Sýria: Lekári bez hraníc vyzývajú na dodržiavanie pravidiel vojny

(Zdroj foto: Jamal Bali/Lekári bez hraníc)

Brusel/Praha/Bratislava, 26. januára 2018 – Počty obetí vo východnej Ghúte dramaticky rastú. Ako uviedla humanitárna a zdravotnícka organizácia Lekári bez hraníc, možnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v obliehanej oblasti Sýrie sú takmer vyčerpané.

Nemocnice a kliniky podporované Lekármi bez hraníc prijali za 5 dní intenzívneho bombardovania a ostreľovania vyše 2 500 ranených. Zomrelo viac ako 520 ľudí. To všetko od nedele 18. februára do piatka 23. februára.

Medzi obeťami sú často ženy a deti – v piatok 23. februára tvorili 58 % zranených a 48 % mŕtvych. Teda aspoň podľa záznamov deviatich zdravotníckych zariadení, podporovaných Lekármi bez hraníc, ktoré dokázali dodať informácie.

Mŕtvych a ranených bude veľmi pravdepodobne ešte viac, keďže počet zariadení, ktoré sú schopné hlásiť aktuálny stav, neustále klesá. Ranených a mŕtvych teraz prijímajú aj strediská, ktoré Lekári bez hraníc nepodporujú, a preto ich dátami nedisponujú.

Intervencie zo strany Lekárov bez hraníc

Ako intenzita konfliktu v Sýrii stúpala, Lekári bez hraníc a ďalšie organizácie viackrát žiadali jeho účastníkov, aby dodržiavali medzinárodné humanitárne právo a pravidlá vojny. Tieto prosby však neboli vypočuté.

Lekár bez hraníc preto žiadajú každý členský štát OSN, ktorý je vojensky zapojený v Sýrii, alebo podporuje niektorú z bojujúcich strán, aby si uvedomil svoj podiel na aktuálnej zdravotníckej katastrofe a využil svoj vplyv k zmierneniu hrozivého stavu.

Lekári bez hraníc vyzývajú na dodržiavanie pravidiel vojny
Zničená sanitka (zdroj foto: Lekári bez hraníc)

Zdravotnícke zariadenia a mobilné kliniky v Sýrii

Lekári bez hraníc prevádzkujú v severnej Sýrii 5 zdravotníckych zariadení a 3 mobilné kliniky. Zároveň spolupracujú s 5 zdravotníckymi zariadeniami a ďalších asi 50 ich podporuje na diaľku.

Mnohé zdravotnícke zariadenia sú poškodené alebo zničené, a pacientov nemožno prevážať, pretože cesty sú poničené vojnou a vodiči sa kvôli nebezpečnej situácii boja jazdiť. Zdravotnícky materiál buď celkom chýba, alebo je jeho množstvo obmedzené.

Pacientov je extrémne veľa a zdravotníci sú veľmi vyčerpaní. Nutná je humanitárna pomoc. Aby si Lekári bez hraníc zachovali absolútnu nezávislosť, neprijímajú pre financovanie svojich projektov v Sýrii peniaze od žiadnej vlády.

Zdroj: Lekári bez hraníc

Redakčne upravené a krátené (jam)

Pridaj komentár