Bratislava 22. augusta (TASR) – Pre dobrovoľný odchod zo sveta sa vlani rozhodlo 529 Slovákov, čo je o vyše sto osôb menej ako rok predtým. Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu SR, samovrahovia aj naďalej najčastejšie preferovali obesenie či zadusenie. Život si týmto spôsobom vzalo 348 ľudí. Ďalších 40 ľudí si zvolilo skok z výšky a 28 osôb sa zastrelilo ručnou zbraňou, 27 samovrahov si podrezalo žily.
Samovrahovia si tiež v niektorých prípadoch ľahli pred idúce auto či vlak (16 úmrtí), zastrelili sa bližšie neurčenou zbraňou (13 úmrtí) alebo guľovnicou či brokovnicou (deväť úmrtí). Ďalších 28 ľudí sa otrávilo rôznymi liekmi. Na smrť sa dobrovoľne upil jeden Slovák, ďalší traja sa priotrávili plynmi alebo výparmi. Traja ľudia svoj život ukončili v plameňoch alebo sa nadýchali dymu.
Hlavnou príčinou samovrážd v Európskej únii sú depresie. Tie sa okrem smutnej nálady môžu prejavovať aj celým radom duševných a telesných príznakov. Objaviť sa môže strata záujmu, energie a radosti, niekedy sprevádzaná úzkosťou, únavou, nesústredenosťou či podráždenosťou. Nedostatok elánu a motivácie spôsobuje, že i jednoduché úlohy sa zdajú byť pre takéhoto človeka namáhavé či nezvládnuteľné. Objaviť sa môžu aj zmeny chuti na jedlo, zmeny spánku, strata sebadôvery, vyhýbanie sa kontaktom s ostatnými či pocity nepríjemnosti, bezmocnosti a beznádeje, až samovražedné myšlienky.
Do čiernych štatistík sa zapisujú aj mladí ľudia. Jednou z troch najčastejších príčin úmrtia mladých ľudí v krajinách Európskej únie je práve samovražda. Dôvody takéhoto konania bývajú rôzne. Najčastejšími motívmi samovražedných pokusov na Slovensku sú rodinné problémy a iné vnútorné osobné konflikty.