Slabý otras mozgu: Zanedbateľný alebo zákerný? Prečo ho nepodceniť?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Silný otras mozgu spoznáme veľmi rýchlo – na človeku je vidno, že nie je úplne v poriadku. Zvracia, neudrží rovnováhu, má problémy s rozprávaním, zaspáva, niekedy upadá do bezvedomia.

Menej nápadný je slabý otras mozgu. I keď sa z neho dostaneme zvyčajne ľahko a rýchlo, nemali by sme ho podceňovať.

Lekári zaznamenávajú slabé otrasy mozgu najmä u detí – stačí pád z preliezačky či bicykla, potknutie, sotenie, alebo náraz lopty.

Aké sú príznaky slabého otrasu mozgu?

Prejde slabý otras mozgu u detí sám?

Čo robiť, keď sme utrpeli slabý otras mozgu?

Prečo musíme aj slabý otras mozgu sledovať?

Kedy treba volať sanitku?

Každý otras mozgu si zaslúži pozornosť

Lekári kedysi delili otras mozgu na 3 stupne: slabý, stredne silnýsilný. Dnes sa už toto členenie nepoužíva, pretože na prvý pohľad slabý otras mozgu, môže byť nakoniec závažný.

Či slabý, alebo silný – otras mozgu je za každých okolností poškodením mozgu. Našťastie, v drvivej väčšine prípadov len dočasným.

Slabý otras mozgu: Príznaky

Slabší otras mozgu sa prejaví do niekoľkých minút, či hodín od poranenia, resp. úrazu hlavy. Pri silnom otrase to môže byť aj skôr – rátame v sekundách.

Je však veľa príkladov, keď sa spočiatku zdalo, že ide len o slabý otras mozgu, a o pár hodín sa stav pacienta radikálne zhoršil. Čiže – bez ohľadu na intenzitu úrazu, existuje široké spektrum prejavov a stavov.

Kedy otras mozgu odoznie?

Príznaky silnejšieho otrasu mozgu trvajú zvyčajne iba niekoľko dní, maximálne týždňov. Vážnejšie prípady sú liečené hneď, pretože neliečený stav môže mať dlhodobé následky.

Slabý otras mozgu, pri ktorom neboli ďalšie komplikácie, prejde za niekoľko hodín, maximálne dní. Avšak, je dôležité, aby sme sledovali pacienta a jeho reakcie aspoň prvých 48 hodín.

Najmä u detí, špeciálne u tých najmenších, môže mať otras mozgu závažnejší priebeh. Všetko závisí od ťažkostí dieťa a od typu zranenia.

slabý-otras-mozgu-prejavy
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako sa prejavuje slabý otras mozgu?

  • bolesť hlavy a závraty,
  • nevoľnosť, prípadne zvracanie,
  • únava, ospalosť,
  • problémy s rovnováhou,
  • precitlivenosť na hluk, zvuky, svetlo,
  • šum alebo zvonenie v ušiach,
  • zmeny nálad.

Niektorí ľudia pociťujú zmeny videnia, napríklad zdvojené alebo rozmazané videnie, resp. iskrenie pred očami. Iní pociťujú len bolesť hlavy, ktorá o pár hodín prejde.

Logickým následkom úrazu je aj pomalšie uvažovaniezhoršená sústredenosť, či takzvaná „mozgová hmla“. Bežný je stres z úrazu.

Pacient mal úraz hlavy: Kedy zavolať sanitku?

  • Je v bezvedomí (odpadol).
  • Nevieme ho prebudiť.
  • Má problémy s chôdzou, rovnováhou, porozumením, rozprávaním.
  • Je dezorientovaný.
  • Má poruchy videnia.
  • Z uší alebo nosa mu vyteká číra tekutina, alebo krv.
  • Má záchvaty.
  • Bol účastníkom vážnejšej dopravnej nehody.
slabý otras mozgu prvá pomoc
Zdroj foto: AdobeStock.com

Slabý otras mozgu: Prejavy u bábätiek

Otras mozgu je najnebezpečnejší u bábätiek, ktoré ešte nemajú kompletne vyvinutú ochranu mozgu. V ich lebke sa nachádzajú voľné miesta – fontanely. Tie sú na dotyk sú mäkké.

Ak sa prihodí úraz, ktorý poraní tieto mäkké časti hlavičky, treba ihneď vyhľadať lekársku pomoc.

Otras mozgu u dojčiat sa prejavuje:

  • intenzívnym, neutíchajúcim plačom,
  • zmenami v spánkových a stravovacích návykoch,
  • apatiou, stratou záujmu o okolie.

Slabý otras mozgu: Čo robiť?

Ak u dieťaťa pozorujete zmeny správania, vždy sa obráťte na odborníka. Nikdy neviete, čo sa v detskej hlavičke deje – aj keď máte pocit, že všetko prebehlo bez fyzického poranenia.

Ak utrpí úraz hlavy dospelý, netreba volať sanitku, pokiaľ sú príznaky len mierne. Tie by však mali prejsť do pár hodín – aj preto stav sledujeme, aby sme mali istotu, že sa to naozaj zlepšuje.

Čo ak stav sa zhoršuje?

Ak príznaky neprechádzajú ani po hodinách oddychu, dokonca silnejú, bezodkladne vyhľadajte odbornú pomoc, a špeciálne pri deťoch. Po páde z postele či prebaľovacieho pultu, by dieťa mal vyšetriť neurológ a chirurg.

Je možné, že dieťa podstúpi aj RTG hlavy, ak to lekári považujú za nevyhnutné. Avšak, klasický otras mozgu, bez iných poranení, na RTG nie je vidno.

Prečo treba aj slabý otras mozgu sledovať?

Hlavne preto, že prekonaný otras mozgu niekedy vyvolá stav, ktorý odborne nazývame postkomočný syndróm. Pri slabších otrasoch mozgu trvá zvyčajne kratšie, ale predsa len sa môže objaviť, dokonca po týždňoch.

Športujete? Alebo vaše dieťa? Aj 2 slabšie otrasy za sebou sú nebezpečné. Špeciálne vtedy, ak druhý príde skôr, ako sa mozog zregeneruje z prvého.

Silná bolesť hlavy, a nie je to otras mozgu

Kedy bolesť hlavy nie je príznakom otrasu mozgu? Je to v týchto prípadoch:

  • sama postupne odchádza,
  • zafungovali lieky proti bolesti,
  • cítite sa ako chorí,
  • máte horúčku,
  • máte bolesti svalov a kĺbov.

Cievna mozgová príhoda vs. otras mozgu

Nepomýľte si otras mozgu s cievnou mozgovou príhodou! Ak praskne cieva v mozgu, alebo mozog opuchne, stav sa bude rýchlo zhoršovať.

Tŕpne vám jedna strana tela, neviete správne artikulovať? Tieto symptómy skôr naznačujú cievnu mozgovú príhodu, než otras mozgu. Prvá pomoc je nevyhnutná, neváhajte ani minútu!

Čo môžeme urobiť, aby sa mozog zotavil rýchlejšie?

Bez ohľadu na to, či ste prekonali silnejší alebo slabší otras mozgu, doprajte si odpočinok a vyhnite sa stresovým situáciám. Požiadajte niekoho, aby zostal s vami prvých 48 hodín, ak by došlo k zmenám.

Tu sú ďalšie rady:

  • Užívajte lieky proti bolesti: paracetamol alebo ibuprofén. Určite nie aspirín, ktorý riedi krv!
  • Nepite alkohol, kým nebudete úplne v poriadku. Nepite ani pivo.
  • Kým nie ste celkom fit, nepracujte, neštudujte, nešoférujte, nejazdite na bicykli.
  • Aspoň týždeň po úraze nešportujte, vyhnite sa namáhavému cvičeniu.
  • Keď sa už cítite lepšie, postupne obnovujte svoje aktivity. Robte toľko, koľko zvládate, a pokiaľ sa vracajú symptómy, znovu oddychujte.

Upozornenie:

Zapíšte si deň, keď sa vám stal úraz, aby ste to mohli presne referovať lekárovi. Niektoré problémy sa totiž prejavia až po čase – po hodinách, dňoch, týždňoch, dokonca mesiacoch.

Športovať treba, ale bezpečne!

K úrazom hlavy najčastejšie dochádza pri športovaní, zábave detírôznych nehodách. Žiaľ, aj v školách počas prestávok býva veľa úrazov – učitelia nemôžu ustrážiť všetko.

Už deti v škôlkach, či na prvom stupni ZŠ, si dokážu ublížiť, a to aj cielene, nielen náhodne. Preto si budujme s dieťaťom dôveru, aby nám povedalo, ak sa udeje čosi nezvyčajné.

V každom prípade, najviac otrasov mozgu vzniká pri pádoch z bicykla, korčuľovaní, skateboardingu, lyžovaní, pádoch z preliezačiek a hojdačiek, úrazoch na trampolínach, či nárazoch loptou do hlavy.

Používajte ochranné prilby pri všetkých športoch, kde sa to odporúča. Zabezpečte prilbu aj svojmu dieťaťu. Nepožičiavajte mu svoju, pretože nemusí dobre sedieť.

Pridajte si nás na Facebook!

Zdroje: 

https://www.nhs.uk/conditions/concussion/

https://www.webmd.com/brain/concussion-traumatic-brain-injury-symptoms-causes-treatments

https://www.headway.org.uk/about-brain-injury/individuals/types-of-brain-injury/mild-head-injury-and-concussion/

https://kidshealth.org/en/teens/concussions.html

Pridaj komentár