ZDRAVIE: Proti transformácii nemocníc na akciovky sa rozbehla petícia

Bratislava 11. augusta (TASR) – Proti transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti, ktorá by sa mala realizovať do konca tohto roku, sa rozbehla tento týždeň petícia. Ako dnes informoval člen petičného výboru, novinár, Milan Blaha, podpisy by sa mali zbierať do konca septembra. „Aj po skončení budeme kontrolovať a sledovať vývoj tejto otázky,“ doplnil. Podľa jeho slov sa pod petíciu už podpísali operný spevák Martin Babjak, herečka Božidara Turzonovová či šéf Matice Slovenskej Marián Tkáč. 
Organizátori petície požadujú, aby vláda zrušila právnu úpravu, ktorá počíta s premenou nemocníc na akciovky a zastavila transformáciu. Podľa Blahu ide totiž v tomto prípade o skrytú privatizáciu zdravotníctva. Petičný výbor má za cieľ vyzbierať aspoň 100.000 podpisov, aby sa požiadavkami petície musel zaoberať parlament, a to už na svojej septembrovej schôdzi. Podpisy by sa mali zbierať po celom Slovensku a aj cez internet.
„Premena štátnych zdravotníckych organizácií na obchodné akciové spoločnosti bude mať za následok rapídne zníženie dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre občanov, zvýšenie priamych platieb občanov,“ píše sa v petícii. Člen petičného výboru, sólista Opery SND, Ivan Ožvát ozrejmil, že cieľom petície je okrem iného vyvolať aj serióznu diskusiu v parlamente, kde by podľa jeho slov o tejto téme mali hovoriť aj odborníci.
Členovia petičného výboru podporujú požiadavky Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Medzi tie patrí dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc. Blaha v tejto súvislosti kritizoval stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR, že lekári, ktorí v prípade nesplnenia ich požiadaviek hrozia podaním hromadných výpovedí, berú za rukojemníka občana. „Odmietame to.“ 
Nemocnice by sa mali podľa návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach účinnej od apríla transformovať do konca tohto roka. V odôvodnených prípadoch sa tento termín bude môcť posunúť o pol roka. „Transformáciou na akciové spoločnosti sa zavedie do hospodárenia nemocníc zodpovednosť manažmentov za hospodárske výsledky, prehľadné účtovníctvo a povinnosť auditu,“ zdôvodňovalo tento krok ministerstvo. Štátne nemocnice majú v súčasnosti formu príspevkových organizácií, charakterizovanú podľa rezortu netransparentnosťou, zlým riadením a neprehľadným účtovníctvom.

Pridaj komentár