TOP 10 kníh o duševnom zdraví. Prečo by sme si ich mali prečítať?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kniha opäť získava na hodnote, ktorá jej ešte nedávno bola upieraná kvôli moderným technológiám. Mnohí z nás znovu nachádzajú to čaro – sadnúť si do kresla s dobrou knihou a začítať sa tak, že zabudneme na čas i každodenné problémy.

Existuje tiež veľa kníh zameraných na podporu duševného zdravia, ktoré dostáva súčasnými stresmi z vonkajšieho prostredia poriadne zabrať. Tieto si nenechajte ujsť! Prečo?

Ktoré známe a kvalitné knihy sa venujú témam duševného zdravia?

Prečo by ste si ich mali prečítať?

Najlepšie knihy o duševnom zdraví

1. Johann Hari: Strata spojenia

Odhaľte pravé príčiny depresie

Nie je to tak dávno, čo sa kniha o depresii „Strata spojenia“, ktorá sa zaraďuje medzi najkvalitnejšie populárno-náučné knihy o psychike, objavila aj v slovenčine. Britský spisovateľ Johann Hari sa nespolieha len na lieky a hľadá skutočné príčiny depresie. Dokonca tvrdí, že depresívna porucha je liečiteľná. Opisuje vlastnú cestu: snaží sa zmeniť svoj spôsob života a obnoviť stratené spojenia so zmysluplnými hodnotami, aktivitami a vzťahmi.

Ak ste už niekedy v živote stratili nádej, určite si ju prečítajte. Hodnotná je aj z hľadiska prevencie. V origináli tiež obsahuje množstvo odkazov na odborné články, ktoré, žiaľ, v slovenskom preklade chýbajú.

2. Stephen Grosz: Skúška životom

Ako strácame a nachádzame samých seba

Kniha, ktorá sa v americkom origináli volá The Examined Life, sa stala bestsellerom novín The Sunday Times. Na jej stránkach nájdete veľké množstvo príbehov z praxe skúseného psychoanalytika – je veľmi pravdepodobné, že ak ste už nejaké psychické stavy riešili, nájdete sa aj v knihe. Krátke príbehy sú tematicky rozčlenené, ľahko sa v nich orientuje a prinášajú mnohé prekvapivé momenty – rovnako ako život každého z nás. Tieto príbehy vás donútia premýšľať, objavíte nové pocity, o ktorých ste predtým netušili, a tiež spôsob, ako bojovať proti úzkostiam či depresiám.

3. Klára Kusá: Som na hlavu. No a?

Veľmi zaujímavá literatúra o duševnom zdraví, v ktorej autorka Klára Kusá opisuje osobnú skúsenosť so psychickými ťažkosťami. Namiesto toho, aby sa trápila, rozhodla sa pomáhať druhým. Kniha obsahuje denníky autorky, ale aj rady pre všetkých, ktorí ešte len uvažujú o návšteve odborníka na psychické zdravie.

Publikácia obsahuje cenné informácie o hraničnej poruche osobnosti, zoznam iniciatív, krízových liniek, kníh či filmov, ktoré vás na ceste za duševným zdravím môžu podporiť.

4. Denisa Gura Doričová: Správa o stave duše

Táto kniha zahŕňa rozhovory Denisy Gura Doričovej s uznávaným psychiatrom Pavlom Černákom. Okrem toho, že stiera stereotypy obáv zo psychiatrických diagnóz a návštevy lekára „na dušu“, ukazuje najrôznejšie vplyvy súčasného života na ľudskú psychiku. A to rovno očami odborníka, ktorý liečil stovky pacientov. Nájdete tu cenné informácie o depresiách, závislostiach a psychózach, ale tiež o vzťahoch a výchove detí.

5. Gabor Maté: Keď telo povie nie

Reakcie na stres typu útok či útek vznikli preto, aby nám umožnili prežiť. Kedysi stres slúžil doslova ako výstražný systém. Lenže dnes už nemáme kontakt s týmto vnútorným inštinktom. Telo síce spustí stresovú reakciu, ale my si neuvedomujeme prečo, ani to, že je to upozornenie. Naďalej zotrvávame vo fyziologicky stresujúcich situáciách, čím ľahko dôjde k preťaženiu. Výsledkom je chronický stres a ochorenia, ktoré na jeho základe vznikajú.

V knihe nájdete tiež informácie o ochoreniach: Alzheimerova choroba, cukrovka, roztrúsená skleróza či rakovina – z hľadiska psychického stavu pacientov.

6. Pavel Hirax Baričák: Šlabikár šťastia

Séria kníh vhodná pre každého, kto chce zlepšiť vlastný život, potrebuje posilniť sebavedomie či chce vychovať zodpovedného a psychicky silného potomka.

Autor Šlabikára šťastia vysvetľuje princípy sebaprijatia, odpustenia, pozitívneho myslenia, pochopenia choroby, rozpustenia bolesti, zanechania boja, počúvania srdca, vnímania symbolov života, oslobodenia sa od bôľov iných. Vysvetľuje dôležitosť nepretvarovania sa, škodlivosť sľubov a podobne. Zaoberá sa sebapozorovaním ako spôsobom očistenia a poznania seba samého.

Nájdete tu odpovede na otázky, prečo človek nemôže mať to, po čom túži; čo treba obetovať; zdôrazňuje dôležitosť vďaky, odpustenia samému sebe. Autor hovorí o dôsledkoch ľudského ohovárania, žiarlivosti, závisti, pociťovania viny.

Šlabikár šťastia je určený pre každého, kto hľadá spôsob, ako dať svojim potomkom to najlepšie. Kľúč k problémom v dospelosti sa totiž nachádza v detstve.

7. Matt Haig: Prečo zostať nažive

Pristihli ste sa pri myšlienke, že váš život je zbytočný? Najvyššia miera samovražednosti je dnes vo vekovej kategórii do 35 rokov. Autor tejto knihy sa pokúsil siahnuť si na život ako dvadsiatnik. Zaujíma vás, prečo to neurobil? Ako sa dostal z problémov a ako sa naučil žiť s úzkosťami a depresiou? Kniha je napísaná sviežo, paradoxne optimisticky a rozhodne inšpiratívne.

8. František David Krch: Poruchy příjmu potravy

Poruchy príjmu potravy sú dnes veľmi časté a mimoriadne nebezpečné psychosomatické ochorenia. Už sa netýkajú len dospievajúcich dievčat a mladých žien. Táto kniha sa snaží zmapovať zložitú a diferencovanú problematiku chorých s poruchami príjmu potravy. Ponúka vyčerpávajúci súhrn overených informácií o tejto mimoriadne aktuálnej problematike.

9. Jack Canfield; Mark Victor Hansen; Amy Newmark: Slepačia polievka pre dušu

Keď vám život dá citróny, urobte si citronádu

„Slepačia polievka“ je už klasikou v knižnici pre lepšie poznanie seba samého. Táto poučná i zábavná časť obsahuje príbehy obyčajných ľudí, ktorí zažili niečo mimoriadne. Ich príbehy sú povznášajúce, nápomocné – ukazujú, ako si zlepšiť vlastný život bez ohľadu na to, čo vás postretne. Sú to zážitky ľudí, ktorí sa ocitli blízko smrti, v kritickom zdravotnom stave, ktorý nakoniec vyústil do novej profesie, vyliečenia, zlepšenia vzťahov a hlbšieho sebapoznania. Samozrejme, dobrým čítaním sú aj ostatné časti tejto série, napríklad „Slepičí polévka pro duši: Najděte své štěstí“.

https://www.martinus.sk/search?q=Jack+Canfield%3B+Mark+Victor+Hansen%3B+Amy+Newmark%3A+Slepa%C4%8Dia+polievka+pre+du%C5%A1u+Ke%C4%8F+v%C3%A1m+%C5%BEivot+d%C3%A1+citr%C3%B3ny%2C+urobte+si+citron%C3%A1du

10. Vanessa Rogers: Kyberšikana

Ako rozoznáte kyberšikanu? Využíva textové správy, e-maily, weby a sociálne siete, ale má rovnaký a neraz ešte silnejší negatívny vplyv ako šikana „z očí do očí“. V knihe nájdete hry a zábavné kvízy, ktoré deťom priblížia riziká komunikácie spojené s modernými komunikačnými prostriedkami. Odmietnuť „žiadosť o priateľstvo“ nie je vôbec neslušné. Navyše, nie je jednoduché odhaliť identitu človeka, s ktorým sa dieťa či vy zoznámite cez internet.

https://www.preskoly.sk/p/137866-kybersikana/

 

Zdroje:

martinus.sk

topknihyo.sk

forbes.sk

eduworld.sk

pantarhei.sk

Pridaj komentár