Plešatenie nie je len problém mužov

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Vlasy nás chránia pred účinkami slnečného žiarenia, izolujú pred chladom a teplom a zvyšujú citlivosť na dotyk.

Vlasy zároveň plnia dôležitú estetickú úlohu. Majú vplyv na celkový výzor človeka, preto sú všetky poruchy, ktoré sa prejavia zmenou farby, hrúbky a štruktúry vlasov, zodpovedné za zníženú kvalitu života.

Koľko máme vlasov a ako rýchlo rastú?

Vlasy rastú veľmi pomaly, rýchlosť rastu je približne 1 cm za mesiac. Na hlave má človek okolo 300 000 vlasov. Ich presný počet závisí od počtu vlasových folikulov (vlasových cibuliek), ktorý je daný geneticky, ešte pred narodením.

Vypadávanie vlasov a plešatenie

Vlasy počas svojho života prechádzajú striedajúcimi sa obdobiami rastu a pokoja. Po ukončení tohto cyklu vlas vypadne. Za normálnych okolností človeku vypadne približne 100200 vlasov denne.

Za najčastejší typ plešatenia sa považuje androgenetická alopécia, tzv. mužský typ plešatenia. Postihuje nielen mužov, ale aj ženy. U mužov sa vypadávanie vlasov častokrát nepovažuje za ochorenie, u žien je androgenetická alopécia závažným problémom.

plešatenie na temene hlavy
Zdroj foto: Shutterstock.com

U žien, na rozdiel od mužov, však nikdy nedôjde k úplnej strate vlasov. Ide o špeciálny typ geneticky podmieneného plešatenia, pri ktorom dochádza k zmenšovaniu folikulov vo vlasatej časti hlavy. Miniaturizovaný vlasový folikul postupne produkuje tenší a tenší vlas, až nakoniec zanikne. Za tento typ alopécie sú zodpovedné mužské pohlavné hormóny a ich účinky na vlasový folikul.

Hippokratova čiapka

Presný mechanizmus, ako sa mužské pohlavné hormóny podieľajú na vývoji tohto typu plešatosti, nie je úplne známy. Podľa niektorých štúdií je u ľudí s androgenetickou alopéciou vyšší výskyt vysokého tlaku krvi či porúch metabolizmu cukrov.

Mužský typ androgenetickej plešatosti sa môže začať už u chlapcov v období puberty. Klinický nález plešatenia u mužov je veľmi typický. Plešatenie sa začína v oblasti kútov čela, vlasová hranica sa posúva smerom dozadu, až dôjde k vytvoreniu plešatého ložiska na vrchole hlavy, so zachovaním vlasov na bokoch hlavy, nad ušami a v záhlaví, čiže k vytvoreniu tzv. Hippokratovej čiapky.

Muži aj ženy

Vypadávanie vlasov nepostihuje iba mužov. U žien môže androgenetická alopécia prebiehať dvoma formami, a to rovnako ako u mužov, alebo ide o ženský typ androgenetického plešatenia.

Pri ženskom type androgenetickej alopécie ostáva hranica vlasov na čele zachovaná, ale dochádza k postupnému preriedeniu vlasov na temene hlavy. Vlasy sú zároveň tenšie, kratšie, bez pigmentu a začína presvitať koža na vlasatej časti hlavy.

plešatenie u žien
Zdroj foto: Shutterstock.com

Mužské hormóny

Pokiaľ sa androgenetická alopécia vyskytuje u žien pred menopauzou, dôležité je vyšetriť pohlavné hormóny, kde zvyčajne nachádzame zvýšené hladiny mužských hormónov. Gynekologickým vyšetrením bývajú diagnostikované polycystické vaječníky či poruchy menštruačného cyklu. U žien so zvýšenou aktivitou mužských hormónov býva prítomné aj nadmerné ochlpenie, hrubší hlas, akné a obezita.

Androgenetická alopécia sa vyskytuje asi u 10 % žien pred menopauzou. Jej výskyt stúpa s pribúdajúcim vekom, čiže s poklesom fyziologickej tvorby estrogénu v organizme. Podľa literatúry trpí androgenetickou alopéciou viac ako 50 % žien nad 65 rokov. Ženský typ androgenetickej alopécie veľmi zriedka postihuje jedincov mužského pohlavia.

Ako sa lieči androgenetická alopécia?

V liečbe sa využívajú roztoky minoxidilu a aminexilu, ktoré sa vtierajú do vlasovej pokožky. Ich účinok je sprostredkovaný cez predĺženie rastovej fázy vlasov. V prípade ženskej androgenetickej alopécie je možné nasadiť liečbu hormonálnou antikoncepciou s antiandrogénnym účinkom.

U mužov sa môžu použiť inhibítory 5-alfa reduktázy, ktoré spomaľujú vypadávanie vlasov a môžu stimulovať rast nových vlasov. Po vysadení liečby však zvyčajne dochádza k opätovnému vypadávaniu vlasov. K modernejším metódam liečby patrí mezoterapia, pri ktorej sa injekčne, do pokožky hlavy, vpravuje špeciálny roztok bielkovín, vitamínov, minerálov a iných revitalizačných látok, ktoré stimulujú rastovú fázu vlasu.

Najnovšie je možné využiť aj transplantáciu vlasov či kmeňových buniek. Nevýhodou nových metód v liečbe adrogenetického plešatenia je finančná náročnosť procedúr.

Nezabudnite:

  • Pri vypadávaní vlasov sa nespoliehajte na rady kaderníčky, zverte sa radšej do rúk kožného lekára.
  • Problémy s vlasmi často predchádzajú, alebo priamo súvisia s inými ochoreniami organizmu.

Tento článok vyšiel v tohtoročnom Dermato magazíne číslo 1. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať tu.

Pridaj komentár