SOCIÁLNE: Sociálna poisťovňa zvýšila výber poistného

BRATISLAVA 13. mája (SITA) – Sociálna poisťovňa za prvé štyri mesiace tohto roka medziročne zvýšila výber poistného o 87 mil. eur na 1,682 mld. eur. Na piatkovej tlačovej besede to uviedol šéf Sociálnej poisťovne Ľuboš Lopatka. „Ak by sme si zachovali podobnú dynamiku inkasa poistného, tak sa dá predpokladať, že by sme požadovali zo štátneho rozpočtu čiastku, ktorá je nižšia o 270 miliónov eur,“ povedal. O zlepšenie výberu poistného sa podľa neho výrazne pričinil výber dlžného poistného, ktorý od začiatku januára do konca apríla predstavoval 89 mil. eur.

Poisťovňa podľa jej šéfa zaviedla tzv. cestovnú mapu, ktorá stanovuje postupnosť krokov pracovníka poisťovne so záujmom skrátiť „reakčné obdobie“ pri práci s pohľadávkami. „Pri zamestnancoch je to skrátenie o 20 až 25 percent, pri samostatne zárobkovo činných osobách a dobrovoľne poistených osobách až 50 percent,“ povedal Lopatka. Komunikácia s klientom je tak podľa neho podstatne rýchlejšia a pružnejšia. Vďaka rozsiahlejšiemu zverejňovaniu dlžníkov na internete sa podľa neho zvýšil nárast platieb dlžného poistného o 20 %. V apríli tohto roka evidovala poisťovňa pohľadávky v sume 783 mil. eur. Cieľom šéfa poisťovne je, aby mala poisťovňa ku koncu tohto roka „zdravý stav pohľadávok maximálne do výšky 400 miliónov eur“.

Voči zdravotníckym zariadeniam evidovala poisťovňa ku koncu apríla pohľadávky v sume 54,5 mil. eur. “ Z toho 14,5 milióna sú pohľadávky voči zdravotníckym zariadeniam, ktoré patria pod vyššie územné celky, mestá a obce a zvyšok sú pohľadávky, ktoré sú voči štátnym zdravotníckym zariadeniam,“ povedal Lopatka. V apríli sa podľa neho znížila zadlženosť zdravotníckych zariadení, ktoré patria pod samosprávu. „Mierne potešiteľný je i fakt, že sa znížila dynamika zadlžovania štátnych zdravotníckych zariadení,“ dodal. Očakáva, že do konca tohto roka sa situácia v zadlženosti zdravotníckych zariadení vo vzťahu k Sociálnej poisťovni zlepší.

Sociálna poisťovňa pôvodne plánovala v tomto roku prepustiť 600 zamestnancov. „Je predpoklad, že to číslo bude asi niekde okolo 660,“ povedal šéf poisťovne. Do 13. mája pritom poisťovňa znížila stav svojich zamestnancov o asi 450 ľudí.

Pridaj komentár