Staronový VITAMÍN B17

V súčasnosti sa aj u nás dostávajú k pacientom, ktorí chcú zmierniť nepríjemné vedľajšie účinky chemoterapie (alebo u ktorých sa karcinóm rozvíja aj po liečbe), viaceré nové, alternatívne možnosti liečby. Jednou z nich je liečba pomocou prípravku laetril, inak nazývaného aj amygdalín či vitamín B17, ktorá sa stala populárnou v USA v sedemdesiatych rokoch minulého storočia.

Pohľad do histórie

Keď nahliadneme do veľmi ďalekej histórie, zistíme, že už staré čínske civilizácie poznali terapeutické účinky derivátov z horkých mandlí. Vtedy však ľudia ešte nevedeli, čo presne a prečo im pomáha. Vitamín B17 sa do laboratórií dostal až v 19. storočí, keď si chemik Bohn pri destilácii tekutiny z horkých mandlí všimol uvoľňovanie kyanovodíka. Tento poznatok preniesli do svojich výskumov dvaja francúzski chemici Pierre – Jean Robiquet a Antoine François Boutron Charlard, ktorí v roku 1830 oddelili z marhuľových jadier kryštalickú látku, a nazvali ju amygdalín. Do výskumu sa na začiatku päťdesiatych rokov 20. Storočia pridali aj otec a syn Krebsovci. Otec Krebs, mimochodom, lekár v San Franciscu, sa k amygdalínu dostal vlastne náhodou: chcel len vylepšiť chuť ilegálnej whiskey. Jeho syn Ernest T. Krebs mladší si zase dovolil tvrdiť, že rakovina nie je dielom nejakého vírusu, jedu alebo neznámej baktérie. Ako biochemik videl za vznikom choroby nedostatok istej nevyhnutnej zložky potravy v jedálnom lístku moderného človeka. A potom ju vystopoval. Prehlásil, že ide o zlúčeninu hojne sa vyskytujúcu v prírode, vo viac než 1.200 druhoch jedlých rastlín. Zlúčenina sa nachádza prevažne v semenách rastlín, ako sú horké mandle, čerešne, broskyne, marhule alebo slivky, ale i v travinách, kukurici, ľanových semienkach, prose, a v mnohých potravinách, ktoré vymizli zo stáleho jedálneho lístka modernej civilizácie. Po niekoľkých rokoch výskumu sa Dr. E. T. Krebsovi mladšiemu podarilo izolovať nový vitamín, ktorý označil ako vitamín B17, a dal mu názov – Laetril.

Ako amygdalín zabíja iba rakovinové bunky

Molekula vitamínu B17 je tvorená dvoma molekulami glukózy, jednou molekulou kyanidu a jednou molekulou benzaldehydu. Molekuly kyanidu a benzaldehydu bežne pôsobia ako veľmi prudké jedy, no po zlúčení vo vitamíne B17 sú neškodné. Pre rakovinové bunky je primárnym zdrojom energie práve glukóza. Obsahujú enzým beta – glukozidázu, ktorý tak uvoľní z amygdalínu glukózu, ale zároveň aj molekuly kyanidu a benzaldehydu. To účinne usmrtí rakovinovú bunku. Zdravé bunky enzým beta – glukozidázu neobsahujú (prípadne len veľmi malé množstvá), naopak, obsahujú enzým rhodenázu, ktorý premení vitamín na neškodnú substanciu. Takto amygdalín „preľstí“ nádorové bunky – na rozdiel od klasickej liečby chemoterapiou, ktorá zároveň čiastočne poškodzuje aj niektoré zdravé bunky, tkanivá a krvné elementy.

Vitamíny, pohyb na čerstvom vzduchu a dobrá nálada

Chemoterapia (po prípadnej operácii) a ožarovanie patria k základným, odborne prevereným a účinným liečbam rakoviny. Je však vhodné doplniť ich komplexom pravidiel dobrej životosprávy – prijímať vitamíny, a najmä vitamín B17. K dispozícii je dnes už aj celá škála podporných preparátov, ktoré obsahujú napr. hlivu ustricovitú, reishi či rakytník rašetliakový. Cudzopasná huba a plody zaujímavého kríka majú v sebe ďalšie látky, ktoré pôsobia na regeneráciu tkanív, zvyšujú odolnosť organizmu, a hlavne ho chránia pred voľnými radikálmi. Popritom však netreba zabúdať ani to, čo posilňuje každú úspešnú liečbu: na pobyt na čerstvom vzduchu, primeranú fyzickú aktivitu, vhodnú, nezaťažujúcu stravu a dobrú psychickú pohodu.

Použité zdroje:

http://www.livestrong.com

http://www.naturalnews.com

http://www.cancerresearchuk.org

http://www.cancer.gov

Ilustračné foto

Pridaj komentár