Svetielko pomoci na kolesách

Je smutné a tragické, keď rodič stratí dieťa, dievča, pred ktorým stála možno nádejná budúcnosť. Pani Miroslava Hunčíková stratila 17-ročnú Gabiku, ktorú zabila leukémia, no keďže na vlastnej koži precítila, aké to je strachovať sa o život ťažko chorého dieťaťa, rozhodla sa pomáhať ľuďom v podobnej situácii. Z tohto dôvodu vzniklo Svetielko pomoci. Dávame jej slovo.

Takto sa to začalo…

„Dva dni pred Vianocami roku 2004 mi po sérii vyšetrení, ktoré súviseli so zranením na telesnej výchove, lekári oznámili, že moja dcéra Gabika (vtedy mala necelých 13 rokov) má LEUKÉMIU… Bol to pre mňa a celú našu rodinu obrovský šok, pretože už len to slovo samo o sebe je hrozné počuť. Liečba bola dlhá, náročná a komplikovaná, ale v roku 2006 sa Gabika konečne dostala do stabilného stavu. V tom čase sme sa spolu s mojím otcom rozhodli pomáhať rodinám s deťmi, ktoré majú rakovinu. Presne vtedy sa SVETIELKO POMOCI rozsvietilo. Gabike sa však v marci roku 2008 leukémia opäť vrátila, liečba bola ešte náročnejšia a ťažšia ako tá prvá… Na konci nebol úspech – jej srdiečko dotĺklo 20. 9. 2008. Celá práca a pomoc rodinám s onkologicky chorými deťmi je mojou vďakou za jej statočnosť…“

Takto sa to vyvíjalo…

„Prácu v našej organizácii sme začali v roku 2006 finančnou pomocou rodinám, pretože počas hospitalizácie mojej dcérky na oddelení detskej onkológie som na vlastnej koži zažila, aké to je, keď rodič nevie, ako to celé zvládne. Psychicky, fyzicky, ale aj fi nančne. Prítomnosť rodiča na oddelení počas hospitalizácie dieťaťa je viac než prínosná, a tak sa zvyčajne stáva, že jeden z rodičov – väčšinou je to matka – sa vzdáva svojej práce, a tým aj jedného príjmu pre rodinu. Tam potom prichádza SVETIELKO POMOCI. Pomáha rodičom preklenúť toto ťažké obdobie, ukáže im cestu, ktorou ísť. Po nejakom čase a nazbieraní skúseností sme začali organizovať rôzne akcie a pobyty pre rodiny s deťmi, hľadať granty na financovanie našich aktivít, venovať sa morálnej pomoci rodičom chorých detí.“

Takto to pokračuje…

„V roku 2009 sa stala naším hlavným partnerom a sponzorom Liga proti rakovine SR, ktorá koncom roka zakúpila v Košiciach byt, tzv. náhradný domov pre rodičov. Byt je neďaleko detskej nemocnice, kde rodičia hospitalizovaných detí môžu prespať, vyprať si, navariť a pod. Je kompletne zariadený a klimatizovaný. Kontakty na rodičov, ktorí sa potrebujú ubytovať, získavame z Oddelenia detskej onkológie a hematológie v Košiciach. V septembri 2010 sme vďaka finančnej podpore Ligy proti rakovine SR a firmy Skanska uskutočnili štvrtý pobyt zo série pobytov pre rodiny s deťmi po liečbe alebo v liečbe. Realizoval sa v rámci projektu Spoločne pre región Karpatskej nadácie a U.S.Steel Košice. Zúčastnilo sa na ňom 10 rodín, pre ktoré bol pripravený pekný program. Deťom sa počas štyroch dní venovali dve skúsené animátorky; rodičia si za ten čas mohli oddýchnuť v bazéne, alebo sa spolu so svojimi deťmi zúčastniť hier a tvorivých dielní. V rámci projektu sme realizovali informačnú a morálnu pomoc rodinám s chorým dieťaťom. Pripravili sme pre rodičov kompletné materiály o rôznych formách pomoci a o možnosti podpory zo strany štátu. Projekt podpory rodičov pokračuje aj naďalej, aj po jeho oficiálnom skončení. Posledný zo série pobytov sa uskutočnil v apríli 2011 – ako pobyt pre rodiny, ktoré stratili svoje (často jediné) dieťa v dôsledku rakoviny. Stretli sa ľudia, ktorých spája spoločný osud, ktorí si mali počas niekoľkých dní čo povedať. Na východnom Slovensku nie je pre tieto rodiny vytvorená žiadna možnosť stretávať sa a podeliť o svoje pocity po strate dieťaťa, porozprávať sa o tom s ľuďmi, ktorí tomu rozumejú, pretože to sami zažili. Myslíme si, že pobyt si zaslúži celá rodina, kde je dieťa choré, pretože počas jeho liečby je to náročné pre oboch rodičov a aj súro dencov. V júli 2011 sme s finančnou podporou Ligy proti rakovine SR spustili projekt prepravy detských onkologických pacientov z Oddelenia detskej onkológie a hematológie v Košiciach. Vďaka LPR sme zakúpili automobil na individuálnu prepravu detských pacientov. Všetky naše aktivity smerujú k uľahčeniu situácie, keď v rodine ochorie dieťa touto zákernou chorobou. V našej organizácii pracujú ľudia, ktorí prišli do styku s onkologickým ochorením dieťaťa ako rodičia, starí rodičia alebo blízki z rodiny. Našu pomoc zakladáme na tom, že dobre poznáme celú situáciu, oddelenie, kde sa deti liečia. Zoznamujeme sa s jednotlivými rodinami, a snažíme sa pomáhať individuálne – na základe toho, čo je pre konkrétnu rodinu potrebné.“

Bezplatne prepravujú deti

Liga proti rakovine SR a Svetielko pomoci od augusta spoločne odštartovali projekt „Svetielko pomoci na kolesách“. Ide o prvý projekt bezplatnej individuálnej prepravy detských onkologických pacientov z Oddelenia detskej onkológie a hematológie DFN Košice, realizovaný v rámci Košického a Prešovského kraja. Len v auguste prepravil automobil v rámci celého Košického a Prešovského kraja 13 detí, každé minimálne dvakrát (vždy podľa potreby), a najazdených bolo 7000 km. Automobil umožňuje komfortnejšiu prepravu detí na ambulantnú liečbu v rámci jednotlivých zdravotníckych zariadení v Košiciach, prepravu detí zo sociálne slabších rodín po absolvovanej liečbe domov, ale aj odvoz na liečbu, podľa dohody s konkrétnym rodičom. Individuálna preprava detských pacientov skráti čakanie na sanitku, ktorá je často „zberným“ vozidlom niekedy až pre 7 – 8 detí z rovnakej oblasti, čo pre choré deti nie je dobré, aj vzhľadom na ich slabú imunitu a nevoľnosti po ožarovaní a liečbe. Nová bezplatná prepravná služba je k dispozícii 7 dní v týždni. Deti prepravujú skúsení, kvalifikovaní vo diči.

Ako vznikol nápad na projekt?

Miroslava Hunčíková, Svetielko pomoci: „Pozerám sa na celú vec očami rodiča, ktorý tieto ťažké chvíle zažil a zdieľal s ostatnými rodičmi. Počas hospitalizácie dcérky Gabiky som bola jednou z tých, ktorí majú auto, ale na oddelení som spoznala množstvo rodičov, ktorí túto možnosť nemali, príp. mamičky, ktoré, aj keď auto majú, sú menej zdatné šoférky, a preto radšej volili cestu sanitkou. Keďže prichádzam s rodinami do styku takmer denne, hlavne pri ubytovaní v byte určenom pre rodičov počas hospitalizácie ich dieťaťa, tak s nimi dosť komunikujem. Každá jedna matka alebo otec sa vyjadrili, že je to jednoznačne super vec; preprava je pohodlná a rýchla, podľa potreby detského pacienta; prakticky sme deťom k dispozícii 24 hodín denne. V horúčavách je preprava komfortná hlavne pre dieťa (auto má klimatizáciu), a z pohľadu rodičov ide o prepravu, ktorá ich odbremení aj finančne, keďže odvozy sú bezplatné.“

Prečo Liga proti rakovine projekt podporila?

Ing. Eva Kováčová, Liga proti rakovine: „Projekt „Svetielko pomoci na kolesách“ podporila Liga proti rakovine zakúpením automobilu, ktorý bol prvým predpokladom na jeho rozbeh. Túto možnosť sme mali aj vďaka výnosu z Dňa narcisov, z ktorého sme fi nancovali kúpu automobilu vo výške 16 000 EUR. Svetielko pomoci bude hradiť náklady súvisiace s prevádzkou automobilu. Dôvodom podpory bola užitočnosť projektu, jeho prínos pre deti i celé rodiny, a tiež výborná spolupráca so Svetielkom pomoci, overená už pri našom prvom spoločnom projekte: ide o Ubytovacie zariadenie pre rodičov detských onkologických pacientov v Košiciach, slúžiace pre východoslovenský región. Toto zariadenie je v prevádzke od r. 2009, a poskytuje bezplatné ubytovanie rodičom, ktorých dieťa je hospitalizované na detskej onkológii v Košiciach, a umožňuje im tak byť počas celej hospitalizácie pri svojom dieťati.“

Ako vnímajú tento projekt rodičia?

Pani Blanka Demjančíková, Trebišov: „Chcem sa v mene všetkých rodičov poďakovať za možnosť, ktorú nám Liga proti rakovine a Svetielko pomoci poskytli. Pre rodičov a naše deti je to veľká pomoc. Ako rodičia, ktorých syn sa lieči od roku 2007, sme toho prežili veľa. Začiatok liečby bol ťažký, samotná liečba bola dlhá, a manžel nás už nemohol voziť autom a stále si vybavovať dovolenku. A tak sme museli čakávať na sanitku. Na začiatku sme chodili do nemocnice 4x týždenne v rôznych hodinách a mali problémy so sanitkou – ak sme mali prísť na onkológiu o 9:00 alebo 10:00, sanitku sme už nedostali, lebo všetky boli v teréne. Ak sme odchádzali z nemocnice o 8:00, na sanitku sme čakávali do 14.00 v priestoroch nemocnice, a domov sme so synom prišli až okolo 16:00… Každý, kto má choré dieťa, vie, aké ťažké to je… Prepravu autom sme využili už dvakrát. Zavolali sme Mirke Hunčíkovej, auto nás vyzdvihlo doma, zaviezlo do nemocnice. Šofér nás čakal počas liečby, a odviezli nás naspäť domov. Prvýkrát nebola cesta plná stresu a dlhého čakania.“

Mirka Hunčíková, zakladateľka a správkyňa 
SVETIELKO POMOCI n.f. 
Kontakt:
SVETIELKO POMOCI n.f. 
Pražská 8, 040 11 Košice
IČO : 312 56 473 
Banka : 2621753434/ 1100, Tatra banka
Tel. : 0903 821 676, 0918 351 938

Pridaj komentár