Klimaktérium, teda obdobie prechodu, ani menopauza, obdobie po poslednej menštruácii, nie sú choroby.
Sú to obdobia v živote každej ženy, ktoré so sebou prinášajú nepríjemné sprievodné javy, aj zdravotné riziká.
Sprievodné príznaky klimaktéria alebo menopauzy majú u žien rôznu intenzitu – každá žena ich inak vníma a prežíva: niektoré ženy prejdú týmto obdobím bez nutnosti zásahu do fyziologického procesu, u iných sú sprievodné príznaky natoľko intenzívne, že vyžadujú zásah „zvonku“, od lekára.
Klimaktérium a menopauza môžu ženu naozaj potrápiť. V konečnom dôsledku to vníma aj jej okolie. Ženy vo vyspelých krajinách sa bežne dožívajú vyše 80 rokov, čo znamená, že takmer tretinu svojho života žijú v hormonálnom deficite. Rýchla úľava, bez nepríjemných príznakov, je cieľ, ktorý homeopatia a prírodné lieky na menopauzu napĺňajú dokonale.
Prečo?
V prvom rade preto, že homeopatická liečba stimuluje hormonálnu rovnováhu pred, počas, aj po menopauze.
Najčastejšie prejavy menopauzy:
- vazomotorické symptómy – návaly tepla, nočné potenie, búšenie srdca;
- vegetatívne symptómy – nespavosť, úzkosť, psychické problémy, strata libida, zhoršenie pamäti a koncentrácie;
- organické symptómy – kožné zmeny: keďže koža obsahuje estrogénové receptory, jej stav je hladinou estrogénu ovplyvnený: najčastejšie ide o stenčovanie kože, zmeny pigmentácie; slizničné zmeny: atrofia slizníc (a z nej vyplývajúce urogenitálne problémy); kolísanie telesnej hmotnosti (hlavne priberanie na váhe): mení sa ukladanie tukov: kým doteraz sa ukladal v dolnej časti tela, teraz v oblasti pásu;
- metabolické symptómy (objavujú sa neskoršie) – ide tzv. dlhodobé symptómy: zvýšenie rizika aterosklerózy a osteoporózy: zmeny sú dlhší čas neviditeľné, v prvých štádiách nepociťuje žena žiadne problémy: o to sú tieto stavy zákernejšie; zvýšená chorobnosti, aj úmrtnosť.
Základné homeopatiká pri prejavoch menopauzy:
- FOLLICULINUM – stimuluje vlastnú tvorbu estrogénu vo vaječníkoch, a u žien po hysterektómii, aj v iných orgánoch – predovšetkým v nadobličkách a pečeni. FOLLICULLINUM môžete užívať pravidelne (po dohode s homeopatom), napríklad raz mesačne, niekedy dokonca denne.
- AMYLIUM NITRICUM (dusitan amylnatý) – zvlášť pri neočakávane prichádzajúcich návaloch, aj so sčervenaním v oblasti tváre a hrudníka, ktoré môže nasledovať po miernych emočných výkyvoch; pacientka môže mať pocity úzkosti, až hystérie.
- LACHESIS MUTUS (jed hada krovinára tichého) – pri návaloch; zhoršenie príznakov v teplom prostredí, zlepšenie po studených obkladoch a na čerstvom vzduchu; ak sú návaly spojené s búšením srdca; ak sa objavujú zvieravé a tepavé bolesti hlavy; pri krvácaní z nosa počas menopauzy, niektoré príznaky sa vyskytujú, alebo sú horšie na ľavej strane tela; ak pacientka napr. neznesie nič tesné okolo krku.
- SEPIA OFFICINALIS (atrament zo sépie) – na nadmerné potenie a pocity slabosti (hlavne v poobedňajších hodinách); pri pocitoch ochabnutosti orgánov malej panvy; ak sa objavuje zvýšené žilové prekrvenie; ak je žena smutná, často plače, je ľahostajná k rodine, k práci.
- SANGUINARIA CANADENSIS (krvavček kanadský) a IGNATIA – vazomotorické poruchy: ohraničené začervenanie tváre, návaly tepla, návaly krvi do hlavy, rozšírenie žíl na spánkoch, pálenie dlaní a chodidiel, pálenie na rôznych miestach tela; pre neurotické a citlivé ženy (IGNATIA).
- PULSATILLA (poniklec lúčny) – návaly v tvári (kým iné časti tela môžu byť chladné); ak je žena plačlivá, necíti smäd; ak má vaginálne mykózy; ak túži po čerstvom vzduchu (cíti sa zle v teplých, nevyvetraných miestnostiach).
- SABINA a ERIGERON – nadmerné krvácanie.
- NATRIUM MURIATICUM – suchosť slizníc; smútok a depresia.
Autorka je homeopatka
Redakčne upravené (jam)