Peter Planieta: Piť, či nepiť mlieko? Skôr nie, ako áno…

Voda, drevo, zem, oheň a kov. To je päť elementov, ktoré máme okolo seba, a ktoré majú na nás silný vplyv. Ak sa s nimi naučíme žiť v harmónii, môžeme z nich čerpať energiu. Každý z nás má pritom jeden dominantný živel, pre neho charakteristický. Opäť sa rozprávam s výživovým poradcom, Petrom Planietom z Elementov zdravia. Pre portál SLOVENSKÝ PACIENT prehovoril tentokrát o „otravinách“, pochutinách, o kontroverznom mlieku, že sa dá „čítať“ z tváre, a aj o tom, ako si „dobiť baterky“.

Potraviny a otraviny. Ktorými sa zaoberáte viac?

Vždy, keď príde ku mne klient na konzultáciu, musíme začať “otravinami”, resp. sabotérmi, lebo riešim príčinu ochorenia. Týmto sabotérom nemusí byť iba strava. Častokrát je to nedostatok pohybu, zlé vzťahy, či práca, ktorá človeka nenapĺňa. Keď nájdeme sabotérov, môžeme sa následne rozprávať o kvalitných potravinách a ich výžive pre naše telo.

Kontroverzná téma – mlieko. Piť, či nepiť mlieko?

Z môjho pohľadu – určite skôr nie, ako áno. Mlieko má príliš veľa negatívnych vplyvov na náš organizmus, a veľmi málo pozitívnych. Mliečne výrobky majú silný prekysľujúci účinok, zahlieňujú organizmus, sú chemicky upravované a výrazne zanášajú hrubé črevo a pľúca. Ľudia, ktorí trpia akýmikoľvek dýchacími problémami (astma, zahlienenosť, časté nádchy…), či kožnými problémami (akné, ekzém, psoriáza…), by mali vylúčiť všetky mliečne výrobky zo svojho jedálnička. Mlieko sa považuje za bohatý zdroj vápnika, avšak v skutočnosti telo dokáže tento vápnik využiť len z malej časti. Mlieko totiž obsahuje aj síru. A čím viac jej konzumujeme, tým viac dochádza k uvoľňovaniu vápnika z kostí, čo má za následok ich lámavosť. Okrem toho, mlieko obsahuje laktózu, na ktorej štiepenie je potrebný enzým – laktáza. Tá prirodzene s vekom klesá. Preto má veľa ľudí laktózovú intoleranciu.

citanie-chorob-z-tvare

Orientálna diagnostika. Viete „čítať“ ochorenie?

Určite áno. Orientálna diagnostika je diagnostika z tváre, a z nej dokážeme odčítať obrovské množstvo informácií o človeku. Na tvári vidíme všetky podstatné orgány – stav našej pečene, obličiek, hrubého čreva, srdca, pohlavných orgánov či žalúdka. No a môžeme tam vidieť aj kvalitu vzťahov a vitalitu človeka.

Pickles v strave… Dáte nám tip na jednu pickles?

Pickles sú výborné potraviny najmä na zimné obdobie. Fermentová zelenina je bohatým zdrojom priaznivých baktérií, enzýmov a vitamínov. Okrem toho vytvára zásadité prostredie v organizme. Fermentáciou zeleniny sa mení jej energia JIN na energiu JANG, čo je vhodné najmä pre ženy, ktorým býva často zima, prípadne mávajú studené ruky a nohy. Čím dlhšie necháte zeleninu fermentovať, tým lepšie. Pre tých, ktorý majú radi pikantnú a kyslú chuť, odporúčam zázvorové pickles. Podporíte ním svoju pečeň a hrubé črevo. Je ideálna po ťažších jedlách – povedzme po vyprážaných rezňoch a podobne.

Pochutiny a zahusťovadlá. Nakoľko ich používať?

Záleží od toho, ktoré. Nekvalitné, samozrejme, čo najmenej, no tie kvalitné a telu prospešné, kľudne aj každý deň. Určite odporúčam zahrnúť do jedálnička bylinky. Okrem toho, že jedlo ochutia a krásne voňajú, majú mnohé z nich liečivé účinky na organizmus. Vyhýbajte sa klasickej rafinovanej soli, nahraďte ju morskou alebo himalájskou. Sójová omáčka je takisto výbornou voľbou, ak chcete jedlo dosoliť. Vyberte si však kvalitnú, bez glutamátu a éčiek (napríklad Tamari). Čo sa týka zahusťovadiel, skúste nahradiť klasickú múku za kukuričný škrob, prípadne liečivý koreň Kuzu.

jablko-planieta

Sezónnosť potravín zo zeme ­– je tu od nepamäti?

Ak konzumujeme sezónnu zeleninu a ovocie, navyše z nášho regiónu, je vyššia šanca, že budú čerstvejšie, a aj kvalitnejšie. Čerstvá potravina si zachováva svoju vitálnosť, energiu, ktorú nám odovzdáva. Zároveň podporujeme vnútornú rovnováhu organizmu, lepšiu adaptáciu na vonkajšie prostredie – striedanie ročných období, keď aj nároky na telo sú rozdielne. Vďaka výdobytkom modernej techniky, máme možnosť konzumovať počas celého roka tie isté potraviny. Typické je najmä exotické ovocie, ako mandarínky a pomaranče. Ľudia ich konzumujú najmä v zime, čo je úplne proti prírode. Toto ovocie má za úlohu ochladzovať telo, a to v zime rozhodne nepotrebujeme. Práve naopak.

Rýchla energia z potravín na jar. Po čom siahnuť?

Rýchlu energiu vám dodá jednoduchý cukor, to však nie je správna voľba. Mali by sme sa snažiť získať energiu pomalšie a dlhodobejšie. Najlepším zdrojom takejto energie sú celozrnné obilniny. Čím viac ich budete konzumovať, tým viac energie budete získavať. Platí tu ale opäť pravidlo – zbavte sa najskôr sabotérov, čo vám energiu kradnú.

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár