(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Tento prípad je mediálne známy. Pani Jana bojuje už 7 rokov. A nie preto, aby „pomstila“ smrť manžela.
Bojuje za to, aby sa už žiadna rodina nemusela potýkať s podobným osudom. Žiaľ, zatiaľ bojuje bezúspešne.
Lekár pochybil – „trestuhodne“?
Keď pani Jana volala v piatok k manželovi záchranárov, verila systému a slovenskému zdravotníctvu. Verila aj potom, keď sa lekár na urgentnom príjme na manžela iba pozrel a nevykonal žiadne základné vyšetrenia. A verila aj vtedy, keď manžela v pondelok viezla na odporúčanú kontrolu, lebo nateraz vraj nie je prečo panikáriť.
Takýchto smutných prípadov sú na Slovensku stovky. Niektoré sú známe, iné nie. No počet odsúdených lekárov za akékoľvek pochybenie v liečbe, či diagnostike, môžeme zrátať na prstoch jednej ruky.
Okamžite na operačnú sálu – ale bude tam schopný chirurg?
Fatálne pochybenie chirurga, ktorý v tele pacienta ponechal odumretú časť pankreasu a tú zdravú odstránil, spôsobilo postupné a celkové zlyhanie organizmu. Chirurg si na konci operácie určite umyl ruky – ako si ich kedysi omýval Pilát. Pacient mu zomrel, hoci nemusel. Ba nemal.
Počas môjho pôsobenia na Slovensku som sa strela s mnohými lekármi, špecialistami a odborníkmi z rôznych zdravotníckych odvetví. Ich názory na jednotlivé prípady neboli vždy identické, no to, s čím sa stotožňovali všetci, bolo rovnaké: „Každý lekár je jednou nohou v base.“
A ja s nimi súhlasím. Práca lekára je nesmierne stresujúca. V jednom okamihu sa z neho stáva ešte aj ekonóm, manažér či učiteľ. Ozaj – môže to zvládnuť?
Mýliť sa je ľudské
A predsa – aj lekár je len človek. Má však právo pomýliť sa? Podľa Andreja Králika zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku: „Takmer 40 % všetkých úmrtí patrilo na Slovensku do kategórie tých, ktorým sa dalo predísť, ak by bola poskytnutá optimálna zdravotná starostlivosť.“
Hovoríme teda o takmer polovici úmrtí na Slovensku! Nepotrebujeme vedieť presný počet, aby nám bolo jasné, že chybou lekára zomrie ročne niekoľko tisíc ľudí. Chybou niekoho, kto má pomáhať a liečiť, a na koho sa obraciame v prípade vážnych či menej vážnych zdravotných problémov. Chybou človeka, ktorý kedysi zložil Hippokratovu prísahu.
Možno aj vy ste boli pacientmi, ktorých nejakí lekári operovali. No vy ste mali to šťastie, že „Operácia sa podarila, pacient prežil.“
Skutok sa ne/stal
Čo robiť, ak lekár pochybí v diagnostike alebo liečbe pacienta? Vieme vôbec, ako konať, či na koho sa v prípade pochybností obrátiť? A má vôbec význam bojovať?
Práve tu narážame na niekoľko problémov. Strach z konania proti lekárovi, vysoké finančné náklady pri sporoch, či nedostatočná právna edukácia núti ľudí „nebojovať“. Navyše, doposiaľ všetky pochybenia lekárov boli v konečnom dôsledku zmietnuté zo stola.
Dobrý právnik, či dobrá známosť, dokážu z viny urobiť nevinu. Aj toto je história pochybení lekárov na Slovensku.
Koľko stojí ľudský život?
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosť (ÚDZS) je zodpovedný za preverenie akýchkoľvek pochybností pri poskytnutí zdravotnej starostlivosti, ak sú podané formou žiadosti. Znalec vypracuje posudok, na základe ktorého úrad rozhodne o vine či správnom konaní s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. A v prípade pochybenia vyvodí dôsledky.
Aké?
Finančné.
A v akej výške?
Ako uzná za vhodné.
Aká je podľa ÚDZS hodnota ľudského života? Najvyššia pokuta, ktorú úrad uložil za nesprávne poskytnutú zdravotnú starostlivosť v roku 2016, bola vo výške 6 500 eur. Či došlo v tomto prípade k úmrtiu pacienta, štatistické údaje ÚDZS neuvádzajú.
A aká bola pokuta vo vyššie spomínanom prípade?
Pochybenia v prípade manžela pani Janky boli ohodnotené na 500 eur. Za to, že lekár neposkytol ani len základnú zdravotnú starostlivosť, a keď ju pacient neskôr dostal, tak mu už nedali šancu, aby ju využil. Takáto je hodnota života muža pani Janky podľa ÚZDS.
Máme právo výberu – ale ako si vybrať?
Na základe verejného zdravotného poistenia má každý právo na výber lekára, ako aj zdravotníckeho zariadenia, kde mu bude zdravotná starostlivosť poskytnutá.
Ale podľa akých tabuliek či štatistík si má pacient vybrať poskytovateľa zdravotnej starostlivosti? Existuje dôveryhodná databáza lekárov, ktorá by poukazovala na prax, úspechy, pochybenia, počet sťažností doručených na ÚZDS, či počet usmrtených pacientov chybou konkrétneho lekára? Nie, taká databáza neexistuje.
A tak nám v mnohých prípadoch neostáva nič iné, iba dôverovať hviezdičkám a rôznym hodnoteniam, ktoré sa nachádzajú na internete. Sú však pravdivé? Veď v dnešnej elektronickej dobe môže človek mazať či pridávať čokoľvek. Stačí mať aktívny email, a ja sama ich mám hneď štyri. Vybrať si lekára a „naložiť“ mu pod štyrmi menami, či naopak, štyrikrát vychváliť vzdialeného bratranca, ktorý pracuje ako lekár, nie je nič ťažké.
Pod paľbou množiacich sa prípadov o pochybeniach lekárov, sa častokrát zamýšľam nad tým, či vôbec existuje riešenie, ako odčleniť dobrých lekárov od zlých. A aký lekár je vlastne dobrý? Ten, ktorý sa nepomýlil ani raz? Alebo iba raz, či dvakrát?
A koľkokrát sa „musí“ lekár pomýliť, aby už nebol dobrým lekárom? Možno má tisícky spokojných pacientov, a zhodou nepríjemných okolností mu pod rukami zomrie pacient. Vtedy už je nespôsobilý vykonávať svoju prax? Kde je tá hranica, kedy je lekár už zlým lekárom?
Keď vezmeme lekárovi licenciu…
…tak môže byť naďalej lekárom. Zákon na Slovensku je postavený tak, že aj v prípade odobratia lekárskej licencie môže lekár svoju prax ďalej vykonávať. Síce už nie na území Slovenskej republiky, či EÚ, ale stále zostáva lekárom. Je teda odobratie lekárskej licencie „vhodným“ trestom?
Toto všetko je začarovaný kruh. A naozaj veľký. Nikto z nás nechce, aby nás, našich príbuzných, či naše dieťa liečil lekár, ktorý pochybil v diagnostike iného pacienta.
A čo ak nás takýto lekár už liečil, či lieči, a my o tom nevieme?! Myslím, že ako pacienti máme právo na prístup k základným informáciám o schopnostiach a skúsenostiach všetkých lekárov. A príslušné úrady by nám v tom mali všemožne pomáhať.
2 odpovedí na “„Operácia sa nepodarila, pacient neprežil.“”