BRATISLAVA 15. apríla (SITA) – Rozdiely vo finančnom ohodnotení pracovníkov slovenských nemocníc sa nezmenšili ani minulý rok. Mzdy lekárov či sestier sa v závislosti od typu zdravotníckeho zariadenia, v ktorom pracujú, môžu stále v rámci jedného mesiaca líšiť aj o viac ako 250 eur. Vyplýva to z informácií zdravotníckych odborárov.
V roku 2010 zarábali najviac zdravotnícki zamestnanci pracujúci v nemocniciach v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR. Ich priemerná mesačná mzda sa vyšplhala na 982 eur. Ďalej nasledovali zariadenia fungujúce ako akciové spoločnosti (867 eur), nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti krajov (743 eur) a pôsobiace ako spoločnosti s ručením obmedzeným (740 eur). Najhoršia situácia je stále v neziskovkách, kde dostali zdravotnícki zamestnanci v uplynulom roku mesačne v priemere 708 eur.
Samotní lekári však mali podľa zverejnených údajov v uplynulom roku najlepšie ohodnotenie nie vo veľkých štátnych zariadeniach, ale v nemocniciach fungujúcich ako akciové spoločnosti a spoločnosti s ručením obmedzeným. V nich zarábali za mesiac 1 678 eur. Na druhom mieste boli práve spomínané nemocnice pod správou rezortu zdravotníctva, kde však podľa odborárov lekári dostávali mesačne menej o takmer 100 eur. Najmenej videli na výplatných páskach lekári v neziskovkách, 1 417 eur.
Sestry boli na tom v roku 2010 najlepšie vo veľkých štátnych zariadeniach s priemernou mesačnou mzdou 850 eur. To bolo o vyše 100 eur viac, ako pri druhých akciovkách. Najhoršia situácia bola tentoraz v nemocniciach fungujúcich ako spoločnosti s ručením obmedzeným, kde sestry dostávali 579 eur.
Na rozdiely v mzdovom ohodnotení upozorňujú odborári dlhodobo. Okrem vyšších platieb od zdravotných poisťovní sú spôsobené aj tým, že v minulosti boli v kolektívnych zmluvách dohodnuté rozdielne podmienky rastu miezd.
Mzdy v zdravotníctve vo všeobecnosti oproti roku 2009 stúpli. Priemerná mzda zamestnancov všetkých zdravotníckych zariadení dosiahla podľa odborárov vlani 797,12 eura. V predchádzajúcom roku to bolo 764,7 eura. Najnovší údaj o ohodnotení pritom predstavuje 103,7 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve. V roku 2009 to bolo 102,7 %.