Opuchnutý členok a obklad? Je členok len vyvrtnutý, alebo je členok zlomený? Ako liečiť výron a zlomeninu členka?
(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)
Opuchnutý členok a výron na členku častejšie súvisia s jeho vyvrtnutím, než priamo so zlomeninou. Za opuchom hľadajme poranenie väzov a šliach v členku. Stačí jeden nešikovný pohyb alebo nerovný podklad (či oboje súčasne) a na zle „otočený“ kĺb zapôsobí sila celého tela. Podvrtnutý členok sa najčastejšie udeje športovcom alebo turistom. To však neznamená, že si ho nemôžete privodiť pri bežnej chôdzi, dokonca pri vstávaní z postele. Alebo, napríklad, pri nosení vysokých podpätkov.
Prečo máte opuchnutý členok?
Aké sú najčastejšie príčiny vyvrtnutia členka?
Ako zistíte, že máte len podvrtnutý členok, nie zlomeninu?
Kedy už naozaj treba vyhľadať lekára?
Čo vás čaká v ambulancii, keď máte opuchnutý členok?
Pomôže vám masáž členka?
Aký obklad na opuchnutý členok funguje najlepšie?
Kedy sa vám členok zahojí?
Poranenia členka sú vždy veľmi bolestivé. A chodiť sa s tým veľmi nedá. Ak sa musíme v práci veľa pohybovať, pravdepodobne skončíme na „péénke“.
Opuchnutý či vyvrtnutý členok – čo to znamená?
Opuch členka je zvyčajne dôsledkom zranenia väzov a šliach, ktoré spájajú kosti členku. Najčastejšie sa to stane, keď nechtiac otočíte chodidlo smerom dovnútra a došliapnete v plnej sile. Tomuto stavu hovoríme podvrtnutý členok, vyvrtnutý členok alebo hovorovo vytknutý členok. Opuch je teda len dôsledkom, príznakom úrazu, nie príčinou problému. Preto treba v prvom rade riešiť jeho príčinu.
Samozrejme, príčinou opuchnutého členka môže byť aj štípanec či vyrážka – to však určite hneď zistíte.
Rodičia malých detí poznajú aj to, ako sa dá vyvrtnúť členok na hračkách, ktoré sú porozhadzované na zemi. Aj taká malá legová kocka vie narobiť veľké problémy.
K úrazu dochádza 2 hlavnými spôsobmi:
- dopadnete na zle vytočenú nohu – pri behu, po skoku, pri stúpaní alebo klesaní terénu,
- šliapnete na nerovný povrch – jama v teréne, kopček na chodníku a pod.
Podvrtnutý, opuchnutý členok: príznaky
Prvým príznakom je zápal – to je to teplo, ktoré možno pocítite. Keď krv preniká z ciev do mäkkého tkaniva v oblasti členka, noha opúcha. Biele krvinky sa vtedy premiestňujú do postihnutej oblasti, čím sa zároveň zvyšuje prietok krvi.
Nohou však dokážete hýbať vo všetkých smeroch, i keď to pri niektorých pohyboch bolí.
O zápale v oblasti členka svedčia tieto zmeny:
- opuch – kvôli tekutine v tkanive,
- sčervenanie – kvôli vyššiemu prietoku krvi,
- bolesť – nervy v tejto oblasti sú citlivejšie,
- pri stlačení a pohybe je bolesť výraznejšia,
- cítite pulzovanie.
Ak na bolestivé miesto priložíte čo najskôr ľad, zmiernite rozsah opuchu.
Opuchnutý členok: Kedy vyhľadať lekára?
Pokiaľ ste si členok iba vyvrtli, nepotrebujete lekára. Avšak to, čo laik považuje za bežné vyvrtnutie, môže byť aj vážnejší stav. V týchto 4 prípadoch neodkladajte odborné vyšetrenie:
- Silná, nekontrolovateľná bolesť, na ktorú nezaberajú ani voľne dostupné lieky, či studený obklad/ľad.
- Nedokážete chodiť – neviete sa postaviť na nohu.
- Zmenený tvar členka alebo chodidla.
- Opuch sa nezlepšil ani po týždni.
Opuchnutý členok: diagnostika hlavnej príčiny
Ak sa váš stav nezlepšil a rozhodli ste sa vyhľadať lekára, určite vás bude zaujímať, čo vám čaká v jeho ambulancii. V prvom rade bude zisťovať, či ide o zlomený členok alebo iné časti chodidla a nohy, prípadne iné vážne zranenie. Posadíte sa o on bude pohybovať vašou nohou a členkom do rôznych smerov, aby overil, či sú poškodené kosti.
Skontroluje aj Achillovu šľachu, či nie je natrhnutá. Pravdepodobne vás pošle aj na RTG, aby zlomeninu definitívne potvrdil alebo vylúčil.
V prípade, že ide len o vyvrtnutie, odporučí vám dostanete dlahu alebo stabilizáciu polohy vyrieši ortéza na členok. Ak to lekár uzná za potrebné, predpíše vám barly, aby sa znížila záťaž na členok. Počúvnite a používajte barly pri každom presune, teda aj na pár krokov – ak vám ich lekár odporučil.
Ako sa starať o opuchnutý členok?
Studený obklad na opuchnutý členok či masť nie sú jediní pomocníci. V prvom rade sa zamerajte na zmiernenie zápalu, pretože toto je hlavná príčina bolesti. Ako zmierniť zápal?
- oddychujte – nenamáhajte sa zbytočne,
- stabilizujte členkový kĺb – ortézou alebo dlahou, pri miernejšom úraze pomáhajú aj bandáže na členok,
- poranenú nohu si vyložte čo najvyššie – aby telo absorbovalo tekutinu/opuch, ideálna poloha – vyložte si nohu do úrovne srdca,
- používajte ľad – na zmiernenie opuchu a zápalu. Prvé dva dni prikladajte ľadový zábal na opuchnutý členok každé 2 až 3 hodiny na 20 až 30 minút.
Pri bolestiach a opuchoch používajte protizápalové lieky. Ak užívate aj iné lieky, poraďte sa s lekárom, či sa vzájomne neovplyvňujú.
Silne podvrtnutý členok potrebuje rehabilitáciu
Rehabilitovať začnete podľa dohody s lekárom najskôr 2 týždne od úrazu. Cvičením si posilníte svaly a obnovíte flexibilitu nohy. Pozor, nehľadajte cviky na internete! Poraďte sa s lekárom, alebo ešte lepšie – s fyzioterapeutom. Pri vážnejších stavoch vám lekár odporučí fyzioterapiu pod vedením odborníka priamo v nemocnici.
Masáže a fyzioterapia
Kvalitná odborná masáž zmierňuje bolesť a podporuje prietok krvi do poškodenej oblasti. Fyzioterapia je prospešná hlavne vtedy, ak po pociťujete dlhodobú bolesť, alebo ak ide opätovné vyvrtnutie toho istého členka. Fyzioterapeut dokáže určiť, ktoré svaly sú slabšie, a práve tie vám posilní.
Kvalifikovaný odborník sa bude zaoberať aj vaším životným štýlom, vrátane športovania. Tieto informácie použije na vytvorenie individuálneho cvičebného plánu.
Ako si urobiť masáž členka doma?
Rozhodne s masážou nezačínajte vtedy, keď máte opuchnutý členok. Najskôr musí opuch odznieť. Pri menších zraneniach si môžete urobiť jemnú masáž sami. Niekomu uľavuje masírovanie chodidla odspodu, inému masírovanie okolo členka, alebo tesne nad ním. Vyskúšajte, čo funguje vo vašom prípade. S masážou prestaňte hneď, ako vám začne spôsobovať bolesť.
Existuje prevencia pred vyvrtnutím členka?
Na nerovnosti terénu narážame neustále – s tým sa nedá nič robiť. A čo teda môžeme ovplyvniť? V prvom rade noste obuv s odpružením, ktorá pevne drží nohu. Viete, aká obuv zvyšuje riziko vyvrtnutia členka?
Nenoste vysoké podpätky
Topánky na vysokých podpätkoch, alebo topánky s vysokou platformou. Veď to poznáte – keď ich máte na nohách, musíte si dávať špeciálny pozor na terén, a nakoniec si aj tak vyvrtnete nohu.
Zlepšite si kondičku
Rizikovým faktorom je tiež slabá fyzická kondícia. Požiadajte fyzioterapeuta, aby vám ukázal cviky na posilnenie členkov, resp. ich pružnosť. Pri tréningu podporte členok vhodnou ortézou.
Odstráňte predmety, o ktoré môžete v byte či na záhrade ľahko zakopnúť
A ešte niečo. Dbajte o to, aby sa vo vašom byte nenachádzali zbytočné predmety, o aké ľahko zakopnete. To isté platí pre záhradku – odstráňte nebezpečné kamene, korene a jamy.
Opuchnutý členok: Kedy sa uzdravím z výronu či vyvrtnutia?
Mierne a stredne ťažké vyvrtnutia neprinášajú žiadne komplikácie, nepotrebujete ani chirurgický zákrok. Keď výron alebo opuch ustúpi, nemali by ste už pociťovať žiadnu bolesť. Ak bolesti pretrvávajú, poraďte sa s odborným lekárom – ortopédom.
Pri zle liečenom alebo neliečenom výrone členka hrozí chronická bolesť, nestabilita členkového kĺbu, až artritída v členkovom kĺbe. Preto nič nepodceňte a riadne sa liečte.
Redakčne upravila: Bc. Sabína Zavarská
Pridajte sa k nám na Facebook.
Zdroje:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sprained-ankle/symptoms-causes/syc-20353225
- https://www.webmd.com/pain-management/ankle-sprain#1
- https://www.health.harvard.edu/pain/recovering_from_an_ankle_sprain
- https://www.webmd.com/a-to-z-guides/ankle-sprain-treatment