ZDRAVIE: Nadchádzajúce týždne sa ponesú v znamení študentskej kvapky krvi

Bratislava 17. októbra (TASR) – Slovenský Červený kríž (SČK) aj tento rok pokračuje v tradícii kampane Študentskej kvapky krvi. Začína sa dnes a potrvá päť týždňov, do 18. novembra. Študentskú kvapku krvi a jej 17. ročník sa rozhodli medzi inými tento rok podporiť aj Junior a Marcel z Fun radia. Kampaň sa nesie v znamení hesla „Čas na život!“.
„Cieľom kampane je primäť najmä mladých ľudí, aby chodili darovať krv opakovane, čím sa zabezpečí dostatok krvi v našom zdravotníctve,“ informovala Soňa Sládečková z SČK. Táto náborová kampaň je druhou najväčšou, ktorú SČK organizuje v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfuziologickými oddeleniami nemocníc. Má celoslovenskú pôsobnosť s dosahom najmä na školy, ale aj firmy a organizácie. Všetci, ktorí sa zapoja, dostanú náramok s motívom kampane.
Pri jednom odbere, ktorý trvá päť až desať minút, sa zvyčajne odoberie 400 až 500 mililitrov krvi. Krv môže darovať každý zdravý človek vo veku 18 až 60 rokov, pri pravidelnom darovaní až do veku 65 rokov. Darcovia sa nesmú liečiť na žiadne chronické ochorenie, žena nesmie mať menštruáciu a nesmie byť po pôrode. Deň pred darovaním by sa nemal piť alkohol a človek by sa nemal vystavovať ani zvýšenej fyzickej záťaži. Darca by si doma zároveň nemal zabudnúť občiansky preukaz a preukaz poistenca.
Každoročne sa len na Slovensku spotrebuje asi 180.000 transfúznych jednotiek červených krviniek.

Pridaj komentár