Homeopatia – kráľovská liečba

Tento článok je určený pre ľudí s pozitívnou skúsenosťou s homeopatiou, pre tých, ktorých zaujíma, čo, ako a kedy sa používa v rámci homeopatickej liečby.

Základným princípom homeopatie je spojenie „podobného s podobným“. To znamená, aké príznaky liek vyvolá u zdravého človeka, také u chorého odstraňuje. Znie to jednoducho, prax je však oveľa zložitejšia. (Ako to vyzerá v realite, si vysvetlíme v ďalšom článku.)

Klasická homeopatia

V priebehu vekov sa aj homeopatia vyvíjala a upravovala. Neustále sa hľadajú čo najlepšie postupy, ako vybrať homeopatiká, ktoré pomôžu.

Môžeme to porovnať so situáciou v klasickej medicíne, kde tiež existuje rôznorodosť smerov a názorov. Podstata klasickej homeopatie pritom zostáva zachovaná – jeden liek, v jednom čase. To znamená, že ak navštívite homeopata, ten sa počas rozhovoru s vami bude snažiť nájsť jeden homeopatický liek – pre vás ako komplexnú bytosť.

Že to nie je jednoduché, je jasné aj z toho, že dnes máme k dispozícii viac ako 5.000 homeopatík. Okrem toho, klasický homeopat nepoužíva žiadne prístroje ani pomôcky (len počítač, ktorý zjednodušuje vyhľadávanie a porovnávanie). Celá konzultácia prebieha len na základe rozhovoru a informácií, ktoré klient poskytne.

homeopatia herbal

Homeopatia a veda

Naši odporcovia nám často vyčítajú, že homeopatia je nevedecká. Nie je nevedecká.

Existuje množstvo štúdií, ktoré vyznievajú v prospech homeopatie, a navyše, nič, čo sa dá overiť skúsenosťami, nie je nevedecké.

Táto myšlienka vychádza z predpokladu, že už sme všetky vesmírne zákonitosti odhalili, čo však nie je pravda. Stále sa objavujú nové teórie, na základe ktorých by homeopatia mohla fungovať.

Pravdou však je, že ani jedna zatiaľ nebola dokázaná, a tak si na jasnú odpoveď budeme musieť počkať.

Nemôže homeopatia fungovať ako placebo?

Mohla by. Tejto myšlienke však odporujú naše pozorovania:

  • homeopatia účinkuje na bábätká, rastliny i zvieratá,
  • niekedy účinkuje potom, čo nezabral alopatický liek, ktorému pacient veril,
  • stáva sa, že aj keď sa klient s veľkou dôverou obráti na homeopata, a ten po rozhovore vyberie to najlepšie, tak homeopatiká nezaberú, no pomôže tretí alebo štvrtý liek, v čase, keď už obaja strácajú nádej.

Všetky tieto myšlienky odporujú teórii placeba.

Ako prebieha homeopatická konzultácia?

Ide o rozhovor medzi klientom a homeopatom. Počas tohto rozhovoru sa (do podrobností) preberú všetky fyzické problémypríznaky.

Keďže je homeopatia holistická (celostná) metóda, do úvahy sa berie aj psychická stránka klienta. Rozhovor pokračuje o strachoch, úzkostiach a životných traumách, ktoré klienta ťažia, a ktoré dodnes nespracoval. Homeopat pracuje len s údajmi, ktoré mu klient sám poskytne.

homeopatia homeopatička

Homeopatia a klasická medicína

Neviem, odkiaľ sa vzala fáma, že homeopati odhovárajú od brania klasických liekov, alebo že je klient nútený, aby sa rozhodoval medzi klasickou a homeopatickou liečbou. Neverte tomu. Homeopat väčšinou sám nie je lekár, a ak aj lekárom je, nemusí byť odborníkom v danej oblasti.

Preto si homeopat, člen komory homeopatov (www.komorahomeopatov.sk), nedovolí zasahovať do liečby klienta. Homeopatiká je možné užívať súbežne s klasickými medikamentami. Je dôležité, aby ste homeopata informovali o liekoch, ktoré beriete, pretože podľa toho sa nastavuje dávkovanie a potencia homeopatík.

Homeopatia a akútne ochorenie

Pri bežných akútnych ochoreniach, ako sú prechladnutiainé ľahké ochorenia, si mnohí dokážu homeopaticky pomôcť aj sami (http://www.facebook.com/homeopatiaonline.sk). Ako prvá pomoc, sú vynikajúce polykomponenty, t.j. kombinácie najbežnejších homeopatík, vyskladaných pre určité ochorenie. Polykomponenty si zakúpite v lekárni, napríklad paragrippe, homeovox a pod.

Ak vyhľadáte homeopata, ten vyberie homeopatiká priamo na daný stav. Je pomerne bežné, že ako sa mení situácia, je potrebné meniť aj homeopatiká. Ak ide o bolesti brucha, a ochorenie trvá viac ako dva dni (alebo je klient mimoriadne vyčerpaný), homeopat vždy odporučí návštevu obvodného lekára.

Ak sa vám čokoľvek nepozdáva, vždy sa informujte u svojho lekára.

Homeopatia a alergia

Alergia je v dnešnej dobe mimoriadne rozšírený problém. Vo väčšine prípadov nie je život ohrozujúca, ale vie veľmi zhoršiť kvalitu života. Dobrá správa je, že homeopaticky je možné dostať telo do rovnováhy tak, aby prestalo reagovať na alergény.

Homeopatia a chronické ochorenie

Chronické ochorenie je zdĺhavý stav – akoby si telo už zvyklo na príznaky choroby, a teraz čaká na pomoc zvonka. Homeopaticky však často dokážeme rozpliesť zamotaný životný príbeh, ukázať telu, kde vznikol problém, a ono sa potom vlastnými silami dokáže vrátiť do rovnováhy. A ak to už nejde (lebo ochorenie príliš pokročilo), dajú sa zmierniť následky a zlepšiť kvalita života.

Ani v tomto prípade však nevysadzujte lieky bez konzultácie s vašim lekárom.

Homeopatia a rakovina

Rakovina, špecifické ochorenie, ktoré je postrachom dnešnej doby. Ani pri tomto ochorení homeopat nikdy neodhovára klienta od klasickej liečby (toto zostáva vždy na jeho vlastnom zvážení). Homeopaticky však vieme odstrániť bloky v psychike, ktoré k rakovine viedli, vieme podporiť postihnuté orgány a pomôcť telu, aby lepšie znášalo chemoterapiu a ožarovanie.

Homeopatia a očkovanie

Tak, ako sa dá napomôcť pri chemoterapii, ožarovaní alebo iných náročných spôsoboch liečby, podobne sa homeopaticky dajú zmierniť reakcie na očkovanie, či prípadné následky po očkovaní.

homeopatia produkty

Homeopatia a prevencia

Klasická homeopatia nefunguje preventívne v pravom zmysle slova. Ak nie sú príznaky, nie je ani choroba. Určité možnosti prevencie však máme. V prípade:

  • epidémií sa vypracuje takzvaný genus epidemicus – homeopatický liek, ktorý zodpovedá danému ochoreniu, a ten je možné určitým spôsobom užívať preventívne,
  • ťažkých životných období (napr. rozvod, úmrtie v rodine, finančné straty, úzkostné stavy a podobne), homeopaticky pomôžeme, aby nevznikali bloky, a človek sa s daným problémom vyrovnal – zabránime potlačeniu problému do podvedomia, a teda jeho prejavom na fyzickej úrovni.

Homeopatia vo svete

Homeopatia je liečba stará 200 rokov. Momentálne je rozšírená po celom svete. Používa ju nielen anglická kráľovská rodina, ale nie je odmietaná ani vo Vatikáne. V Indii sa študuje ako rovnocenná s klasickou medicínou, v Afrike mnohí homeopati pomáhajú (v biednych podmienkach) liečiť ťažké stavy, ako pred nimi Matka Tereza.

Autorka je členka Slovenskej komory homeopatov (www.komorahomeopatov.sk)

Pridaj komentár