Mykóza nechtov: Liečba onychomykózy patrí do rúk kožného

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Infekčné ochorenie nechtov – onychomykóza – je vytrvalým, nevítaným a nepríjemným hosťom. Ak podceníte jej prvé príznaky, liečba môže trvať dlhé mesiace. Onychomykóza, nazývaná aj mykóza nechtov či hubová infekcia nechtov, je najčastejším ochorením nechtov. Postihuje približne 10 % obyvateľstva, v niektorých krajinách až 50 %. Nechty na nohách sú napadnuté 7-krát častejšie ako nechty na rukách. Zo všetkých ochorení nechtov tvorí hubová infekcia približne polovicu. Často sa infekcia na nechty rozšíri z kože medzi prstami. Onychomykóza postihuje najmä starších ľudí, ale nevyhýba sa ani mladším. U detí je zriedkavá.

Čo je to onychomykóza?
Prečo a kedy vznikne onychomykózy na nechtoch?
Ste náchylný na vznik onychomykózy?
Ako vyzerá hubová infekcia nechtov a kedy treba spozornieť?
Je onychomykóza infekčná?
Ako predísť opakovanej mykóze nechtov?

Aké sú hlavné príčiny vzniku onychomykózy?

Mykóza na nohách či nechtoch je infekčné ochorenie spôsobené mikroskopickými hubami. Znamená to, že sa nimi môžete nakaziť alebo môžete nakaziť niekoho iného.

Hubová infekcia obľubuje naše nohy, pretože sa jej darí v teple a vlhku. Ideálny priestor nachádza spočiatku medzi prstami. Odtiaľ sa ľahko rozšíri aj na necht, najmä ak je pod ním vlhko. Do neho sa doslova zažerie a nie je ľahké zbaviť sa jej.

Kto je náchylný na vznik onychomykózy?

Mykóza na nechtoch postihuje najmä mužov. Dôvodom môžu byť častejšie poranenia na nechtoch v dôsledku športu či fyzickej práce. Do ohrozenej skupiny patria starší, ľudia s poruchami imunity, diabetici. Na vznik hubovej infekcie ste náchylnejší aj pri poranení nechtov alebo chorobách s nedostatočným prekrvením nôh. Hubovej infekcii vyhovuje nadmerné potenie.

A rovnako ako pri väčšine infekcií, úlohu zohráva aj nedostatočná hygiena. K onychomykóze prídete ľahšie, ak navštevujete verejné kúpaliská či plavárne, spoločné sprchy, miesta, kde sa chodí naboso.

Hubová infekcia na nechtoch rúk je pravdepodobnejšie vyvolaná kvasinkami, ak máte ruky v častom kontakte s vodou. Preto postihuje najmä upratovačky, kuchárky či ženy v práčovni.

Ako vyzerá onychomykóza?

Za normálnych okolností je necht priehľadný. Pri onychomykóze „ošpatnie”. Najprv sa na ňom objaví škvrna, neskôr celý necht zmení farbu. Žlté, ako aj biele nechty sú už nápadnou známkou onychomykózy, necht môže hrať všetkými farbami – vtedy sa k takzvaným vláknitým hubám pridávajú aj baktérie a plesne. Na nechte sa objavujú pozdĺžne ryhy a priečne zárezy. Neskôr zbadáte zmenené, zhrubnuté nechty na nohách, ktoré sa drobia najmä na hrane. Časté je oddelenie nechtu od lôžka, necht sa môže doslova rozpadnúť a odhaliť nechtové lôžko. Infekcia pod nechtom vytvára belavé vrstvy, ktoré sú významným zdrojom nákazy.

Mykotická infekcia na nechtoch začína postihnutím kože nôh. Podozrenie vzbudzuje zapáchajúca belavá vlhká koža medzi prstami, ktorá svrbí a môže sa olupovať a odhaliť červenú hladkú kožu. Takéto odhalené miesto môže štípať či bolieť.

V chronickom štádiu býva koža suchá a šupinatá.

Mykózu na nohách spôsobuje viacero druhov húb, preto sa aj príznaky môžu odlišovať. Najčastejšie sa prejavuje zhrubnutou šupinatou kožou na chodidlách.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kedy treba spozornieť?

Buďte opatrní pri cukrovke či nedostatočnom prekrvení končatín. Onychomykóza a diabetes sú rizikovou kombináciou. Pozorne sledujte stav svojich chodidiel. Ako diabetik nemusíte cítiť svrbenie ani bolesť narušenej kože, pretože nervové zakončenia bývajú poškodené cukrovkou. Preto ak zbadáte, že sa vám vytvára mykóza na nohách alebo nechtoch, poraďte sa s lekárom.

Je onychomykóza infekčná?

Onychomykózou sa môžete nakaziť ľahko a nemusíte byť ani v priamom kontakte s nakazeným človekom. Huby zostávajú aj na povrchoch. Nakaziť sa môžete chodením naboso pri bazénoch, v saunách. Infekcia sa prenáša ponožkami, oblečením, uterákmi či topánkami. Môžete ju chytiť na pedikúre, ak nie sú dostatočne dezinfikované nástroje a plochy salónu. Spóry prítomné v odlúčených kúskoch kože či nechtov vydržia aj dlhé týždne životaschopné a pripravené nakaziť ďalšieho hostiteľa. Veľmi infekčné sú vrstvy pod nechtami.

Ako lekár zistí, či mám onychomykózu?

Lekár pri stanovení diagnózy bude skúmať, ako postihnutý necht vyzerá a aké príznaky popisujete. Samotné prezretie nechtu však často nestačí, pretože aj iné choroby môžu pripomínať onychomykózu.

Diagnostika onychomykózy sa opiera o mykologické vyšetrenie. Preto vám lekár spod nechta alebo zo samotného nechta môže zoškrabnúť vzorku. Tú odošle na mikroskopické a kultivačné vyšetrenie, aby bolo jasné, aká huba vám mykózu spôsobila. Je to dôležité, aby lekár mohol pre vás vybrať najvhodnejší liek, a zároveň vylúčil iné príčiny vašich ťažkostí.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako sa lieči onychomykóza?

Ak vám lekár potvrdí ochorenie, odporučí vám aj vhodnú liečbu. Antimykotická lokálna liečba je jednou z možností. Znamená to, že si na postihnuté miesta budete natierať krémy, masti alebo roztoky obsahujúce antimykotikálieky na hubovú infekciu. Existujú aj liečivé antimykotické laky na nechty. Niektoré z týchto liekov sú voľnopredajné, iné len na recept. A líšia sa aj frekvenciou nanášania, väčšinou je to na dennej báze, inde stačí len raz za týždeň. Aj pri výbere voľnopredajného produktu nekonajte svojvoľne, ale poraďte sa s lekárnikom alebo najlepšie s dermatológom.

Lekár zvolí lokálnu liečbu najmä vtedy, ak ide o povrchovú infekciu, malý rozsah ochorenia, alebo ak pacient nemôže užívať lieky v tabletkovej forme. Druh lieku vyberie na základe výsledkov mykologického vyšetrenia.

Ak lokálna liečba nezaberá, lekár zmení prípravok alebo vám odporučí kombinovať lokálnu liečbu s celkovou. To znamená, že by ste okrem potierania postihnutých miest lokálnymi prípravkami užívali aj tabletky obsahujúce antimykotiká.

Existujú aj fyzikálne metódy liečby – laserová liečba, UVC žiarenie, ionoforéza. Poraďte sa so svojím lekárom, či sú pre vás vhodné.

Prečo musíte byť pri liečbe onychomykózy trpezliví?

Liečba onychomykózy je behom na dlhé trate. Kým chorý necht vyrastie a narastie nový, trvá to 4 – 6 mesiacov na rukách a 12 – 18 mesiacov na nohách. Preto je liečba zdĺhavá, ale nevyhnutná.

Pre úspešnosť dlhodobej liečby je dôležitá vaša trpezlivosť a dôslednosť pri správnom užívaní lieku. Dodržiavanie liečby výrazne uľahčí aj „komfort“ aplikácie a frekvencia dávkovania. Preto je vhodné zvoliť z dostupných liekov taký, ktorý vám bude aplikáciou aj dávkovaním vyhovovať.

S výberom lieku sa poraďte s odborníkom a pred jeho použitím si pozorne prečítajte príbalový leták a prísne dodržujte stanovené pokyny aplikácie a dávkovania.

Čím skôr sa začnete liečiť, tým lepšie. Ak užívate aj tabletky, liečba trvá tri až štyri mesiace. Čím dôslednejšie budete liečbu dodržiavať a budete dbať na dezinfekciu predmetov a plôch, ktoré sú v kontakte s pôvodcom ochorenia, tým je väčšia šanca, že sa infekcia vylieči.

Môžem sa vyliečiť aj bez lekára?

Na internete nájdete množstvo domácich receptov na onychomykózu. Hubová infekcia však na ne často nereaguje. Problémom je, ak pri pokusoch s domácimi „zaručenými” prípravkami stratíte čas a skutočne účinná liečba začne neskôr. Neuchyľujte sa k domácim receptom, najmä ak ste rizikovým pacientom – máte poruchy imunity, cukrovku či poruchu prekrvenia nôh. Tam musíte začať s účinnou liečbou čo najskôr, aby sa mykóza nechtov nezhoršila a nespôsobila vám komplikácie.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aké sú hygienické opatrenia predchádzania onychomykóze?

Ak zanedbáte preventívne opatrenia, onychomykóza sa k vám veľmi rýchlo a veľmi rada vráti. Čo robiť, aby sa vaša tortúra nezopakovala?

Noste len vlastnú obuv, pri bazénoch, verejných sprchách a iných vlhkých priestoroch používajte šľapky. Obuv často dezinfikujte.

Používajte iba vlastný uterák, na nohy používajte osobitný a po každom použití ho operte na vysokej teplote a ožehlite.

Všetky lieky na onychomykózu užívajte tak, ako vám ich predpísal lekár aj v prípade, keď príznaky ochorenia už ustúpia.

Nohy udržiavajte v suchu, používajte len bavlnené ponožky a každý deň si ich vymieňajte. Oprané ponožky z vnútornej strany žehlite.

Pri strihaní nechtov strihajte najprv zdravé, až nakoniec choré. Následne nožničky dezinfikujte.

Obuv pravidelne dezinfikujte, nepoužívajte nepriedušnú umelú obuv.

Preventívne používajte raz za čas antimykotický krém alebo zásyp na nohy a octový kúpeľ nôh.

Všetky predmety, ktoré prišli do styku s chorými nohami, vydezinfikujte, to znamená všetky ponožky, pančuchy, predložku v kúpeľni, papuče, topánky a podobne.

Redakčná úprava: Bc. Sabína Zavarská

Tento článok vyšiel v Dermato magazíne 1/2020 od spoločnosti Medmedia. 

Pridaj komentár