(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Keď sa jednej matke počas jedného pôrodu narodia dve deti, voláme ich dvojičky. Podľa toho, ako deti vznikajú, ich delíme na jednovaječné a dvojvaječné.
Zdá sa vám, že dnes akosi pribúda viacpočetných tehotenstiev? Tento jav súvisí hlavne s umelým oplodnením, alebo aj hormonálnou liečbou (pri nepravidelnom cykle).
Výskyt dvojčiat je však mnohokrát dedičnou záležitosťou. Preto, ak máte v rodine dvojčatá, je reálne, že ich budete mať aj vy.
V čom je toto tehotenstvo iné?
Tehotenstvo s dvojčatami prebieha ako každé iné, vo väčšine prípadov je však rizikovejšie. Mamička býva viac sledovaná, ale inak všetky vyšetrenia prebiehajú ako pri tehotenstve s jedným bábätkom.
V každom prípade, tehotenstvo s dvojčatami je väčšou záťažou pre organizmus. Preto by sa budúce mamičky mali viac šetriť a nebrať rady lekárov na ľahkú váhu.
Okrem toho, pri dvojčatách je vždy riziko predčasného pôrodu. S tým niekedy sú súvisia aj popôrodné ťažkosti. Ak čakáte dvojičky, rátajte so skoršou hospitalizáciou v nemocnici.
Rozdiel medzi jednovaječnými a dvojvaječnými dvojičkami
Jednovaječné dvojičky majú rovnakú DNA, preto je u nich veľká podobnosť, a to nielen fyzická, ale aj psychická. Jednovaječné dvojičky sú vždy rovnakého pohlavia, dokonca aj osobnostne sú si veľmi podobné. Cudzí ľudia ich veľmi ťažko rozoznávajú, ale väčšinou majú niekoľko odlišných znakov, takže ak ich dobre poznáme, nepomýlime sa.
Z hľadiska postupnosti pri pôrode, je vždy jedno dieťa ,,prvorodené„. Samotní rodičia by však nemali príliš často zdôrazňovať, kto bol prvý, pretože to môže vytvárať v druhorodenej dvojičke pocit zlyhania alebo pomalosti. Na druhej strane, prvé dieťa je naozaj väčšinou to fyzicky silnejšie, väčšie a možno aj priebojnejšie.
Ak má druhé dieťa pocit druhoradosti a nedostatočnosti, pravidelne ho ubezpečujeme, že je rovnako dôležité a jedinečné. Môžeme to napríklad obrátiť aj na žart, že najlepšie predsa prichádza na koniec.
Tri typy jednovaječných dvojčiat:
- ak sa deti rozdelia medzi 3. a 7. dňom, majú spoločnú placentu a vyvíjajú sa v spoločnej dutine, čiže majú spoločný plodový obal,
- ak sa deti rozdelia medzi 8. a 12. dňom, majú spoločnú placentu, ale každé má svoj vlastný plodový obal (tvoria asi 1 % všetkých jednovaječných dvojčiat),
- ak sa deti rozdelia do 3 dní, každé má svoju placentu a svoje vlastné plodové obaly (blany).
A teraz dvojvaječné dvojičky
Dvojvaječné dvojičky sú častejšie. Nemajú rovnakú DNA,podobajú sa len na takej úrovni ako bežní súrodenci. Vznikajú oplodnením dvoch vajíčok dvoma rôznymi spermiami, čo sa môže stať napr. pri hormonálnej liečbe, umelom oplodnení, alebo po vysadení antikoncepcie. Každé takéto dvojča má potom svoju vlastnú placentu, plodové blany, aj vlastnú genetickú výbavu.
Dvojvaječné dvojčatá nemusia byť rovnakého pohlavia, a takisto sa môžu, ale aj nemusia na seba podobať. Môžu pochádzať aj z dvoch cyklov, keď v jednom mesiaci bolo oplodnené jedno vajíčko a v druhom mesiaci druhé.
Dvojvaječné dvojčatá sa väčšinou rodia v rovnaký deň, ale sú aj prípady, keď sa narodia v iné dni. Stále ich však považujeme za dvojičky.
Dojčenie a rozdielne chute dvojičiek
Bábätká môžu byť dojčené materským mliekom, alebo kŕmené umelým mliekom z fľaše. Deti môžu byť dojčené aj samostatne, ale v tomto prípade vždy jedno čaká, čo nemusí byť až také príjemné. Veľmi náročné je pre mamičku nočné dojčenie, keď sa deti často budia na hlad.
Po 6 – 7 mesiacoch môžu bábätká dostávať už aj príkrmy. No ako všetky deti, aj dvojičky majú svoje chute. Šikovná mamičky by preto mala použiť všetky finty, aby naučila deti na podobnú stravu, aby príprava príkrmov nebola náročná a zdĺhavá.
Spia dvojičky v rovnakom čase?
Nie – každé dieťa je totiž originál. Zosúladiť všetko tak, aby dvojičky zaspali v rovnakom čase, alebo sa zobudili naraz, je veľmi zložité. Rozdiely sú aj v dĺžke spánku.
Po návrate z pôrodnice bábätká ešte väčšinu dňa prespia, ale potom už začínajú „vymýšľať“. Jedno spí lepšie a dlhšie, druhé spí menej a častejšie sa budí. A navyše – jedno dieťa budí druhé.
Častokrát sa matke stáva aj to, že kým jedno bábätko dojčí, druhé spí, a potom dojčí druhé a prvé spí, a tak dookola. Pre rodičov je to veľmi náročné obdobie, hlavne keď mamička v noci vstáva k deťom aj každú pol hodinu, hodinu.
Nedostatok spánku vedie k stresu, čo sa odrazí aj na správaní matky – je unavená a podráždená. Je dôležité, aby jej v tomto období pomohol partner, alebo rodina. Pretože ak mamička dojčí, bez dostatočného spánku sa významne znižuje tvorba mlieka.
Ako zvládnuť dvojičky?
Výchova dvojičiek je veľmi náročná. Bábätko nevie inak vyjadriť, že niečo potrebuje, ako plačom. A keď plačú dve deti? Ako to zvládnuť? Ideálne je, keď má matka aspoň v prvých týždňoch oporu vo svojich blízkych, aby žiadne z dvojičiek nečakalo dlho na upokojenie alebo pozornosť.
Ibaže – najdôležitejšia je matka. To ona si musí vytvoriť silnú vzťahovú väzbu so svojimi deťmi. Ak včas reaguje na pocity a potreby dieťaťa, to sa naučí dôverovať svetu, a potom je psychicky odolnejšie, nekonfliktnejšie a v budúcnosti si dokáže vytvoriť zdravé vzťahy s ľuďmi.
V minulosti panoval názor: ,,Nech si poplače, bude mať silnejšie pľúca„. Je to však prekonané, keďže deti, ktoré nechávali rodičia ,,vyplakať,“ síce plakávať prestali, ale nedôverujú svetu.
Takéto dieťa si povie: „Nebudem plakať, veď aj tak nik nepríde! Svet nie je bezpečný!“ Bábätko zadržiava svoje emócie, čo preň nie je dobré.
Aj preto je ideálne, ak iná osoba pomáha napríklad s prebaľovaním, kým kŕmime druhé bábätko, aby ani jedno dieťa nezostalo dlho bez povšimnutia. Takisto je vhodné, keď pri uspokojovaní potrieb striedame poradie detí.
Ako vychovávať dvojičky?
Výchova dvojičiek vyžaduje dobrú organizáciu denného režimu. Sú však veci, ktoré bude musieť mamička vypustiť. Platí heslo: ,,Rozhádzaná domácnosť znamená šťastné deti“. Možno nebudeme mať ideálne vyleštený byt, ale deti budú spokojné, lebo sa im mamina venuje.
Mamičky by mali byť rozumné aj v otázke obliekania. Treba si uvedomiť, že každé dieťa je individualita. Podľa môjho názoru – je milé, keď malé deti obliekame rovnako. Ale keď sú deti staršie, rešpektujeme napríklad odlišný vkus rastúcich parádnic.
Je lepšie, keď sú dvojičky v jednej triede?
Názory odborníkov na túto problematiku sa líšia, rozhodnutie je preto na rodičoch. V škôlke nevidím ako problém zaradenie dvojičiek v jednej triede, keďže tu je najdôležitejšou činnosťou hra, zatiaľ nejde o výkony detí.
Pri nástupe do školy, rodičia väčšinou chcú, aby deti chodili do jednej triedy, aby mali rovnaké domáce úlohy, mohli si pomáhať atď. Za psychológov môžem povedať, že je lepšie, ak deti idú do inej triedy.
Každé dieťa má totiž iné schopnosti, čo môže znižovať sebavedomie ,,slabšieho“ dieťaťa. Navyše, dvojičky sú ako iní súrodenci, vzájomne sa porovnávajú.
Preto odporúčam, aby ste dali deti do rozličných tried. Tým, že sa dieťa učí spoliehať samo na seba – nemu tú svoju dvojičku, ktorá mu požičia zabudnuté pravítko – má šancu lepšie rásť, vytvárať si vlastný okruh kamarátov a zažívať nové veci, ktoré nesúvisia vždy so súrodencom.
Skúsenosť z praxe:
Chlapci – jednovaječné dvojičky, veľmi temperamentné. Mamička sa síce bola poradiť so psychológom pred prvým ročníkom, avšak zdalo sa jej jednoduchšie, dať ich do jednej triedy.
V druhom ročníku, vzhľadom na problémy v správaní, bol jeden z chlapcov preradený do inej triedy. Ťažkosti sa znížili na minimum. Deti lepšie chápali oddelene.
Za pomoc ďakujeme Mgr. Miroslave Rýdzej, detskej psychologičke, a Emílii Hromníkovej, laktačnej poradkyni.