ZDRAVOTNÍCTVO: Lekári z Nitry sú pripravení podať hromadné výpovede

NITRA 10. mája (SITA) – Lekári z Fakultnej nemocnice v Nitre sú pripravení podať hromadné výpovede, ak sa odborom nepodarí presadiť ich požiadavky inou cestou. Povedal to pre agentúru SITA šéf lekárskych odborov pri fakultnej nemocnici Peter Visolajský. „Pani premiérka Radičová nás prijala pred dvoma týždňami a dohodli sme na ďalšom stretnutí. Ešte nevstupujeme do štrajku v tejto forme, veríme, že niečo prinesie dialóg,“ skonštatoval.

Ako ďalej dodal, ak sa však s premiérkou nedohodnú, vidí hromadné výpovede ako jedinú možnosť upozorniť na problémy v zdravotníctve. Odbory žiadajú, aby najneskôr do 1. januára 2013 platy lekárov dosiahli minimálne 1,5- až 3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, v závislosti od dosiahnutého vzdelania a dĺžky praxe. Medzi ďalšími požiadavkami je zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti či dodržiavanie Zákonníka práce a vyhlášky týkajúcej sa minimálneho materiálneho a personálneho zabezpečenia. Podľa Visolajského je situácia v zdravotníctve na Slovensku podstatne horšia ako v Čechách. Očakáva preto, že počet lekárov, ktorí podajú hromadné výpovede, bude vyšší ako u našich susedov, ktorých formu protestu si zobrali za vzor.

Svoje vlastné problémy má aj Fakultná nemocnica v Nitre, Visolajský ich ešte v minulom volebnom období zhrnul v liste vtedajšiemu premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD). Výrazne klesol počet lekárov aj sestier a tí, ktorí zostali, robia stále viac za menej peňazí, písal v mene lekárov. Upozornil aj na nulovú komunikáciu s riaditeľom Jozefom Valockým (Smer-SD). Po výmene vládnej garnitúry nový minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) riaditeľa odvolal k 31. decembru 2010, ako dôvod uviedol zlé medziľudské vzťahy. V súčasnosti je Valocký námestníkom riaditeľa pre stratégiu a rozvoj, novým šéfom nemocnice sa stal Kamil Koleják. „Nový riaditeľ je ochotný viesť dialóg, mali sme už aj nejaké stretnutia, niektoré naše návrhy akceptoval, ale ohľadom platov sme sa zatiaľ nedohodli,“ povedal Visolajský.

V blízkej budúcnosti majú odbory s vedením rokovať o novej kolektívnej zmluve a aj o celkovej situácii v nemocnici. „Máme dosť otázok – i keď skôr na vyššie orgány – aj k zrušeniu lôžkovej časti kožného oddelenia, pretože vyzerá podozrivo,“ poukázal šéf odborov. K zrušeniu podľa jeho slov prišlo prakticky zo dňa na deň. Visolajský pochybuje, že lôžka zanikli na základe kritérií vyťaženosti a kvality, pretože nitrianske kožné oddelenie bolo jedným zo šiestich centier biologickej liečby na Slovensku. O zrušení či zachovaní ďalších lôžkových oddelení vedenie nemocnice momentálne rokuje so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. „Počítame, že rokovania by sa mali skončiť do konca mája alebo júna, 1. júl je hraničný termín,“ informoval agentúru SITA námestník riaditeľa Peter Mondek.

Pridaj komentár