(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Dennodenne privádzame do svojho tela rôzne potraviny.
Dennodenne pritom porušujeme pravidlá prírody a organizmu.
Priblížme si, ktorých 5 najčastejších chýb robíme, a ako si tým škodíme.
Káva s mliekom a cukrom
Dnes máme na výber z obrovského množstvo príchutí kávy, ktoré svojou arómou a chuťou učarili státisícom Slovákov. Počet ľudí, ktorí pijú kávu denne, stále rastie – niektorí si z kávy urobili dokonca celodenný nápoj.
Je to v poriadku?
Káva svojou prirodzenou horkou chuťou posilňuje srdce a tenké črevo. Ľudia však robia zásadnú chybu – pridávajú do nej dve z najnezdravších potravín na svete: cukor a mlieko.
Všetci nadšenci kávy, by mali poznať aj jej negatívne vplyvy, ak ju pijeme „dochutenú“. Tým, že do kávy pridáme mlieko a cukor (alebo iba jedno z nich), pozitívne účinky sa prirodzene znížia, no obrovsky narastú tie negatívne. Okrem toho, že mlieko a cukor „zabijú“ horkú chuť (čím káva stratí svoj pozitívny vplyv na spomínané orgány), privedú do tela silno prekysľujúce potraviny.
Viete, ktorí ľudia obľubujú kávu?
Kávu väčšinou vyhľadávajú ľudia, ktorí majú buď nedostatok aktívneho pohybu, alebo nekvalitné vzťahy. Ak sa chcete oslobodiť o pitia kávy, popracujte na týchto dvoch oblastiach a chuť na ňu prirodzene zmizne.
Nesprávne kombinácie
Jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré vplývajú na naše zdravie, je (ne)správna kombinácia potravín. Ľudia obvykle kombinujú potraviny podľa toho, čo chutí ich jazyku. No keby sa mohli opýtať svojich vnútorných orgánov, či s tým súhlasia, boli by zaskočení.
Najčastejšou chybou býva kombinácia živočíšnych potravín s rastlinnými – napr. mäso s ryžou (zemiakmi), chlieb so šunkou a maslom, cestoviny so syrom. Telo nedokáže takúto kombináciu stráviť.
Na to, aby telo spracovalo živočíšne bielkoviny, potrebuje kyslé prostredie. Naopak, pri sacharidoch je to zásadité prostredie. V prípade, že kombinujeme sacharidy a živočíšne bielkoviny, telo nemá vhodné prostredie na trávenie, a tak sa začne v našich črevách kvasiaci a hnilobný proces.
Vedeli ste, že ľudia majú bežne v hrubom čreve 3 – 15 kíl usadenín práve kvôli týmto divokým kombináciám? Ak teda konzumujete živočíšne bielkoviny (mliečne výrobky, mäso a vajcia), vždy si k nim dajte zeleninu. Nič viac, nič menej.
Mäso naše každodenné
Skúste sa opýtať svojich rodičov, prípadne starých rodičov, ako často mali v týždni na tanieri mäso, keď boli napr. vo vašom veku. Určite to nebolo každý deň, a určite to nebolo ani každý druhý deň.
Je zaujímavé, že hneď, ako sa začne rozprávať o zdravej strave, alebo napr. vplyve múky či mlieka na náš organizmus, odporcovia zdravého stravovania sa okamžite ohradia vetou: „Naše staré mamy to jedli, a vôbec nebývali choré.“ Lenže, keď začneme hovoriť o frekvencii jedenia mäsa, na stravovacie návyky našich predkov sa akosi zabúda.
Ak patríte k ľuďom, ktorí majú fyzicky namáhavú prácu (min. 5 hodín denne), prípadne ste profesionálny športovec (s každodenným tréningom), môžete konzumovať mäso aj každý deň. Ak sa však hýbete podstatne menej, určite by ste nemali jesť mäsové výrobky častejšie, ako 2 – 3x do týždňa.
V oboch prípadoch si vyberajte kvalitné mäso, preferujte ryby a hydinu, a vždy to kombinujte iba so zeleninou!
Tradičné a domáce, nahrádza americké a umelé
Zase sa vráťme k našim predkom. Konzumovali múku, pili mlieko, jedli mäso aj cukor, a predsa boli zdravší a odolnejší.
Ako je to možné?
- Varili si sami, doma.
- Nepoznali konzervanty a éčka v potravinách.
- Ich jedlá neboli plné farbív.
- Mlieko a mäso mali z vlastných zvierat, prípadne od susedov.
- Jedli mäso, v ktorom neboli antibiotiká.
- Na záhrade im nerástli pomaranče, ani si ich nekupovali.
- Nepoznali stánky s rýchlym občerstvením (do reštaurácií chodili iba na sviatok, alebo vôbec).
My sme na toto všetko úplne zabudli. Utiekame sa k potravinám, ktoré sú plné chemických látok, stravujeme sa „vonku“, varíme si doma iba cez víkendy – aj to z potravín z hypermarketov.
Exotické ovocie je na Slovensku vo veľkej obľube. V našom klimatickom pásme však telo nie je stavané na pomaranče či banány. Takéto ovocie prináša do tela veľký chlad, čo spôsobuje oslabenie obličiek – najčastejšie sa to prejavuje studenými rukami a chodidlami.
Skúsme vrátiť do našich životov viac tradičných jedál. Uprednostnime miestne a sezónne potraviny, veď výhodou dnešnej doby je, že aj keď nemáme vlastnú záhradku, existuje sieť farmárov, ktorí predávajú domáce, nechemizované produkty.
Obráťte sa skôr na nich, než na sieť hypermarketov. Možno bude cena o trochu vyššia, no urobíte niečo pre svoje zdravie. Možno si dnes kúpite v bežných potravinách lacné mlieko či mäso, ale o pár rokov zaplatíte nemalé peniaze za lieky a terapie, ktorými vám budú lekári vracať zdravie.
Studené jedlá sú IN
V poslednom období je rozšírená tzv. surová strava (alebo raw food). Veľmi populárne sú smoothies (alebo šťavy). Mnohí ľudia začínajú svoj deň práve takýmito nápojmi. Za to sa im však žalúdok určite nepoďakuje.
Orgánové hodiny žalúdka sú o 7.00 – 9.00. V tomto čase by sme sa mali naraňajkovať. A keďže žalúdok vykonáva dôležitú tráviacu funkciu, mal by dostať presne to, čo potrebuje, a nie, čo chce náš jazyk.
Žalúdok potrebuje stravu teplú, nie surovú, aby sa mohol správne naštartovať na celý deň. Ranné smoothies či ovocie sú pre neho ako facka, obzvlášť u ľudí, ktorým býva „zima“.
Ak sa rozhodnete pre tieto chladené pokrmy, určite ich nekonzumujte na raňajky. Ak patríte k ľuďom, ktorým býva teplo, alebo máte radi mäso, môžete si dopriať tieto nápoje aj každý deň. Keď ste opačný typ, mali by ste šťavy zo surovej zeleniny či ovocia výrazne obmedziť.
Úplne najhorší variant je – konzumácia surových potravín v zime. Telo potrebuje v zime výrazné zohrievanie, a keď mu dodáte chladné potraviny, vaše obličky a slezina postupom času vypovedajú svoju funkciu.
K týmto potravinám patrí aj ovocie. Príroda to zariadila presne tak, ako to má byť – žiadne ovocie v zime nerastie. Len ju počúvajte. A počúvajte svoje telo. Veď aj v rozprávke o dvanástich mesiačikoch sa pýtajú Marienky: „A teba kto poslal v zime po jahody?“.
Článok „5 najčastejších chýb, ktoré robíme v stravovaní“ vznikol v spolupráci s Cesta poznania.
Redakčne upravené (jam)