Výstava fotografií KRÁSA OKAMIHU dorazila do Banskej Bystrice

Vo FNsP F.D. Roosevelta (FNsP FDR) sa dňa 20. júna 2014 uskutočnila vernisáž výnimočnej putovnej výstavy fotografií KRÁSA OKAMIHU.

Výstava má podporiť transplantačný program na Slovensku.

Nevšednosť jej dodávajú práve autori fotografií, ktorými sú pacienti po orgánovej transplantácii.

 

Iniciátormi výstavy sú občianske združenia

Cieľom jedinečného projektu, ktorého autorom je Občianske združenie Dar Života (v spolupráci s Občianskymi združeniami Transplantovaná pečeň, Šanca pre pečeň, Združenie pacientov s pľúcnou hypertenziou a Spoločnosť dialyzovaných a transplantovaných) je podpora transplantačného programu na Slovensku a zvyšovanie povedomia verejnosti o darcovstve orgánov.

Na 25 víťazných fotografiách zachytili pacienti svoje pocity, ako vnímajú svet pred a po transplantácii.

 

 

Ako hovorí MUDr. Eva Lacková, PhD. prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti a vedúca Transplantačného centra vo FNsP FDR: “Bez orgánov niet tranplantácií!“ Počet transplantácií orgánov pritom v posledných rokoch klesá, a jedným z hlavných dôvodov je nedostatok orgánov.

„Pomôcť by mohlo aj zlepšenie odberovej aktivity a prístup zdravotníckych zariadení pri identifikácii potenciálnych darcov,“ vysvetľuje MUDr. Lacková. Na čakacích listinách v SR je v súčasnosti takmer 500 pacientov, ktorí potrebujú transplantáciu obličky, srdca, či pečene.

 

Jubilejných 100 transplantácií pečene

Výstava sa začína v čase, keď v Transplantačnom centre prekročili jubilejnú stovku transplantácií pečene. Program transplantácií pečene tu bol spustený v roku 2008, samotné centrum funguje však už viac ako 20 rokov.

.>> Čítajte u nás: Počúvate svoju pečeň?

„Číslo sto považujeme za obrovský úspech celého programu. Táto výstava je  pre mňa inšpiráciou. Je výpoveďou o tom, že ľudia, ktorí prekonali veľmi, ale skutočne veľmi vážnu operáciu, chcú ďalej žiť normálnym životom, a skrýva sa v nich veľa sily.“ povedal o svojich dojmoch riaditeľ nemocnice MUDr. Vladimír Baláž, PhD.

 

Výstavu uvidí celé Slovensko

Výstava v Banskej Bystrici sa koná pod záštitou OZ Šanca pre pečeň, ktoré združuje najmä pacientov s vírusovýminealkoholickými ochoreniami pečene.

Fotografická výstava KRÁSA OKAMIHU je putovná a bude sprístupnená širokej verejnosti, v 11 mestách Slovenska: v Bratislave, Trnave, Nitre, Lučenci, Banskej Bystrici, Bardejove, Prešove, Košiciach, Martine, Púchove a v Trenčíne.

 

 

Výstavy budú v jednotlivých mestách organizované a sprístupnené v mesačných intervaloch, v rámci tohto a začiatkom nasledujúceho roka.

Každá zo zúčastnených pacientskych organizácií preberá záštitu nad dvoma výstavami, na ktoré sú napojené ďalšie sprievodné aktivity.

Výstava vo FNsP F.D. Roosevelta potrvá do 18. júla 2014.

Pridaj komentár