Kontrola čistoty rúk, patrí k základom vytvárania hygienických návykov u našich ratolestí.
Koľkokrát u vás doma počas dňa zaznie otázka: „A už si si umyl ruky?“
Zamysleli ste sa však nad tým, ako často si my, dospelí, počas dňa umývame ruky?
Podľa prieskumu z roku 2013, si priemerný Slovák umýva ruky 10 – krát denne.
Ako často si umývajú ruky náhodne oslovení?
36-ročná žena: „Každý deň aspoň 20-krát. Rozhodne pred každým jedlom. Naučila som sa to v zahraničí, kde bol štandard hygieny vyšší, ako u nás.“
45-ročný muž: „Ráno a večer, a po každom použití toalety.“
72-ročný muž: „Prosím vás, dnes sa okolo toho robí veľa kriku. Voľakedy sme do špinavých rúk vzali mastný chlieb a utekali sme za kamarátmi. A dodnes som neumrel!“
No voľakedy asi ani tých mikroorganizmov nebolo okolo nás toľko, imunita bola vyzbrojená zdravým životným štýlom a diagnostika ochorení bola minimálna.
Na jednom prste ľudskej ruky sa nachádza až 12 000 baktérií
Tlačidlá na/vo výťahoch, kľučky od dverí na verejných budov, pracovné stoly, telefónne slúchadlá, myši a klávesnice počítačov, tyče v dopravných prostriedkoch, držadlá na nákupných košíkoch, peniaze, ba dokonca aj mierumilovne vyzerajúce špongia na riad, či ovládač od televízie – na prvý pohľad nenápadné súčasti nášho života, sú plné mikroorganizmov.
Baktérie a vírusy sú všade okolo nás, a len pravidelné a dôkladné umývanie rúk nás dokáže ochrániť pred mnohými ochoreniami, ako chrípka, hnačka, zápal mozgových blán, či žltačka (hepatitída).
Umývaním rúk zamedzujeme prenosu infekcií
„Hygiena rúk je jedno z najefektívnejších opatrení, ktoré obmedzuje šírenie choroboplodných zárodkov. Mechanické umývanie, s použitím mydla a vody, je proces odstránenia nečistôt mikróbov z pokožky. Neexistuje však presné odporúčanie, ktoré by presne stanovilo vhodný počet umytí rúk denne, záleží to od rôznych okolností,“ uviedla MUDr. Ingrid Babinská z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach.
Ochorenia spôsobené špinavými rukami:
- hnačkové ochorenia (bakteriálne aj vírusové: bacilová dyzentéria, rotavírusové a norovírusové ochorenia),
- žltačka typu A – známa aj ako choroba špinavých rúk,
- kvapôčkové ochorenia (chrípka),
- parazitárne ochorenia (svrab, mrľa, škrkavka),
- zápal očných spojoviek,
- toxoplazmóza.
Deti spoznávajú svet rukami
Vytváranie správnych návykov umývania rúk, je dôležité od útleho detstva, pretože tí najmenší spoznávajú svet prostredníctvom rúk a úst. Prostredie, v ktorom sa deti rady pohybujú – príroda, pieskovisko, spoločnosť domácich zvierat – je mikroorganizmom zvlášť „naklonené“.
Budovanie pravidelného návyku umývania rúk u detí, sa však nekončí tým, že malým deťom pomáhame ruky umývať, a u starších umývanie kontrolujeme.
Naše deti, by mali pravidelne vídať, ako si umývame ruky. My, dospelí, by sme mali byť pre svoje deti príkladom!
Správna hygiena rúk znižuje absenciu u školákov
Správne umývanie rúk je základom prevencie šírenia rôznych infekcii aj v školskom kolektíve. Počas školskej dochádzky, sú deti – kvôli nezrelému imunitnému systému a úzkemu sociálnemu kontaktu so spolužiakmi – vystavené vyššiemu riziku infekcií. U detí školského veku, sa vyskytujú hlavne gastroenterologické a respiračné infekcie, ktoré bývajú výsledkom (aj) nedostatočnej hygieny rúk.
Americký časopis Journal of Infection Control zverejnil výsledky štúdie, realizovanej v škole pre deti so špeciálnymi potrebami v Hongkongu. V nej sa uplatňovala päťstupňová technika umývania rúk, modifikovaná podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie.
Porovnávanie dvoch skupín školákov ukázalo, že v skupine detí, ktoré si správne umývali ruky, bola štatisticky významne nižšia miera absencií v škole (boli menej často choré).
Pediatrička, MUDr. Marta Špániková, ukladá v rámci prevencie šírenia vírusových/ bakteriálnych ochorení v školskom kolektíve dve zásady:
„Vetrať počas prestávok a naučiť deti, aby si dôkladne umývali ruky. Nielen po použití toalety, ale aj keď si – napríklad – vyfúkajú nos.“
Podľa odborníčky, by si mali deti v škole umývať ruky dostatočne dlho, mydlom, a mali by používať jednorazové papierové utierky, pretože bavlnené uteráky sa ľahko stanú zdrojom prenosu infektov.
Umyté ruky, ešte nemusia byť čisté
Manažérka pre bezpečnosť pacienta Univerzitnej nemocnice v Bratislave, Marta Baričičová, hovorí:
„Ľudia si myslia, že mydlo zmyje z rúk všetku nečistotu. Opak je však pravdou, pretože mydlom sa zmyje iba 20 % nečistoty, a zvyšných 80 % dokážu odstrániť iba dezinfekčné prostriedky.“
MUDr. Elena Lazarová z Oddelenia nemocničnej hygieny a epidemiológie (na rovnakom pracovisku) dodáva:
„Najviac mikroorganizmov na rukách, je na ryhách, medzi prstami a okolo lôžok nechtov. Ľudia dodnes dávajú prednosť tuhým mydlám pred tekutými, a majú dosť málo poznatkov o význame dezinfekcie rúk. Mnohí dokonca za umytie rúk, aj po toalete, považujú obyčajné opláchnutie rúk pod tečúcou vodou!“
Niekoľkonásobné umývanie rúk denne, by malo byť samozrejmosťou:
- po každom návrate domov,
- pred každou prípravou a konzumáciou jedla,
- počas prípravy jedla (napr. po spracovaní mäsa, zeleniny),
- po použití toalety,
- pred manipuláciou s bábätkom,
- po výmene plienky,
- po kontakte so zvieratami,
- po ceste v hromadných dopravných prostriedkoch,
- po práci s pôdou,
- ak sa v domácnosti nachádza chorý,
- po návšteve u lekára,
- pred vstupom do nemocnice,
- po odchode z nemocnice.
Hygiena rúk počas celého roka
Hoci je každé umytie rúk dôležité, sú situácie a sezónne obdobia, keď je hygiena ešte dôležitejšia, ako inokedy. Ide najmä o situácie, keď prichádzame zvonku do bežného, domáceho prostredia.
„Hygienou rúk chránime toto prostredie a zdravie členov domácnosti pred mikroorganizmami z vonkajšieho prostredia. Pokiaľ ide o ročné obdobia, na jar a na jeseň je obdobie zvýšeného výskytu akútnych respiračných ochorení, chrípky a chrípkových ochorení, na konci leta sa stretávame s črevnými infekciami, s vírusovou hepatitídou, a preto je význam hygieny rúk celoročný,“ zdôraznila MUDr. E. Lazarová.
Nedoceniteľný význam má hygiena rúk na dovolenkách v exotických kútoch sveta.
Ako si správne umyť ruky?
- Používať tečúcu vodu a mydlo.
- Voda by mala byť vlažná, lepšie však teplá.
- Pred umývaním rúk si zložte prstene a hodinky.
- Ruky dôkladne opláchnite teplou vodou.
- Na celú plochu dlaní naneste mydlo, najlepšie tekuté, pretože na tuhých sa môžu nachádzať baktérie.
- Dlane začnite trieť o seba, postupne umývajte kožné ryhy, prsty, chrbát dlaní, priestor okolo lôžok nechtov, nezabudnite na priestory medzi prstami.
- Problematickým miestom býva priestor pod nechtami, špeciálne umelými. Na dôkladnú hygienu nechtov poslúži malá kefka.
- Po cca 20 – 30 sekundách opláchnite mydlo z rúk.
- Na osušenie rúk sú vhodnejšie jednorazové papierové utierky, pretože vlhké uteráky sú živnou pôdou pre rozmnožovanie mikroorganizmov.
Dôležité je aj správne vysušenie rúk
Dôležité je nielen správne umytie rúk, ale aj dôkladné vysušenie, pretože mikroorganizmom sa lepšie darí práve vo vlhkom prostredí. Na vysušenie rúk sú najvhodnejšie papierové obrúsky.
Bavlnený uterák, zaužívaný v našich domácnostiach, patrí k najmenej vhodným spôsobom utierania rúk, a preto je dôležité, aby sme ho po každom umytí vysušili, pravidelne prali a žehlili, a aby mal každý člen domácnosti svoj vlastný uterák.
Dezinfekcia nasucho
„Alkoholová dezinfekcia, ktorou môžeme vykonať tzv. dezinfekciu nasucho, má v bežných podmienkach význam vtedy, ak nemáme možnosť, umyť si ruky pod tečúcou vodou a mydlom. Počas pobytu mimo domova – ako doplnok dámskej kabelky, či príručnej batožiny – ju rozhodne odporúčame ako prostriedok, ktorý chráni naše zdravie,“ zdôraznila MUDr. E. Lazarová.
Nedotýkajme sa všetkého, čo vidíme
Mimo vlastnú domácnosť, nemáme vždy príležitosť, umyť si ruky dôkladne. Prenosu infekcií však môžeme zabrániť aj určitým správaním.
Nechytajme zbytočne každý predmet, neukladajme si osobné veci na neznáme povrchy, nedotýkajme sa zbytočne tváre, úst, nosa, očí – týmto spôsobom znižujeme riziko infekcie.
Neumývajme si ruky pričasto
Ani s umývaním rúk, by sme to však nemali preháňať. Táto časť nášho tela je totiž osídlená prirodzenými baktériami, a prílišné umývanie, prípadne používanie agresívnejších dezinfekčných prostriedkov, vedie k potláčaniu prirodzenej mikroflóry na pokožke.
Nadmerným umývaním, sa odplavujú ochranné vrstvy pokožky, čo vedie k jej stenčovaniu, vysušovaniu a praskaniu. Praskliny v pokožke rúk tak vytvárajú cestu na prienik mikroorganizmov do tela.
Prehnané umývanie rúk, je aj jedným zo znakov obsedantno-kompulzívnej poruchy, pri ktorej ľudia často trpia prehnaným strachom z nečistoty, či mikróbov.
Všetko s mierou
Človek nežije v sterilnom prostredí. Zdravý jedinec, s dobrou imunitou, je obklopený tisíckami mikroorganizmov, s ktorými nažíva v symbióze, no extrémy v oblasti hygieny ju môžu narušiť.
„Pokožka rúk u zdravého človeka je osídlená priateľskými nepatogénnymi baktériami, ktoré jej poskytujú ochranu pred rozmnožením choroboplodných zárodkov. Prehnanou hygienou rúk, či používaním agresívnych hygienických prostriedkov v bežnom živote, tie dobré baktérie z pokožky systematicky odstraňujeme, a to nie je zdraviu prospešné. Aj keď je umývanie rúk v prevencii šírenia prenosných ochorení dôležité, aj v tomto prípade by malo platiť zlaté pravidlo „všetko s mierou,“ dodala Doc. MUDr. Jana Jurkovičová z Ústavu hygieny Lekárskej fakulty UK v Bratislave.
Vedeli ste, že…
- … viac ako 250 000 mikroorganizmov môže prežívať na pumpe tekutého mydla, sprche, kľučke, klávesnici, pere, držadle nákupného vozíka, platobnej karte, mobilnom telefóne?
- … na jednom prste ľudskej ruky sa nachádza až 12 000 baktérií?
- … až 80 % všetkých infekčných chorôb sa prenáša rukami?
- … na mokré ruky nachytáme až 500x viac baktérií, ako na ruky suché?
Kedy si umývajú Slováci ruky?
- 99 % – po použití toalety,
- 85 % – po práci v záhrade, dielni a pod.,
- 78,7 % – po hladení domáceho miláčika,
- 40,3 % – po podaní ruky druhému človeku,
- 20 % – po ceste v MHD.
Aj keď výsledky prieskumu priniesli pozitívne čísla, odborníci sa obávajú, že realita je iná, pretože pri háklivých a intímnych otázkach o hygiene, ľudia o sebe podávajú lepší obraz.
Spracované podľa:
http://www.kosicednes.sk/aj-umyvanie-ruk-ma-svoje-pravidla/
http://plnielanu.zoznam.sk/c/2286/umyvate-si-ruky-pricasto-prestante–prehnana-cistotnost-ohrozuje-nase-zdravie
http://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000649/1348228/Nedostatocna-hygiena-ruk-kedysi-zabijala–Kedy-a-ako-si-umyvat-ruky-
http://www.ruvzdk.sk/app/uploads/2014/06/Smernica-WHO-hygiena-r%C3%BAk.-pdf.pdf
http://www.nanosafe1.com/blog/uncategorized/hand-hygiene-is-key-component-in-reducing-absenteeism-among-school-children/
http://www.unilever.sk/onas/tlacovecentrum/tlacovespravy/2013/ghd_slovacitvrdiazesiumyvajuruky.aspx
Redakčne upravené (jam)
Ilustračné fotografie