ZDRAVIE: Pediatri varujú, že od 1. decembra je ohrozené očkovanie detí

Bratislava 30. novembra (TASR) – Pediatri varujú, že od 1. decembra v mnohých ambulanciách na Slovensku nebude prebiehať povinné očkovanie detí. Už vo štvrtok (1.12.) si totiž budú musieť lekári kupovať vakcíny sami. Doposiaľ im ich dávala lekáreň na základe receptu pre konkrétneho pacienta, ktorej to potom preplácala zdravotná poisťovňa.
„Všetci pediatri na celom Slovensku prehlasujú, že nebude očkovanie pre deti od 1. decembra,“ uviedla Katarína Šimovičová zo Zdravotného výboru Slovenskej lekárskej komory (SLK) s tým, že detskí lekári na nákup vakcín peniaze nemajú. „Môžu si vziať pôžičky, ale to vôbec neprichádza do úvahy, im žiadna banka ani pôžičku nedá,“ dodala dnes lekárka po rokovaní zdravotníckeho parlamentného výboru. Toto opatrenie bolo zo strany ministerstva podľa Šimovičovej veľmi nezodpovedné, keďže ho nekonzultovalo s komorou, ani inou odbornou organizáciou.
Podľa predsedu zdravotníckeho výboru Viliama Novotného (SDKÚ-DS) sa pripravuje riešenie tejto situácie. „Minister zdravotníctva povedal, že posunie platnosť výnosu tak, aby sa podarilo medzi pediatrami, ale aj zdravotnými poisťovňami vydiskutovať túto problematiku. Nemôže byť taká situácia, že pediatri dnes nevedia, čo majú zajtra robiť vo vzťahu k očkovaniu,“ vyhlásil Novotný. V decembri podľa neho nie je žiadny termín povinného očkovania, takže bude čas problém vydiskutovať. Šimovičová však uviedla, že termíny na očkovania a preočkovanie ďalšou dávkou sú určené aj na december. „Neviem, ako deti zaočkujeme, je to neodkladná vec,“ podčiarkla.
Proti zmene systému očkovania sa stavia aj Asociácia všeobecných lekárov pre deti a dorast. „Všeobecní lekári pre deti a dorast poslali ministrovi zdravotníctva SR otvorený list so stanoviskom, kde žiadajú zachovanie doterajšieho bezproblémového spôsobu zabezpečovania očkovacích látok,“ uviedla vo vyhlásení pre médiá prezidentka asociácie Kvetoslava Prcúchová. Nový systém financovania vakcín je podľa nej zakotvený v zákone o liekoch, ktorý nadobúda účinnosť práve 1. decembra. „Detskí lekári sú nútení stať sa obchodníkmi s vakcínami,“ zdôraznila.
Exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD) si myslí, že keď minister Ivan Uhliarik (KDH) nebol odvolaný za priebeh protestnej akcie lekárov, „za toto by mal ísť dole, lebo ohrozuje pacientov“. „Nerozumiem, ako takýto nezmysel mohol niekomu napadnúť. Boli sme v rámci sveta krajina dávaná za príklad z hľadiska zaočkovanosti a z hľadiska, že sa na Slovensku nevyskytovali choroby, ktoré sa inde vyskytovali,“ povedal Raši. Podľa neho bude zodpovednosťou ministra, ak nejaké dieťa ochorie v dôsledku toho, že nebude zaočkované. Dodal, že cena vakcín môže u detských lekárov dosiahnuť aj 2000 eur. Očkovacie látky na povinné očkovanie detí na Slovensku stoja podľa Prcúchovej asi 24 miliónov eur ročne.
Odborníci upozorňujú, že s nákupom vakcín by okrem pediatrov mohil mať problém aj psychiatri.

Pridaj komentár