Trápia vás črevá? Príďte sa poradiť!

Na nešpecifické črevné zápalové ochorenia (IBD) sa v súčasnosti lieči cca 10.000 Slovákov.

Zlepšiť povedomie o týchto ochoreniach má Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční 16. mája v desiatich špecializovaných gastroenterologických ambulanciách po celom Slovensku.

Počas Dňa otvorených dverí smú pacienti navštíviť ambulanciu a bezplatne sa dať vyšetriť. Zároveň absolvujú diagnostický test, a pokiaľ si so sebou prinesú vzorku stolice, tak aj vyšetrenie na zistenie črevných zápalových procesov. V opačnom prípade dostanú samohodnotiaci test, a stolicu si môžu vyšetriť doma.

Dňu otvorených dverí budú predchádzať bezplatné konzultácie s lekárom-gatroenterológom v obchodných centrách na Slovensku. Osvetové stánky budú umiestnené 10 . – 11. mája v OC Eurovea v Bratislave, 12. ­– 13. mája v OC Európa v Banskej Bystrici a 14. –15. mája v OC Aupark v Košiciach.

Odbornú garanciu nad podujatím prevzala Slovenská gastroenterologická spoločnosť, a podporuje ho pacientske združenie Slovak Crohn Club.

Ohrození sú predovšetkým mladí

Nešpecifické zápalové črevné ochorenia sú spoločným pomenovaním pre Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu, a postihujú mladšie vekové skupiny. Ako uvádza predseda pracovnej skupiny pre IBD na Slovensku, doc. MUDr. Martin Huorka, PhD.:

„Príčiny ochorenia nie sú jasné. Úlohu zohráva genetická predispozícia, neprimerané prejavy imunitného systému a podnety pochádzajúce z externého prostredia“.

Pod ochorenie sa výrazne podpisuje stres, ale napríklad aj fajčenie. Medzi hlavné prejavy IBD patria hnačky, plynatosť, krvavá stolica, bolesti brucha, kŕčovité stavy, únava a chudokrvnosť.

V ostatných rokoch sa nádej vkladá do biologickej liečby, ktorej cieľom je aplikácia látok prirodzenej povahy. Tie tlmia špecifické miesta zápalovej reakcie. Liečba nie je možná u všetkých pacientov, pretože má svoje obmedzenia, je však jednoznačným prínosom na poli liečby IBD, a to najmä pri ťažkých formách ochorenia.

Viac informácií nájdete na internetovej stránke www.trapiavascreva.sk.

 

Ilustračné foto

Redakčne pripravil jam

Pridaj komentár