V Sade Janka Kráľa sa zídu bežci v podkolienkach, behať budú pre zdravé nohy

Bratislava 20. júna (TASR) – Rozvinutiu chronického žilového ochorenia sa dá predchádzať aj zmenou životného štýlu. Na jej nutnosť budú v nedeľu 3. júla upozorňovať v Sade Janka Kráľa v bratislavskej Petržalke účastníci historicky prvého behu v podkolienkach – Behu pre zdravé nohy. Informovala o tom dnes Beáta Móriová zo spoločnosti Webster.
Pripomenula, že chronické žilové ochorenie trápi takmer polovicu slovenskej populácie. „Pocit ťažkých nôh, svrbenie, pálenie, opuchy sú príznaky, ktoré hovoria o tom, že žily nepracujú tak, ako by mali. Horúce letné dni ich často ešte zhoršujú a nezriedka sa objavujú aj pri dlhých cestách autom, autobusom či lietadlom za zaslúženým oddychom,“ uviedla.
Žily potrebujú pohyb. „Beh je fyzickou aktivitou, ktorá patrí medzi najvhodnejšie pre udržanie ich zdravia,“ podotkla s tým, že účastníci behu v podkolienkach budú mať teda príležitosť urobiť niečo pre svoje nohy. Najlepší bežci, ako aj majiteľ najkrajších podkolienok, dostanú odmenu.
Okrem samotného behu čaká na účastníkov rozcvička zameraná na žilovú gymnastiku a informačný stánok o chronickom žilovom ochorení, kde odborní lekári vyšetria záujemcom nohy palpačne aj sonograficky. „V informačnom stánku o kompresívnej terapii sa dozvedia, že kompresívne podkolienky neplnia len zdravotný účel, ale môžu byť aj estetické,“ povedala.
Každý zaregistrovaný účastník dostane štartovací balíček, súčasťou ktorého je tričko, štartovacieho číslo a kompresívne podkolienky. Tie podľa Móriovej „účinne nahrádzajú to, čo samotná žilová stena stráca – pružnosť, pevnosť a schopnosť odolávať zvýšenému tlaku“.

Pridaj komentár