(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Bolesti brucha, kŕče, nafukovanie, pocit ťažoby v žalúdku, hnačky, či zápcha.
Kto z nás sa s tým ešte nestretol?
Ak však tieto nepríjemné prejavy pretrvávajú dlhšie, ako len pár dní, pričom sa pravidelne opakujú, už to nie je normálne.
Ide o jasný signál, že by sme mali začať pátrať po príčine ťažkostí.
Čo môže byť príčinou týchto ťažkostí?
Infekcia z potravín, vírusové ochorenie, zápalové ochorenie či nádorové ochorenie – to všetko môže byť dôvodom vašich tráviacich problémov. Predtým, ako sa potvrdí diagnóza K58 – Syndróm dráždivého čreva (IBS = Iritable Bowel Syndrom), však treba vylúčiť všetky ostatné príčiny.
IBS patrí medzi funkčné poruchy trávenia. To znamená, že zvyčajne nie sú spojené so zápalom, ani so zvýšeným rizikom rakoviny tráviaceho ústrojenstva. Napriek tomu, môžu byť veľmi obťažujúce a zhoršovať náš život.
Kedysi sa lekári na pacientov s IBS pozerali cez prsty. Keďže krvnými testami, kolonoskopickým ani gastroskopickým vyšetrením neobjavili žiadnu príčinu bolestí, neraz pokladali svojich pacientov za hypochondrov, čo si svoje bolesti vymýšľajú.
Čo je to syndróm dráždivého čreva (IBS)?
Ide o súbor príznakov, ktoré súvisia so zvýšenou alebo oslabenou motilitou – pohyblivosťou hrubého čreva. To sa prejavuje poruchami trávenia, ako zápcha či hnačka (alebo striedanie oboch), nafukovanie, bolesti a kŕče.
Syndróm dráždivého čreva postihuje 10 – 20 % populácie. Najčastejšie je diagnostikovaný u žien, ale nevyhnú sa mu ani muži a deti.
Prvé príznaky sa väčšinou objavia na začiatku dospelosti, no zvyčajne majú prechodný charakter, alebo časom úplne vymiznú. Príznaky IBS u detí sú rovnaké, ako u dospelých.
Príznaky syndrómu dráždivého čreva:
- bolesti brucha – skôr okolo pupku a v dolnej oblasti,
- ťažoba žalúdka po jedle,
- nafukovanie – spojené s bolesťou a kŕčmi,
- úľava po stolici.
Prečo vznikne IBS?
Stále presne nevieme, ako IBS vzniká. U pacientov pozorujeme zvýšenú dráždivosť nervového systému a narušenie pohybov čriev. Príčiny teda nepoznáme, predpokladáme však viacero rizikových faktorov:
- stres – najmä dlhotrvajúci, chronický stres, resp. veľké emocionálne vypätie,
- rodinná predispozícia – výskyt IBS v rodine,
- depresívne stavy, úzkosti a depresie,
- hormonálne zmeny – u žien často pozorujeme zhoršenie počas menštruácie, či na začiatku tehotenstva,
- niektoré potraviny a nápoje, prípadne potravinová alergia, intolerancia či senzitivita,
- narušenie črevnej mikrobioty – oslabenie funkcie „dobrých“ črevných baktérií.
Ako zistím, že ma trápi práve IBS?
- Pravidelné, opakujúce sa bolesti a kŕče (najmä v dolnej oblasti brucha), ktoré sa potom stratia, alebo výrazne zmiernia po stolici.
- Plynatosť, výrazné nafukovanie (s viditeľným vydutím brucha).
- Zvukové efekty – škvŕkanie v črevách, citeľné pohyby čriev
- Hnačka alebo zápcha – prípadne striedanie oboch, niekedy aj počas jedného dňa.
- Pocit neúplného vyprázdnenia (aj po stolici).
- Hlien v stolici. Pozor, krv v stolici môže signalizovať vážnejšie ochorenie – ak to spozorujete, bezodkladne vyhľadajte lekára!
Syndróm dráždivého čreva – test
Žiaľ, neexistuje jeden test, ktorý by potvrdil alebo vyvrátil IBS. Keď navštívite ambulanciu gastroenterológa, zvyčajne sa nevyhnete dôkladnému preskúmaniu krvi, prípadne vnútorného prostredia čriev. Najprv totiž treba vylúčil ostatné dôvody bolestí, kŕčov, hnačiek a zápchy.
Jedným zo znakov, ktorými sa IBS odlišuje od iných závažnejších ochorení čriev, je to, že pacienti cítia úľavu a výrazné zmiernenie bolestí po stolici.
ENS – náš druhý mozog
Za prežívanie kŕčov a bolestí brucha „môže“ náš črevný nervový systém – ENS. Vedeli ste, že na povrchu našich čriev sa nachádzajú nervové bunky, ktoré spolu vytvárajú hustejšiu sieť neurónov, než je sieť neurónov v mieche? Nie nadarmo vedci nazývajú črevný komplex nervov za „druhý mozog“.
Čo je zaujímavé – až 90 % všetkých informácií, ktoré si mozog vymieňa s našimi črevami, smerujú od čreva do mozgu. Opačným smerom teda smeruje len 10 % zo všetkých informácií. Z toho by sa dali urobiť 2 závery:
- Mozog je veľmi zvedavý, čo sa deje v našom čreve – a je o tom aj dobre informovaný.
- Črevo evidentne nie je veľmi zvedavé na to, čo si o tom celom mozog myslí, a robí si svoje.
Zaujímavé je, že keď je komunikácia medzi črevom a mozgom prerušená, naše črevá nerušene pokračujú vo svojej práci. Ak by sme ale zničili nervové spojenie medzi mozgom a iným orgánom, tento by prestal pracovať – odumrel by.
Čo všetko dokáže ENS?
- Kontroluje aktivitu svalových buniek v našom tráviacom trakte – takže aj keby ste urobili stojku na hlave, zmrzlina pôjde správnym smerom.
- Kontroluje koncentráciu cukru, aminokyselín, mastných kyselín, tlaku, množstva tekutiny, rýchlosti pohybu potravy. Všetky tieto informácie vyhodnocuje a oznamuje iným orgánom. Napríklad „prikáže“ pankreas, aby vyplavil viac inzulínu, keď je to nevyhnutné.
- Kontroluje, aby sa prijaté živiny dostali z čreva do krvi, a odtiaľ zase všade tam, kde to telo potrebuje. Napríklad zrýchlenie pohybu čriev skráti čas na vstrebávanie.
- Kontroluje vylučovanie tráviacich štiav – počnúc slinami, cez žalúdočnú šťavu, pankreatickú šťavu a iné. Za deň sa vytvorí asi 9 litrov štiav na trávenie.
- Ovplyvňuje aktivitu bielych krviniek, najväčších obrancov našej imunity, keď nás chcú „votrelci“ napadnúť cez črevá.
Syndróm dráždivého čreva a chudnutie
K neželaným dôsledkom IBS patrí aj chudnutie, resp. nedokážeme pribrať. Prečo sa to deje? Vysvetlenie je jednoduché. Pokiaľ bolesti prichádzajú príliš často, bojíte sa už čokoľvek zjesť, a potom je váš jedálniček veľmi obmedzený.
Oklieštený výber potravín môže byť z dlhodobého hľadiska nebezpečný. Deficit živín v tele totiž spôsobuje ďalšie zdravotné komplikácie. Preto treba nájsť svoj vlastný prah tolerancie potravín, prípadne vylúčiť potravinové alergie, aby sme sa neoberali o nenahraditeľné živiny.
Syndróm dráždivého čreva a menštruácia
Dámy to dôverne poznajú – symptómy IBS sa zvyknú zhoršiť niekoľko dní pred menštruáciou, alebo počas nej. Opäť existuje jednoduché vysvetlenie. Hladina ženských pohlavných hormónov – estrogénu a progesterónu – počas mesiaca kolíše.
Hladina estrogénu dosahuje svoj vrchol tesne pred ovuláciou (približne v strede cyklu), pričom hneď po ovulácii rapídne klesá. Hladina progesterónu zase dosahuje svoje maximum v luteálnej fáze = fáze po ovulácii, až do nástupu menštruácie. Potom jeho hladina prudko klesne.
Na začiatku menštruačného krvácania sú teda obe hladiny hormónov na svojej najnižšej úrovni. Preto sú príznaky IBS pár dní pred menštruáciou a pri nástupe menštruácie horšie ako inokedy.
Syndróm dráždivého čreva a tehotenstvo
Počas tehotenstva dochádza k zmene hladín pohlavných hormónov. Keďže však nedochádza k takým zmenám, ako pred menštruáciou, mnohé ženy cítia počas tehotenstva úľavu od príznakov.
Nie všetky ženy sú v tomto rovnaké. U niektorých pacientok sa príznaky zhoršujú najmä počas prvého trimestra, keď si telo zvyká na zvýšené hladiny progesterónu.
Neskôr sa prejavy IBS zvyknú zmierniť. Veľa žien udáva dokonca úplne vymiznutie nepríjemných príznakov IBS vo zvyšnom tehotenstve, a tento stav si udržia aj v období dojčenia.
Čo zmierňuje prejavy IBS?
- Pravidelná strava – 3x denne. Veľmi prospešná je „trocha hladu“ pomedzi jedlami – aktivuje sa „upratovanie“ v črevách.
- Dostatok vlákniny – vláknina je najväčšou pochúťkou pre „dobré“ črevné baktérie.
- Nájdenie spúšťačov v strave – obmedzíme problematické potraviny.
- Vyladenie črevnej mikrobioty – vytvorenie rovnováhy črevných baktérií. Tu hrajú významnú rolu najmä probiotiká, o ktorých si pohovoríme nižšie.
- Dostatok kvalitného spánku, duševná pohoda, primeraná fyzická aktivita.
Čo zhoršuje prejavy IBS?
- Stres, deficit spánku a jedenie v strese.
- Neliečené psychické ťažkosti.
- Časté jedenie, prejedanie sa.
- Zlá skladba stravy – nadmerný príjem živočíšnych tukov a bielkovín, naopak nedostatok komplexných sacharidov a vlákniny.
- FODMAPové sacharidy – aj o nich sa dočítate nižšie.
- Príliš horúce alebo studené jedlá a nápoje – dráždia črevný nervový systém.
- Veľa soli a glutamát sódny – takto vznikajú zápaly.
- Veľa alkoholu a kofeínu.
- Zápal sliznice čreva – napríklad kvôli neliečenej celiakii, nezistenej potravinovej alergie, resp. intolerancii.
- Niektoré lieky – najmä tie voľnopredajné na bolesť – nesteroidné protizápalové lieky, ako je brufén a pod.
Liečba syndrómu dráždivého čreva a lieky
Na syndróm dráždivého čreva neexistuje liek. Lekár vám predpíše iba lieky na zmiernenie príznakov, čo však nerieši príčinu ťažkostí. Bez úpravy stravy, celkového životného štýlu, eliminácie stresu, či nadmernej psychickej i fyzickej záťaže, vám nebude lepšie.
Úprava výživy pri IBS:
- Dbajte na pravidelné stravovanie a jedzte v pokoji – nie pri počítači, či televízore.
- Jedzte menšie porcie, neprejedajte sa – „trocha hladu“ môže byť prospešná. Pozor však, príliš dlhé hladovanie môže, naopak, zhoršiť prejavy IBS.
- Výrazne obmedzte príjem vyprážaných, fritovaných, pečených a grilovaných jedál.
- Nekonzumujte veľmi korenisté, dráždivé a horúce jedlá/nápoje.
- Overte si, či nemáte potravinové alergie, alebo či vás nedráždia niektoré zložky stravy – najmä sacharidy typu FODMAP.
- Zvýšte príjem vlákniny – preferujte vlákninu z prirodzených potravín (pred doplnkami výživy).
- Zistite, či vám kofeín nezhoršuje tráviace problémy. Ak áno, vylúčte ho úplne.
- Vyhýbajte sa studeným a sýteným nápojom – dráždia ENS. Sýtené nápoje môžu zhoršovať nafukovanie.
- Vyhýbajte sa sladkostiam, nápojom a žuvačkám, ktoré obsahujú manitol, xylitol a sorbitol – opäť môžu zhoršovať nafukovanie.
Vhodné doplnky výživy pri IBS
- Horčík – ak si neviete zabezpečiť dostatok horčíku v strave, siahnite po výživovom doplnku. O správnom dávkovaní sa poraďte so svojim lekárom. Obvykle stačí približne 200 mg/deň.
- Komplex B vitamínov – potrebujú ich naše „dobré“ črevné baktérie. B vitamíny sú pre ne potravou (prebiotikami).
- Esenciálne mastné kyseliny – najmä typu omega-3 – znižujú zápalové procesy v tele.
- Probiotiká – ako najúčinnejšie sa ukazujú tieto bakteriálne kmene: Bifidobacterium breve, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus delbrueckii, Lactobacillus paracasei, Lactobacillus plantarum, Streptococcus thermophilus.
- Najlepšie výsledky dosahujú pacienti, ktorý užívajú probiotiká Vivomixx. Odporúčaná denná dávka: 1 – 2 vrecúška, alebo 1 – 4 kapsuly denne.
- Mätový čaj: 1 – 3 šálky denne uvoľňujú kŕče.
- Zázvorový čaj: 1 – 3 šálky denne pomáhajú pri nevoľnostiach.
- Aktivované drevené uhlie – pri nafukovaní a hnačke.
Prečo potrebujeme probiotiká?
Každý deň „hlceme“ niekoľko miliárd živých baktérií. Tieto žijú v surovej strave, niektoré dokonca prežijú aj varenie. Ďalšie získame tak, že si podvedome oblizneme prsty, alebo iba prirodzene prehltneme, no a v ústach sú predsa tiež baktérie.
Ľudia odjakživa jedli probiotické baktérie, ani o tom nevedeli. Robili to intuitívne. Každá kultúra má svoje špecifické potraviny. Napríklad na Slovensku máme kyslú kapustu, kvasené uhorky či kefír. V Ázii je to tempeh a miso. Žiadny z týchto pokrmov by neexistoval bez baktérií.
Všetky potraviny, ktoré pomohli spracovať baktérie, sa volajú fermentované. Fementácia je najstaršia a najzdravšia metóda, ako predĺžiť trvanlivosť jedla.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definuje probiotiká ako živé mikroorganizmy, ktoré vyvolávajú priaznivý efekt u svojho nositeľa.
Komu môžu pomôcť probiotiká?
Probiotiká sú účinné proti hnačke, pomáhajú aj s nafukovaním. Na rozdiel od väčšiny liekov proti hnačke, nemajú vedľajšie účinky. Práve pre túto vlastnosť sú veľmi vhodné pre malé deti a starších ľudí.
Pri črevných ochoreniach, ako je syndróm dráždivého čreva, resp. ulcerózna kolitída, probiotiká výrazne zmierňujú nepríjemné príznaky. Navyše sú prospešné aj pre náš imunitný systém. Preto by ich mali vyskúšať aj ľudia, ktorí bývajú chorí v chrípkovom období.
Ako užívať probiotiká?
Najlepšie s jedlom. Probiotiká si rozdeľte do 2 až 4 denných dávok. Pokiaľ chcete dosiahnuť viditeľný efekt, musíte ich užívať dlhodobo. Ak potrebujete upraviť chronické poruchy trávenia, hľadajte spolu s lekárom konkrétne probiotikum.
Nerobte prestávky v užívaní, ani stále nemeňte probiotický prípravok, ak vám nejaký očividne pomáha. To, či vám probiotikum „sadlo“ zistíte tak, že sa vám zlepší trávenie, upraví stolica, zbavíte sa nafukovania.
Užívanie konkrétnych probiotických kmeňov môže mať svoje kontraindikácie. Prečítajte si príbalový leták a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Čo sú prebiotiká?
Prebiotiká sú potraviny, ktoré podporujú „dobré“ baktérie v čreve. Bez dostatočného množstva prebiotík v strave nemôžeme mať zdravé zloženie črevnej mikrobioty, a teda nemôžeme byť zdraví.
Najlepšie prebiotiká nájdeme v potravinách, ktoré sú bohaté na vlákninu; preto si doprajte denne aspoň 30 – 40 g vlákniny. Najviac jej nájdete v celozrnných výrobkoch, zelenine, ovocí a orechoch.
Najlepšie prebiotické potraviny:
- artičoky,
- špargľa,
- čakanka,
- mierne nezrelý banán,
- topinambur,
- cesnak,
- cibuľa,
- petržlen,
- celozrnné obilniny, ako raž a ovos,
- naturálna ryža,
- pór.
Prvá pomoc pri akútnom zhoršení tráviacich ťažkostí:
- Prikladanie nahrievacieho vankúša na bolestivé miesta.
- Jemná masáž brucha v smere hodinových ručičiek – čiže v smere trávenia (sprava hore a doľava).
- Relaxačné dychové cvičenia – znižujú stres. Cvičte ich pravidelne.
- Prechádzka v príjemnom tempe, po rovine. Chôdza do schodov nie je vhodná.
5 dobrých rady, ako udržať prejavy IBS pod kontrolou:
- Najlepšie výsledky vo vedeckých štúdiách dosiahla zmes 8 bakteriálnych kmeňov. V každom balení nájdete až 450 miliárd bakteriálnych kmeňov. Tieto probiotiká zoženiete pod obchodným názvom Vivomixx. Odporúčaná denná dávka: 1 – 2 vrecúška, alebo 1 – 4 kapsuly denne. Vivomixx je dostupný v každej lekárni.
- Dbajte na dobré zloženie vašej stravy, s dostatkom vlákniny a prebiotických potravín. Zároveň nájdite spúšťače, ktoré môžu zhoršovať IBS prejavy. Pomôcť vám môže FODMAP koncept (o tom, ako ho správne previesť, sa poraďte so špecializovaným nutričným terapeutom, alebo s vaším lekárom).
- Naučte sa eliminovať stres, dbajte na dostatočný spánok. Hýbte sa pravidelne, ale primerane. Špičkové výkony nie sú nič pre vás.
- Dávajte svojmu telu vitamíny a minerály – najmä vitamín D, omega-3 MK, horčík a vápnik.
- Nediagnostikujte si IBS sami, alebo na základe článku na internete, hoci tento je dobrý. 😉 Vždy sa poraďte so svojím lekárom, ktorý vylúči iné príčiny vašich ťažkostí.
Autorka je nutricionistka