ZDRAVIE: Pacientom s rakovinou vedia lekári nahradiť časť panvy implantátom

Bratislava 7. augusta (TASR) – Lekári z bratislavskej univerzitnej nemocnice už vedia pacientom so zhubným nádorom panvy či bedrového kĺbu pomôcť v boji s ochorením aj inak ako amputáciou nohy a časti panvy. Pacientom vďaka pokroku v medicíne vedia totiž nahradiť nielen bedrový kĺb, ale po novom aj časť panvy. Doteraz takúto operáciu, ktorá trvá osem až 12 hodín, podstúpilo na Slovensku päť pacientov, ďalší na zákrok čaká.
Ako ozrejmil prednosta I. ortopedicko-traumatologickej kliniky ružinovskej nemocnice Ľuboš Rehák, doteraz liečba pacientov pozostávala z chemoterapie a rádioterapie. „Stav toho pacienta bol prakticky neriešiteľný… Neboli sme schopní zachrániť končatinu, amputovala sa polovica panvy a končatina,“ priblížil. V súčasnosti však lekári vedia nádor odstrániť aj bez takéhoto zásahu.
Operácia, pri ktorej lekári nahradia časť panvy postihnutej nádorom implantátom, si vyžaduje účasť lekárov z viacerých odborov. Podľa umiestnenia nádoru je potrebná účasť nielen ortopéda, ale aj brušného chirurga, cievneho chirurga, neurochirurga či urológa. Príprava pacienta na zákrok trvá asi mesiac, počas ktorého mu robia viaceré vyšetrenia a vyrábajú pre neho implantát na mieru. Jeho cena sa pohybuje okolo 20.000 eur. Liečbu prepláca poisťovňa, podlieha však jej schvaľovaniu.
Podľa primára kliniky Miroslava Lisého rekonvalescencia pacienta trvá minimálne desať až 14 dní. Dovtedy pacient rehabilituje na lôžku a potom sa s oporou môže skúsiť postaviť na nohy. Následne treba dlhodobo odľahčovať pri chôdzi nohu pomocou bariel.

Pridaj komentár