Prechladnutie u detí: Čo naozaj zaberá? Kedy už ísť k lekárovi?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Chladné mesiace. Jesenné či zimné. Prechladnutiavírusy vedia potrápia dospelých, ale aj našich najmenších.

Deti sú dokonca ohrozenejšie, pretože ich imunitný systém je len vo vývoji.

Navyše – každý rodič vie, že ak ochorie jedno dieťa v rodine, ochorejú aj ostatné deti. No a potom sa už ľahko nakazia aj dospelí v rodine.

Ako môžeme posilniť zdravie svojich detí?

A ako im uľavíme, keď už prechladli?

Najdôležitejšia je prevencia

Na prechladnutie alebo virózu žiaden liek neexistuje – existujú len pomocné prípravky. V prvom rade treba myslieť na prevenciu pred prechladnutím a virózami. Tu je 5 hlavných opatrení.

  1. Správna hygiena – časté a dôsledné umývanie rúk.
  2. Udržiavajte hračky dieťaťa v čistote – vždy ich raz za čas dezinfikujte.
  3. Dostatok vitamínu C a ďalších vitamínov a minerálov.
  4. Primerané oblečenie, ktoré chráni hlavu, krk a priedušky.
  5. Dostatočný príjem tekutín a kvalitný spánok.

Pomocný CRP test

Ak je dieťa iba prechladnuté, rozhodne sa hneď nedomáhajte antibiotík. Na tieto stavy totiž vôbec nezaberajú. Ak chcete mať istotu, požiadajte o CRP test, dnes ho robí väčšina detských lekárov. Ak test ukáže, že nejde o bakteriálnu infekciu, antibiotiká nepomôžu. Práve naopak – bezhlavé užívanie antibiotík môže vášmu dieťaťu dlhodobo ublížiť.

Zmeňte svoj pohľad na horúčku

Vysoká teplota dieťaťa vydesí každú mamičku, sama o sebe však nepredstavuje vážnejší problém. Je to skôr naopak – teplota je známkou, že organizmus dieťaťa bojuje s infekciou. Preto nepodávajte dieťaťu lieky na zrazenie horúčky, pokiaľ teplota nedosiahla 38 stupňov Celzia.

Iné to je v prípade novorodeniatok – ak má dieťa menej ako 3 mesiace a teplotu 37,5, mali by ste navštíviť pediatra. Ak má novorodenec alebo dojča teplotu nad 38 stupňov, potom bezodkladne vyhľadajte pohotovosť.

ako-dlho-trvá-prechladnutie-u-detí
Zdroj foto: AdobeStock.com

Dostatok tekutín a oddych

Keď dieťa trápi prechladnutie alebo viróza, nevyžadujeme od neho úkony, ako počas bežných dní. Prvoradé je, aby oddychovalo, prijímalo dostatok tekutín, a to aj v prípade, že ich odmieta (skúste aspoň malé dávky).

Oddych neznamená hranie sa na počítači alebo tablete, relaxovať by mali všetky zmyslové orgány. I keď deti nevydržia dlho v posteli, snažte sa, aby zostali v teple a v pokoji čo najdlhšie.

Prečo sú dôležité tekutiny?

Zvýšený príjem tekutín uvoľňuje hliennose, aj bolesťkrku. Keď hlien zriedime tekutinami, lepšie odteká. Oplatí sa vyskúšať rôzne tekutiny, nielen vodu: slepačiu polievku, čaj so zázvorom, či riedené ovocné šťavy.

Pozor! Bublinkové a sladené nápoje nezlepšia zdravotný stav dieťa, práve naopak!

Zvlhčite vzduch

Zvlhčovač v detskej izbe chráni dýchaciu sústavu, ak máte v byte sucho. Zvlhčovač veľmi pomôže, ak má dieťa bolesti hrdla a problémy s dýchaním, no ak už spozorujete sipot, ťažký kašeľ, prípadne nameriate vysokú teplotu, ihneď vyhľadajte lekára.

Kedy treba nevyhnutne navštíviť lekára:

  • ak dieťa bolí ucho, alebo má z neho výtok,
  • pri horúčke nad 38 stupňov Celzia, ktorá trvá viac ako 3 dni (u novorodeniatok a dojčiat už pri teplote 37,5),
  • pri prechladnutí alebo kašli, ak tento stav trvá viac ako 7 dní,
  • pri modrastom sfarbení kože, tvorbe podliatin,
  • pri dýchavici a problémoch s dýchaním,
  • pri dehydratácii – príznaky zahŕňajú zriedkavé močenie (či absenciu močenia počas 12 hodín), studenú kožu, popraskané pery,
  • ak je dieťa veľmi podráždené.
nádcha-prechladnutie-u-detí
Zdroj foto: AdobeStock.com

Aké lieky použiť a prečo?

V lekárni zoženiete mnoho voľnopredajných liekov. Vždy sa riaďte údajmi o vhodnosti podľa veku. Nikdy nepoužívajte lieky, ktoré sú určené pre dospelých, alebo pre staršie deti.

Pri prechladnutí sú prvotnou záchranou prípravky, ktoré uvoľňujú horné dýchacie cesty. Najvhodnejšie sú kvapky alebo spreje s obsahom soli. U detí do 3 rokov by sa však nemali používať dlhšie ako 2 – 3 dni.

Problematické sú dekompresné liečivá, ktoré obsahujú pseudoefedrín. Tie môže spôsobiť ťažkosti so zaspávaním. Preto takéto lieky nepodávajte deťom pred spaním. Okrem toho, dekompresné liečivá pôsobia len krátkodobo – hodinu alebo dve.

Pokiaľ sú prípravky pred deti odporúčané pediatrami, nemusíte sa ich obávať. Napríklad teplotu a virózu zmiernite u maličkých detí panadolom vo forme sirupu.

Antihistaminiká

Väčšina ľudí si myslí, že antihistaminiká sa užívajú iba pri alergiách. Nie je to tak. Odborník vám môže antihistaminiká nasadiť aj z iného dôvodu. Tieto lieky totiž potláčajú zápal, čo je špeciálne dôležité pri chronických stavoch.

Pozor! Antihostaminiká musí odporučiť pediater alebo imuno-alergológ! Bez toho ich dieťaťu nedávajte!

Naparovanie a zvlhčovanie nosa

Táto stará metóda je pomerne účinná. Naparovanie uvoľňuje hlien z dutíndýchacích ciest. Rovnako môžete použiť sprej so zvlhčujúcim účinkom, ktorý udrží sliznicu čistú a vlhkú. Dobrou pomôckou je napríklad kanvička na prečistenie nosa.

S liekmi proti kašľu opatrne

Začalo vaše dieťa kašľať? Ak okamžite siahnete po liekoch proti kašľu, môže to byť zlá voľba. Kašeľ je veľmi potrebný, aby sa vyčistili pľúca od hlienu, a zároveň s hlienom odchádza aj vírus, ktorý kašeľ spôsobil. Ak kašeľ zastavíte, zastavíte proces očisty dýchacích ciest.

Skúste radšej med, ktorý podporuje vykašliavanie a hojenie boľavého hrdla. Pozor na pastilky, ktoré sú určené na zmiernenie bolestí hrdla. Nie sú vhodné pre malé deti, lebo sa nimi môžu udusiť. Ak má dieťa viac ako 1 rok, radšej mu dajte 4 – 5x denne lyžičku medu.

prechladnutie a kašeľ u detí
Zdroj foto: AdobeStock.com

Nekupujte kombinované prípravky

Vždy je lepšie použiť produkt na konkrétny problém, ako kúpiť nejaký „zázrak“, ktorý má naraz vyriešiť viacero problémov. Čo to znamená? Ak dieťa užíva liek na vykašliavanie hlienu, na zníženie horúčku alebo bolesť hľadajte iný liek. Poraďte sa o výbere s lekárnikom.

Pozor na predávkovanie!

Niektoré druhy liekov proti kašľuprechladnutiu môžu byť pre malé deti nebezpečné. Nikdy nedávajte mladšiemu dieťaťu liek, ktorý je vhodnejší pre staršie deti, alebo je výlučne určený pre dospelé osoby!

Druhá dôležitá informácia – voľnopredajné prípravky sú určené na liečbu symptómov ochorenia, nie na  samotnú chorobu. Navyše, u detí do 2 rokov môžu mať závažné vedľajšie účinky. Známe sú aj prípady predávkovania, keď rodič nepodával dieťaťu odporúčanú dávku, ale podával liek „od oka“.

U dieťaťa do 6 rokov by ste mali zvážiť každý voľnopredajný prípravok a najprv sa poradiť s pediatrom.

Antibiotiká nie sú lieky na prechladnutie

Aj dnes, keď už vieme, že antibiotikami neliečia virózy alebo prechladnutie, mnohí rodičia sú presvedčení, že každú chorobu treba liečiť práve nimi. Niektorí dokonca samovoľne nasadia dieťaťu antibiotiká, ktoré zostali v lekárničke po inom ochorení, či po ochorení iného dieťaťa.

Antibiotiká sú účinné proti bakteriálnym ochoreniam, nie proti virózam a prechladnutiu! V týchto prípadoch nielenže nepomôžu, ale zbytočne zaťažia organizmus. Navyše, čím častejšie dieťa užíva antibiotiká, tým je väčšia pravdepodobnosť, že ho raz „navštívia“ baktérie, na ktoré už žiadne antibiotiká nezaberú.

Liečivá s obsahom kodeínu

Niektoré lieky proti kašľu a bolesti obsahujú kodeín. V žiadnom prípade ich nesmú užívať deti do 12 rokov. Je to návyková látka, ktorá môže mať vážne vedľajšie účinky, napríklad sťažené alebo spomalené dýchanie.

Aspirín (Acylpyrin, Anopyrin, Acylcoffin, Acifein…)

Aspirín (kyselina acetylsalicylová) bol kedysi liekom takmer na všetko. Dnes ho nikto rozumný nepodá dieťaťu do 15 rokov, pokiaľ to neodporučil lekárom.

Kyselina acetylsalicylová môže vyvolať nebezpečné vedľajšie účinky, napríklad zriediť krv. Špeciálne u mladých ľudí hrozí tiež vzácna porucha, známa ako Reyeov syndróm.

Zdroje:

webmd.com,

healthline.com,

mayoclinic.org,

pilulka.sk.

Pridaj komentár