby príznaky ustúpili.

Protizápalové lieky budete užívať denne. Keďže kontrolujú astmu priebežne, znižuje sa pravdepodobnosť, že dostanete astmatický záchvat.

Ak je váš stav dobrý – príznaky sa nezhoršujú, dokonca je ich čoraz menej – lekár vám predpíše slabšie lieky, alebo upraví dávkovanie pôvodných.

Lekár vám môže povedať, aby ste si pred cvičením užili lieky na rýchlu úľavu. Fyzická námaha je totiž častým spúšťačom záchvatov.

Pokiaľ astmu vyvolávajú alergény, lekár vám predpíše aj lieky proti alergii. Niektoré sa podávajú injekčne.

protizápalové lieky na astmu
Zdroj foto: AdobeStock.com

Najpoužívanejšie protizápalové lieky na astmu:

  • inhalačné kortikosteroidy,
  • leukotriénové modifikátory,
  • kombinované inhalátory,
  • teofylín.

Lieky na krátkodobú, rýchlu úľavu:

  • krátkodobo pôsobiace beta agonisty,
  • anticholinergiká,
  • ústne kortikosteroidy,
  • do žily podané kortikosteroidy.

Bronchiálna termoplastika

Ohrievanie priedušiek sa využíva len pri najťažších stavoch, keď nezaberajú inhalačné kortikosteroidy, ani iné dlhodobé lieky. Bronchiálna termoplastika však nie je široko dostupná, ani nie je vhodná pre každého.

Je to vlastne „technická“ úprava dýchacích ciest, a síce teplom. Cieľom je, aby sa hladký sval v dýchacích cestách nesťahovalnesťažoval dýchanie.

Aby vám lekár odporučil túto liečbu, sú potrebné zvyčajne 3 stretnutia.

liečba-astmy-dýchacie-cvičenia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Podporná liečba astmy

Liečba stanovená lekárom je silným základom, ale zďaleka to nie je všetko. Existujú ďalšie možnosti, ako zlepšiť svoj stav. Tu je niekoľko tipov.

  1. Skúsení astmatici používajú špeciálne dýchacie techniky. Vďaka tomu lepšie kontrolujú príznaky, i astmatické záchvaty. A čo je prvá lekcia? Spomaľteprehĺbte dýchanie!
  2. Pravidelným cvičením si udržíte kondíciu a predídete zhoršeniu astmy. Skúšajte jemnejšie druhy, napríklad jogu, pilates. Pamätajte: nadváha/obezita astmu zhoršuje.
  3. Pripravte si „akčný plán“ pre prípad astmatického záchvatu alebo celkového zhoršenia stavu. Spolu s lekárom načrtnite, kedy a aké lieky užiť, kedy dávku zvýšiť (alebo znížiť). Dôležitý je aj zoznam spúšťačov.
  4. Niekedy vám lekár odporučí aj špičkový prietokomer, ktorý zaznamenáva, ako astma reaguje na liečbu. „Špičkový“ neznamená, že ten prietokomer je „top“, ale že meria vrcholy pri dýchaní.
  5. Kúpeľná liečba. Pobyty v kúpeľoch robia zázraky, možno ste to už sami zistili. Netuberkulózne choroby dýchacích ciest liečia najmä v týchto slovenských kúpeľoch:
  • Bardejovské kúpele.
  • Kúpele Nový Smokovec.
  • Kúpele Štós.
  • Kúpele Tatranská Kotlina.
  • Kúpele Tatranská Polianka.
  • Kúpele Nimnica.
  • Kúpele Lúčivná.
  • Kúpele Štrbské Pleso.
  • Kúpele Tatranské Matliare.

Alternatívna liečba astmy

Niektorí astmatici skúšajú alternatívnu liečbu, ako napríklad bylinky a akupunktúru. Pozitíva byliniek alebo akupunktúry zatiaľ nie sú vedecky overené. Navyše – každá liečba, aj tá prírodná, má vedľajšie účinky.

Na čo si dávať pozor? Čomu sa vyhýbať?

V prvom rade sa vyhýbajme známym spúšťačomdráždiacim látkam. Samozrejme, nikdy nedosiahneme dokonalosť, veď žijeme v zložitom svete. Všímajme si však, kedy na akých miestach dýchame ťažšie.

Toto sú najčastejšie spúšťače z prostredia:

  • zhoršená kvalita vzduchu,
  • prítomnosť zvierat,
  • pele,
  • určité potraviny a chemikálie (napríklad aj parfumy).
spúšťače astmy
Zdroj foto: AdobeStock.com

Aké zmeny urobiť v domácnosti?

Ak viete, čo vám škodí, dostaňte to zo svojej domácnosti, alebo zabráňte, aby do nej preniklo. Napríklad, ak sú dráždivou látkou roztoče, kúpte si také matrace, ktoré sú voči nim odolné.

Všetku bielizeň perte na antialergických programoch. Pravidelne čistite dlážkunábytok – nielen nasucho, ale i namokro.

Cigaretový dym je dráždivý prakticky pre každého astmatika. Výsledkom je zhoršenie zápalu a zúženie dýchacích ciest. S cigaretovým dymom vdychujete aj ďalšie škodliviny, nielen nikotín a decht, ale aj ťažké kovy a pesticídy.

Vedeli ste, že deti fajčiarov majú najvyššie riziko astmy? Preto prestaňte s fajčením, alebo s ním nezačnite. Ak neviete, ako skoncovať s nikotínom, odporúčame vám tento článok.

Astma a psychika

Astma nie je čisto len záležitosťou tela. Vlastne žiaden zdravotný problém nie je výsostne fyzický, okrem úrazov. Zlý psychický stav, stres, úzkosť, to všetko astmu komplikuujezhoršuje.

Dokonca sú prípady, keď psychické problémy vyvolávajú príznaky, ktoré sú podobné astmatickému záchvatu.

Pre astmatika je mimoriadne dôležité, aby vedel odbúravať stres. Nič nežeňte do extrému, pravidelne relaxujte.

Zdroje:

Pridaj komentár