Seboroická dermatitída: Odborná aj domáca liečba

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Seboroická dermatitída (alebo seborea) je nenákazlivé, pomerne časté zápalové ochorenie kože. Trápi približne 1 – 3 % dospelej populácie, viac mužov ako ženy.

Kožné problémy sa môžu prejavovať len v určitých obdobiach, alebo v rôznej intenzite pretrvávajú po celý život. Seborea sa najčastejšie vyskytuje u detí vo veku do 3 mesiacov – vtedy hovoríme o novorodeneckej seboree. Ochorenie môže vypuknúť kedykoľvek počas života, najmä v dospievaní.

Dobrou správou je, že seboroická dermatitída sama osebe nijakým spôsobom neovplyvňuje celkové zdravie. Aj keď je to veľmi nepríjemný a „neestetický“ spoločník, ktorý vie u postihnutého človeka vyvolať stavy hnevu a zúfalstva.

V súčasnosti neexistuje žiadna štandardná liečba, ktorá by fungovala u každého pacienta rovnako – vy musíte zistiť, čo vám pomáha a čomu sa máte vyhnúť.

V tomto článku sa pokúsime zhrnúť všetko, čo o tomto ochorení a jeho liečbe vieme. Dozviete sa aj niekoľko praktických rád, ktoré určite stoja za vyskúšanie. Nechajte sa teda inšpirovať a odhaľte, čo je pre vás najlepšie – nájdite si svoj „vlastný liek“.

Príznaky seborey

Seboroická dermatitída sa prejavuje začervenanými vyrážkami, často pokrytými bielyminažltnutými šupinami. Tie sa nachádzajú v oblastiach s väčšou produkciou kožného mazu. Najčastejšie sa vyskytujú:

  • na pokožke hlavy – sú podobné lupinám, bývajú však väčšie,
  • na tvári – väčšinou v okolí nosa, uší, a na obočí,
  • na miestach kožných záhybov,
  • na hrudníku alebo chrbte (zriedkavejšie).

Vyrážky so šupinami sú zväčša mastné, svrbia a v horšom prípade štípu. Tieto prejavy sa objavujú v rôznej intenzite, hlavne v určitých obdobiach – pri zmenách počasia (napr. v zime), v strese, alebo po konzumácii určitých potravín.

Novorodenecká seborea sa prejavuje bielymižltými mastnými šupinami na hlave, prípadne na iných častiach tela. Na rozdiel od dospelej formy nespôsobuje také výrazné svrbenie, a tiež sa ľahšie lieči – spravidla ustúpi po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch.

Príčiny seborey

V prvom rade si treba uvedomiť, že ani dospelá ani novorodenecká forma seborey nie je spôsobená nedostatočnou hygienou. Je však pravda, že slabá hygiena môže ovplyvniť priebeh ochorenia. Presná príčina seborey nebola doposiaľ objasnená, poznáme len pravdepodobné spúšťacie faktory.

  • Mastná pokožka – potvrdzuje to fakt, že prejavy ochorenia sa objavujú na miestach s väčšou produkciou kožného mazu.
  • Kožné kvasinky rodu Malassezia – tieto kvasinky patria k prirodzeným obyvateľom našej kože. U ľudí so seboroickou dermatitídou však narúšajú rohovitú vrstvu pokožky. Malassezie produkujú enzýmy (druh bielkoviny), ktoré štiepia tuky v kožnom maze. Tieto produkty sa pravdepodobne podieľajú na vzniku zápalu a šupinatení pokožky.
  • Porucha imunity – seboroická dermatitída sa vo zvýšenej miere (až 87 %) vyskytuje u ľudí s narušeným imunitným systémom, u pacientov po transplantácii orgánov, pacientov s HIV/AIDS, hepatitídou C, chronickou alkoholovou pankretitídou a pri rôznych druhoch rakoviny. Tieto poznatky naznačujú zapojenie imunitného systému do vzniku ochorenia.
seboroická dermatitída šampón
Zdroj foto: Shutterstock.com

Ďalšou skupinou, u ktorej je častejší výskyt seborey, sú pacienti s ochoreniami nervového systému – Parkinsonova choroba, depresia alebo Downov syndróm. Prečo je to tak, nie je zatiaľ známe.

Seboroická dermatitída vs. psoriáza

Predtým, ako sa začneme liečiť, by sme sa mali najprv presvedčiť, či naozaj ide o seboreu, a nie o psoriázu, čo je závažnejšie kožné ochorenie. V čom sa seborea a psoriáza od seba líšia?

Aj psoriatické ochorenia sa vo väčšine prípadoch prejavujú šupinatýmisvrbivými vyrážkami. Takisto sa môžu vyskytovať na tvári, vo vlasoch, no oveľa častejšie sú rozmiestnené po celom tele. Pri psoriáze často dochádza aj k zápalu pokožky v okolí kĺbov – vtedy hovoríme o psoriatickej artritíde.

Zásadný charakteristický rozdiel nájdeme pri bližšom pohľade na šupiny. Pri psoriáze pozorujeme strieborné, suché, pomerne hrubé šupiny, ktoré po odtrhnutí krvácajú a zanechávajú chrasty.

Seboroické šupiny bývajú bieložlto zafarbené, mastnémäkšie, preto sa aj ľahšie odstraňujú. Krvácanie je teda výnimočné.

Liečba seboroickej dermatitídy

Seboroická dermatitída patrí k ochoreniam, pri ktorých platí, že intenzita symptómov závisí od rôznych vplyvov (spúšťačov). K tým najvýraznejším patrí/patria:

  • stres,
  • hormonálne zmeny,
  • sezónne ochorenia,
  • zmeny počasia/podnebia – najmä počas jesene a zimy,
  • nedostatok spánku,
  • niektoré dráždivé zložky kozmetiky,
  • nadmerné potenie,
  • niektoré potraviny (budeme sa im venovať neskôr),
  • zvýšená konzumácia alkoholu,
  • fajčenie.

Vlasy

Na liečbu lupín vo vlasovej časti sa používajú najmä liečivé šampóny, prípadne rôzne roztoky s obsahom látok s keratolytickým, antimykotickým alebo protizápalovým účinkom.

  • Keratolytiká – tieto liečivá vám pomôžu v obdobiach, keď sa u vás tvorí väčšie množstvo lupín vo vlasoch. Sú to totiž liečivá, ktoré zmäkčujú zrohovatené kúsky kože, a tým uľahčujú ich odstraňovanie. Takouto látkou je kyselina salicylová, ktorá má aj protizápalové účinky. Jej roztok vám pripravia v lekárni.
  • Antimykotiká – dokážu zastaviť rast a zabíjať kvasinky, či iné druhy mikroskopických húb. Antimykotiká potláčajú Malassezie a uľavia od tvorby šupín a svrbenia. Používa sa 2 % šampón s obsahom ketokonazolu. Podobné účinky sú pripisované aj pyritiónu zinočnatému, ktorý je tiež dostupný vo forme šampónu.
  • Protizápalové liečivá (hormóny glukokortikoidy) – tieto liečivá dokážu veľmi rýchlo a efektívne potlačiť zápal. Pri ich dlhodobom užívaní sa však efekt stráca, navyše môže dochádzať k rôznym nežiaducim účinkom. Z tohto dôvodu dostanete protizápalové liečivá len na recept od lekára – na rozdiel od všetkých vyššie vymenovaných, ktoré sú voľnopredajné.

Ak vám niektorý z prípravkov účinkuje len po určitú dobu, a potom stráca efektívnosť, môžete striedať viacero prípravkov. Dôležité je, aby ste sa riadili odporúčaniami lekára alebo lekárnika, a používali prípravky tak, aby naozaj fungovali.

seboroická dermatidída vo vlasoch
Zdroj foto: Shutterstock.com

Čo sa týka novorodeneckej seborey, zväčša stačí len mechanické vyčesanie lupín po predchádzajúcom ošetrení detským olejom. Ak však toto nezaberá a chceli by ste použiť liečbu, ako sme ju opísali pri dospelej forme, najprv sa poraďte s detským lekárom.

Predídete tak možným nežiaducim účinkom, keďže podávanie liekov u detí – obzvlášť malých, sa zvyčajne líši od dospelých, čo sa týka dávky, dĺžky použitia či typu liečiva).

Tvár a telo

Používajú sa spravidla rovnaké liečivá ako pri liečbe vlasovej časti, rozdielna je však lieková forma. Odporúčané sú skôr krémy ako masti – masťové základy by iba napomohli premasteniu pokožky, čo nepotrebujete.

Masť rozoznáte od krému podľa zafarbenia. Masti majú poväčšine žltú farbu, krémy bielu.  Pred použitím akéhokoľvek kožného lieku by ste si mali postihnutú časť pokožky najprv umyť čistou vodou a poriadne ju vysušiť čistým uterákom. Takto zvýšite priľnavosť, a teda aj účinnosť kožného lieku.

Pri veľmi ťažkej a neústupnej forme seborey môže lekár odporučiť tzv. systémovú liečbu, keď sa liečivo podáva nešpecificky do celého tela. V takom prípade vám predpíše antimykotiká, prípadne glukokortikoidy (na perorálne použitie, napríklad v tabletách).

Aká je bezpečnosť liečby seborey?

Liečba seborey šampónmi, krémami, alebo inými prípravkami na kožu, sa vo všeobecnosti považuje za bezpečnú. Známy je výskyt podráždenia pokožky, svrbenie alebo alergická reakcia, čo však môže byť zapríčinené hociktorou zložkou lieku.

Pri alergickej reakcii, ktorá sa prejaví napríklad začervenaním, vyrážkami alebo pľuzgiermi na natretom mieste, je potrebné liečbu prerušiť, keďže pri ďalšej aplikácii by mohla byť reakcia organizmu výraznejšia. O alergickej reakcii oboznámte svojho lekára, pravdepodobne vám odporučí inú formu liečby.

Ako už bolo spomenuté, závažnejšie nežiaduce účinky sa môžu dostaviť po veľmi častomnadmernom užívaní liekov s obsahom kortikoidov. Môže dôjsť napr. k stenčeniu kože, alebo k sekundárnym infekciám, spôsobeným lokálnym oslabením imunity.

Práve preto môže lekár maximálnu dobu použitia obmedziť, alebo vám odporučí, aby ste kortikoidy používali s prestávkami, ak sa musíte liečiť dlhodobo.

Pri užívaní všetkých liekov či prípravkov, ktoré sa aplikujú na povrch tela, treba dávať pozor, aby sa nedostali do oka alebo iných telesných otvorov. Takisto ich nepodávame na poranenú pokožku, pretože prípravok by sa mohol dostať do krvného obehu.

seboroická dermatidída obrázky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Experimentálna liečba seborey

Liečivá zo skupiny topických inhibítorov kalcineurínu (takrolimus, pimekrolimus), ktoré majú protizápalové a imunomodulačné účinky, boli skúšané pre liečbu seborey vo viacerých štúdiách.

V jednej menšej štúdii, kde bol účinok takrolimusu porovnávaný s betametazónom (glukokortikoid), sa efektívnosť ukázala ako rovnaká, takrolimus však dlhšie udržal fázu ústupu príznakov. Tieto liečivá sú na Slovensku v súčasnosti registrované na liečbu atopického ekzému, pre liečbu seboroickej dermatitídy bude potrebné urobiť ešte viac výskumov.

Domáca liečba a režimové opatrenia

Neexistuje žiadna konkrétna diéta pre pacientov so seboroickou dermatitídou. U niektorých totiž nemusí zmena stravovania nič zlepšiť, u niekoho to môže byť kľúčové.

Ktoré potraviny môžu byť rizikové a prečo?

  • Veľmi mastné jedlá – zvýšený príjem tukov, samozrejme, zvyšuje aj produkciu kožného mazu, ktorý je živnou pôdou pre kvasinky rodu Malassezia.
  • Jedlá s vysokým obsahom cukru – veľmi výživný pre tieto kvasinky, ako aj pre iné mikroorganizmy v našom tele, je cukor. Slúži ako zdroj energie, teda podporuje ich rast a množenie.
  • Pikantné jedlá – môžu zahriať organizmus, čo je spojené s potením a zvýšeným prekrvením pokožky.
  • Potravinové alergény – prejavy seborey môžu zhoršiť aj niektoré alergény obsiahnuté v potravinách. Potraviny, kde najskôr nájdeme glutén, sú napr. pšeničné výrobky, mlieko a mliečne produkty, citrusové plody, arašidy, niektoré ryby a iné.

Príklady ďalších alergénov nájdete v tomto článku.

seboroická dermatitída citrusy
Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako zistím, na čo som alergický/á?

Vhodným spôsobom, ako zistiť, ktorý alergén môže u nás spúšťať alebo zhoršovať príznaky, je takzvaná eliminačná diéta. Princíp tejto diéty spočíva v tom, že na niekoľko dní alebo týždňov vynecháte všetky jedlá, o ktorých si myslíte, že sú najrizikovejšie, a potom ich opäť zaradíte (jedno po druhom) do jedálnička. Takto môžete sami spozorovať, ktorá potravina je pre vás nevhodná.

Praktické rady

Seboroická dermatitída je ochorenie, ktorému musíte prispôsobiť svoje návyky. Uvádzame niekoľko praktických rád. Ak zistíte, čo vám pomáha, po čase sa to už stane rutinnou záležitosťou.

  1. Sprchujte sa v studenšej vode – studená voda zabezpečí, že sa zúžia cievy, čím sa zníži prekrvenie pokožky, a dočasne aj zápal. Horúca voda môže napomáhať tvorbe lupín, ktorých je pri seborei beztak dosť.
  2. Chráňte sa pred potom – slané zložky potu môžu dráždiť už porušenú pokožku, okrem toho – zahriatie organizmu zvyšuje prekrvenie, čo podporuje zápal. Ak sa už spotíte, mali by ste sa čím skôr umyť, najlepšie studenou vodou.
  3. Noste oblečenie z nedráždivého materiálu – bavlnené oblečenie umožní pokožke, aby dýchala, čo výrazne redukuje podráždenie.
  4. Vyhľadávajte slnko – slnečné žiarenie, zatiaľ nie celkom známym mechanizmom, znižuje prejavy ochorenia. Viacero pacientov uvádza, že majú minimálne až žiadne príznaky ochorenia v letných mesiacoch.
  5. Starajte sa o svoju bradu a fúzy – rovnako ako vlasy, aj brada a fúzy sa môžu mastiť. Ako už viete, všetko, čo môže premasťovať pokožku, je pre vás nežiaduce. Umývajte si teda aj bradu, kľudne aj tými istými prípravkami, ako používate na vlasy. Ak vám brada príznaky len zhoršuje, mali by ste zvážiť úplné oholenie, a to platí aj pre vlasy.
  6. Vyhýbajte sa prípravkom s obsahom alkoholu – alkoholické zlúčeniny, prítomné v topických prípravkoch, by mohli dráždiť pokožku.
  7. Vyhýbajte sa skrášľovacím prípravkom – niektoré obsahujú dráždivé zložky; používajte radšej liečebnú kozmetiku.
seboroická dermatitída opaľovanie
Zdroj foto: Shutterstock.com

Pozitívny záver?

Aj keď sa chronická forma seboroickej dermatitídy nedá úplne vyliečiť, môžete ochorenie udržať pod kontrolou – správnou životosprávou, ak sa budete vyhýbať možným spúšťačom a využijete širokú škálu liečebných prípravkov.

Seborea sa naozaj dá zvládnuť, hoci sa vám to možno nezdá, ak ste len prednedávnom zistili, že ju máte. Postupom času si však aj vy určite nájdete tie správne spôsoby, ako ju držať „na uzde“. Preto to nevzdávajte a hlavne – nestresujte sa!

Autor je farmaceut

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3579488/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=A+comprehensive+pathophysiology+of+dandruff+and+seborrheic+dermatitis+-+towards+a+more+precise+definition+of+scalp+health

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Clinical+efficacies+of+topical+agents+for+the+treatment+of+seborrheic+dermatitis+of+the+scalp%3A+a+comparative+study

http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=4029

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Seborrheic+dermatitis%3A+Etiology%2C+risk+factors%2C+and+treatments%3A+Facts+and+controversies

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/seborrheic-dermatitis/diagnosis-treatment/drc-20352714

https://articles.mercola.com/seborrheic-dermatitis/diet.aspx

Pridaj komentár