(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Doplnky výživy sa dnes tešia veľkej popularite.
Na trhu už nie sú iba jednotlivé látky, ale aj špeciálne zmesi – na dobrý zrak, zdravé srdce a cievy, dobrý spánok.
Rovnako nájdete aj celý rad výrobkov, určených špeciálne pre ženy – pri problémoch s menštruáciou, s plodnosťou, pre tehotné, dojčiace, či v prechode.
Čo sa však za týmito výrobkami skrýva?
Majú skutočne potenciál, aby ženám pomohli?
Kedy a aké doplnky užívať?
Kyselina listová
Môžete ju nájsť aj pod názvom folát alebo vitamín B9. Je dôležitá pre tvorbu a rast nových buniek, a najmä pre tvorbu červených krviniek. Jej prirodzenými zdrojmi sú:
- tmavá listová zelenina,
- avokádo,
- cvikla,
- špenát,
- špargľa,
- kvasnice.
Mnohými vedeckými štúdiami bolo dokázané, že nedostatok kyseliny listovej v tehotenstve môže u dieťaťa zapríčiniť vývojové chyby, ako sú poruchy neuronálnej trubice (rázštep chrbtice).
Kyselinu listovú sa odporúča užívať v dennej dávke 400 mikrogramov, už v období, keď sa ešte len pokúšate otehotnieť, resp. do 12. týždňa tehotenstva. Ak ste ju neužívali pred počatím, mali by ste s tým začať, akonáhle zistíte, že ste tehotná.
Pri niektorých tehotenstvách je riziko porúch neuronálnej trubice vyššie, a vtedy je potrebné zvýšiť príjem na 500 – 600 mikrogramov denne (samozrejme, po konzultácii s lekárom). Platí to v prípade výskytu týchto porúch v rodine, a tiež ak trpíte na cukrovku alebo epilepsiu.
Cholín
Podobne, ako kyselina listová, aj cholín je účinný v prevencii vývojových porúch neuronálnej trubice počas tehotenstva. Mali by ste však dbať o jeho dostatočný príjem už pred otehotnením; preto je bežnou súčasťou multivitamínových prípravkov pre tehotné ženy, aj pre ženy, ktoré sa chystajú otehotnieť.
Potreba užívania cholínu vo výživových doplnkoch je však otázna. Bežný denný príjem cholínu zo stravy je 200 – 600 mg, tehotná žena potrebuje 450 mg.
Cholín sa nachádza v mäse, rybách, pečeni, vajíčkach, špenáte a strukovinách. Preto ak konzumujete dostatok týchto potravín, je veľmi pravdepodobné, že výživový doplnok (s obsahom cholínu) nepotrebujete.
V dennej dávke do 3500 mg je cholín bezpečný, „nebije“ sa s inými liekmi, ani nemá nežiaduce účinky.
Vitamín A: Upozornenie pre výživové doplnky v tehotenstve
Ak užívate počas tehotenstva komplexný multivitamínový prípravok, uistite sa, že neobsahuje vitamín A (iným názvom: retinol). Pri bežnom príjme zo stravy je vitamín A bezpečný, ale jeho nadmerné množstvo v tehotenstve môže uškodiť vášmu dieťaťu, resp. zapríčiniť niektoré vývojové chyby.
Vitamín D
Je dôležitý pre vstrebávanie vápnika a fosforu, teda látok, ktoré udržujú zdravé kosti, zuby a svaly. Vitamín D sa prirodzene vytvára, ak je vaša pokožka vystavená slnečnému žiareniu (pozor, neplatí to, ak ste natretí opaľovacím krémom!). Nájdete ho aj v:
- mastných rybách (losos, sardinky, makrely),
- masle a mliečnych produktoch,
- vajíčkach,
- červenom mäse.
Nedostatok vitamínu D môže viesť k vyššiemu riziku vzniku osteoporózy, únave, oslabeniu imunitného systému a nervovým poruchám, v tehotenstve k nižšej pôrodnej hmotnosti dieťaťa. Momentálne je odporúčaná denná dávka 10 – 20 mikrogramov, alebo 400 – 800 IU (medzinárodných jednotiek) pre všetkých dospelých, vrátane tehotných a dojčiacich žien.
Výživové doplnky s obsahom vitamínu D sú vhodné, ak máte zvýšené riziko vzniku osteoporózy. Užívanie sa odporúča aj v prípade, že máte tmavú kožu, alebo trávite málo času na slnku.
V minulosti bol vitamín D považovaný za nebezpečný pre tehotné ženy. Verilo sa, že môže spôsobiť vývojové chyby u plodu. Súčasné výskumy však ani v dávkach, ktoré 10-násobne prevyšujú (4000 IU) odporúčané denné dávky, nedokumentujú žiadne toxické účinky u tehotných žien. Preto sa momentálne považuje za bezpečný, dokonca odporúčaný.
Tehotné a dojčiace ženy často trpia na nedostatok vitamínu D. Výskumy naznačujú, že užívanie „déčka“ v tehotenstve znižuje riziko vzniku vysokého krvného tlaku (preeklampsie), nízkej pôrodnej hmotnosti dieťaťa a predčasného pôrodu.
Keďže však ide o vitamín rozpustný v tukoch, vytvára v tele zásoby, a tak sa ním možno predávkovať. Rozhodne neprekračujte odporúčané dávky!
Najlepšie urobíte, ak si u praktického lekára necháte stanoviť hladinu vitamínu D v krvi, a až potom sa rozhodnete, či ho potrebujete prijímať vo forme výživových doplnkov.
Železo
Železo je dôležitý prvok pre tvorbu červených krviniek, ktorých úlohou je zásobovanie tkanív kyslíkom. Jeho nedostatok vedie k anémii (chudokrvnosti), ktorá sa prejavuje únavou, slabosťou, sťaženým dýchaním a bledosťou.
Prirodzenými zdrojmi železa sú: červené mäso, hydina, strukoviny, tmavá listová zelenina, sušené ovocie (najmä slivky). Pre dobré vstrebávanie železa je dôležitá kyselina listová a vitamín C.
Ak máte vyváženú stravu, výživové doplnky s obsahom železa nepotrebujete. Môžu byť pre vás prospešné, ak trpíte silným menštruačným krvácaním, alebo ste tehotná.
Znovu však platí, že najprv musíte poznať jeho hladiny v krvi, a až potom vám lekár poradí, či ho potrebujete užívať. Odporúčaná denná dávka pre ženy v plodnom veku je 18 mg, v tehotenstve narastá na 27 mg, po menopauze klesá na 8 mg.
Upozornenie:
Železo znižuje vstrebávanie vybraných liekov, preto by ste ho mali užívať minimálne s dvojhodinovým odstupom od iných liekov!
Vápnik
Tento minerál má potenciál, aby pomohol ženám hneď v niekoľkých oblastiach – je vedecky dokázané, že jeho dostatočný príjem je dôležitý v prevencii a liečbe osteoporózy (rednutie kostí).
Okrem toho zmierňuje príznaky predmenštruačného syndrómu, najmä náhlych zmien nálady, bolestí, nafukovania a tzv. food cravings (veľmi silná chuť na určité jedlá).
Užívanie vápnika môže byť prospešné aj v tehotenstve. Existujú určité dôkazy o tom, že pomáha predchádzať kŕčom v nohách, vysokému krvnému tlaku a popôrodnej depresii. (Na jednoznačné potvrdenie týchto účinkov je však potrebný ďalší výskum.)
Odporúčaná denná dávka vápnika je 1000 – 1200 mg. K prirodzeným zdrojom patria:
- mak,
- mlieko a mliečne výrobky,
- brokolica,
- kel.
Ak sa rozhodnete užívať vápnik vo forme výživového doplnku, majte na pamäti, že môže znížiť vstrebávanie mnohých liekov; preto sa odporúča 2-hodinový odstup medzi ním a ostatnými liekmi.
Osobitne dôležité je to pri užívaní vybraných antibiotík, ako sú ciprofloxacín, ofloxacín, levofloxacín, bisfosfonátov, liekov na osteoporózu (ibandronát, rizedronát, klodronát) a hormónov, ktoré sa užívajú pri nedostatočnej funkcii štítnej žľazy.
Tiež je dôležitá informácia, že vápnik sa bez dostatočného množstva vitamínu D nevstrebe – preto by ste mali tieto dva doplnky výživy kombinovať.
Ak máte poškodené obličky, alebo užívate lieky na srdcovocievne ochorenia zo špecifickej skupiny, známej ako blokátory vápnikových kanálov (napr. verapamil, diltiazem), užívanie vápnika vo forme doplnku pre vás nie je vhodné.
Ak denne užívate viac ako 500 mg vápnika, je potrebné rozdeliť dennú dávku na dve, medzi ktorými je aspoň dvojhodinová pauza. To isté platí vtedy, ak okrem vápnika užívate aj iné minerály. V opačnom prípade sa totiž nemusí celé množstvo vstrebať do tela, respektíve môže znížiť vstrebávanie iných minerálov.
Horčík
Patrí k dobre preskúmaným minerálom, ktorých užívanie môže mať pre ženy hneď niekoľko benefitov. Vo forme infúzie sa používa na oddialenie predčasného pôrodu a liečbu preeklampsie (vysokého tlaku v tehotenstve).
Vo forme výživového doplnku uľavuje od príznakov predmenštruačného syndrómu, má svoj význam aj v prevencii menštruačnej migrény. Je prospešný pri kŕčoch v nohách počas tehotenstva, pomáha vápniku v prevencii osteoporózy.
Denná dávka horčíka je okolo 350 mg. Jeho prirodzenými zdrojmi sú: tmavá listová zelenina, strukoviny a orechy. Nemal by sa užívať pri problémoch s obličkami, a nebezpečná je jeho kombinácia s niektorými antibiotikami, ako tetracyklíny (doxycyklín) a chinolóny (ciprofloxacín, levofloxacín, ofloxacín), lebo môže znížiť ich vstrebávanie, a tak aj účinok.
Rovnaká komplikácia hrozí pri užívaní horčíka s bifosfonátmi (liečivá na osteoporózu; uvedené pri vápniku) a železom. Odporúča sa preto 2-hodinový odstup medzi užívaním týchto liečiv a horčíka.
V kombinácii s vybranými antibiotikami (amikacín, gentamicín, streptomycín, tobramycín) hrozia problémy so svalmi. Horčík môže znížiť krvný tlak, a preto sa jeho užívanie neodporúča, ak užívate lieky na zníženie krvného tlaku (amlodipín, verapamil, nifedipín, diltiazem).
V kombinácii s myorelaxantmi (liečivá na uvoľnenie svalstva, napr. atrakúrium, rokurónium) hrozí zvýšený a predĺžený účinok týchto liečiv. Tieto typy myorelaxantov sa používajú pri operáciách, ktoré vyžadujú celkovú anestéziu; preto ak vás čaká plánovaný chirurgický zákrok, a užívate horčík, upozornite na to vášho lekára.
Biotín (vitamín H, vitamín B7)
Ide o vitamín, ktorý sa zapája do mnohých enzymatických procesov v tele. Existujú výskumy, ktoré naznačujú, že pomáha pri vypadávaní vlasov, je dôležitý pre ich kvalitu, a tiež pre kvalitu nechtov.
Týchto výskumov však zatiaľ nie je dostatok, preto nebola jednoznačne stanovená ani denná dávka. Nateraz neboli zdokumentované žiadne nežiaduce účinky pri jeho užívaní.
Prirodzeným zdrojom biotínu sú kvasnice.
Glukozinoláty
Sú to látky, ktoré sa nachádzajú najmä v rastlinách z čeľade kapustovitých – brokolica, kapusta, kel, kaleráb. Produkt ich metabolizmu, indol-3-karbinol, má protirakovinové účinky; preto by mohol byť účinný v prevencii rakoviny prsníka, maternice a vaječníkov. (Dokázaný je efekt proti rastu abnormálne zmenených buniek na krčku maternice. Momentálne prebiehajú štúdie, týkajúce sa prevencie rakoviny prsníka a liečby hormonálnej nerovnováhy.)
Nežiaduce účinky, ako tras, nevoľnosť a vyrážky, boli pozorované iba pri vysokých dávkach, v liečebnej dávke 200 – 400 mg denne je bezpečný. Môže však urýchliť metabolizmus niektorých liečiv (napr. klozapín, propranolol, zolmitriptan, haloperidol), a tak znížiť ich účinok.
Ak dlhodobo užívate nejaké lieky, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom o bezpečnosti indol-3-karbinolu. Chýbajú tiež dôkazy o jeho bezpečnosti v tehotenstve a pri dojčení; preto sa v tomto období neodporúča užívať vyššie dávky, ako tie, ktoré sa prirodzene nachádzajú v potrave.
Inozitol
Ide o látku, ktorá sa podobá na vitamín. Nachádza sa v mnohých rastlinách, no možno ju vyrobiť aj synteticky (v laboratóriu). Používa sa v dennej dávke 1200 mg.
Efekt inozitolu je dokázaný pri liečbe syndrómu polycystických vaječníkov, čo je neschopnosť ovulácie a z nej vyplývajúca neplodnosť. Aj preto si inozitol získal reputáciu ako látka, ktorá pravdepodobne pomáha pri liečbe neplodnosti.
Chýbajú údaje o jeho bezpečnosti počas tehotenstva a dojčenia, preto sa jeho užívanie v tomto období neodporúča.
Vitamín C
Ide o antioxidant, ktorý je súčasťou mnohých enzymatických procesov v tele. Zúčastňuje sa na tvorbe spojivového tkaniva (zubovina, väzy, chrupavky), je dôležitý pre hojenie rán, pomáha pri vstrebávaní železa. Jeho prirodzenými zdrojmi sú:
- šípky,
- citrusy,
- paprika,
- jahody,
- kyslá kapusta.
Existujú štúdie, ktoré naznačujú, že vitamín C by mohol pomôcť pri problémoch s otehotnením. Výskumov však nie je dostatok, preto je jeho výkon v tejto oblasti zatiaľ neistý.
Odporúčaná denná dávka vitamínu C je okolo 80 mg (aj v tehotenstve). Pri dojčení sa zvyšuje na 120 mg.
Vitamín C je rozpustný vo vode, takže jeho nadbytok telo vylúči močom. Vyššie, ako odporúčané dávky, však zbytočne zaťažujú obličky, ak ide o dávky nad 2000 mg denne, dokonca hrozia obličkové kamene.
Upozornenie:
Vitamín C môže znížiť účinok warfarínu a niektorých liekov, ktoré sa používajú v liečbe rakoviny. Naopak, zvyšuje účinky (aj nežiaduce účinky) estrogénov (estradiol a etinylestradiol).
Preto ak užívate niektoré z týchto liekov (sú súčasťou hormonálnej antikoncepcie), konzultujte užívanie „céčka“ s vaším lekárom. Pri problémoch s obličkami takisto znížte dávku.
Probiotiká
Probiotiká sú prospešné mikroorganizmy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom organizme. Napomáhajú tráveniu a sú dôležité pre imunitný systém. Prirodzene sa nachádzajú v kyslom mlieku, jogurtoch, bryndzi, ale nájdete ich aj v lekárni – vo forme výživového doplnku.
Preventívne môžete siahnuť po probiotikách pri každom užívaní antibiotík. Tie totiž zabíjajú nielen „zlé“ baktérie (spôsobujúce chorobu), ale aj tie prospešné, probiotické, ktoré sa nachádzajú v črevách a vo vagíne. Výsledkom môžu byť hnačky a kvasinkové infekcie.
O to viac je vhodné, aby ste ich brali, ak ste na vaginálne infekcie a tráviace ťažkosti počas užívania antibiotík náchylná. Denná dávka závisí od konkrétneho produktu, resp. od počtu a druhu probiotických baktérií, ktoré sa v prípravku nachádzajú.
Viac sa o správnom výbere probiotík dočítate v článku:
Podľa čoho si vyberať probiotiká?
Výskumy dokazujú, že probiotiká môžu byť prospešné ako prevencia, keď vás často trápia infekcie močových ciest alebo vaginálne mykózy. V prevencii mykóz existujú dokonca špeciálne probiotické tampóny, a aj tampóny napustené vazelínovým olejom, ktorý pri plávaní bráni prenikaniu vody do pošvy, a tak aj prípadnej infekcii.
Sú výživové doplnky pre ženu vôbec potrebné?
Pri väčšine vitamínov a minerálov platí, že pokiaľ netrpíte ich nedostatkom, alebo nemáte zdravotný problém, ktorý pomáhajú riešiť, výživové doplnky nepotrebujete. Výnimkou môže byť tehotenstvo, keď potreba mnohých látok narastá.
Najlepším zdrojom všetkých živín je však v každom prípade prirodzená a vyvážená strava. Potraviny obsahujú množstvo látok, ktorým ešte len začíname rozumieť, a je veľmi pravdepodobné, že tieto látky vzájomne podporujú svoj účinok, čo žiadny výživový doplnok nedokáže napodobniť.
A čo ich bezpečnosť a účinnosť?
Na výživové doplnky pre ženy, resp. vôbec výživové doplnky, dopadá jeden veľký tieň. Nie sú klasifikované ako lieky, a teda nepodliehajú testovaniu účinnosti ani obsahu. Musia spĺňať iba určité bezpečnostné normy.
V praxi sa tak môže stať, že neobsahujú také množstvo živín, ako je uvádzané na obale, a ich účinky nemusia byť vedecky dokázané. Myslite na to a pri výbere vhodného produktu sa poraďte s lekárnikom, ktorý by mal mať prehľad o kvalite jednotlivých značiek.
Existuje ale malý trik, ktorý vám pomôže v rozhodovaní: pokiaľ daná farmaceutická spoločnosť vyrába aj lieky, je veľká pravdepodobnosť, že jej výživové doplnky budú kvalitnejšie.
Niekedy sa tiež môže stať, že na trhu je aj výživový doplnok, aj voľnopredajný liek s obsahom rovnakých účinných látok, z čoho opäť vyvodíte, že v druhom prípade bola účinnosť a bezpečnosť overená. Ak teda máte na výber medzi výživovým doplnkom a voľnopredajným liekom, je vždy istejšie, keď siahnete po lieku.
A ešte predtým, než produkt kúpite, si položte pár jednoduchých otázok, alebo ich položte lekárnikovi:
Čo od tohto výrobku očakávam?
Na čo má slúžiť?
Existuje dôkaz o jeho účinku?
Môže mi ublížiť?
Pokiaľ máte konkrétne zdravotné problémy, o užívaní akéhokoľvek prípravku rozhodne informujte vášho lekára. Aj on vám môže pomôcť pri jeho výbere, resp. poradiť, či má vo vašom prípade užívanie výživového doplnku zmysel.
(O doplnkoch výživy, ktoré obsahujú bylinné extrakty, sa dočítate v našom najbližšom článku.)
Autorka študuje FaF UK v Bratislave
Redakčne upravené (jam)