Bratislava 28. júna (TASR) – Doplatky pacientov za lieky zaznamenali podľa Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností (SAFS) orientovaných na výskum a vývoj počas posledných dvoch rokov 105-percentný rast, čo predstavuje nominálny nárast z 2,8 na 5,7 eura. Ako dnes informoval riaditeľ pre vonkajšie vzťahy SAFS Štefan Mesároš, ceny týchto liekov pritom za toto obdobie klesli o 15,5 percenta, poklesnúť však mala aj úhrada zo strany zdravotných poisťovní, a to o 18,5 percenta. Zo znižovania cien liekov tak profitujú iba poisťovne a nie pacienti, tvrdí asociácia.
Asociácia dnes opätovne poukázala na to, že nízke ceny liekov, ktoré by mala priniesť reforma liekovej politiky, neprinesú prospech pacientom, ale zdravotným poisťovniam a súkromným distribučným spoločnostiam. Podľa Mesároša sa už v súčasnosti zo Slovenska vyváža 10 až 15 percent liekov v hodnote 100 až 150 miliónov eur. SAFS tvrdí, že napríklad pri niektorých onkologických liekoch sa vývoz pohybuje na 60-percentnej úrovni, čím sa komplikuje dostupnosť pre slovenských pacientov. Odhaduje, že po zavedení určovania ceny liekov na základe druhej najnižšej úrovne v Európske únii by sa reexport liekov zo SR mohol pohybovať na úrovni 40 až 50 percent.
Farmaceutické firmy už od začiatku prípravy reformy liekovej politiky upozorňujú, že niektoré opatrenia, ktoré má priniesť, spôsobia obmedzenie dostupnosti liekov. Ako zdôraznila výkonná riaditeľka SAFS Soňa Strachotová, obe právne normy, cez ktoré sa reforma realizuje, boli pripravené bez konzultácie s odbornou verejnosťou. SAFS okrem sprísnenia cenotvorby liekov kritizuje aj zmeny v kategorizačnom konaní liekov, zavedenie bariér pre inovatívne lieky či sprísnenie podmienok pre rozširovanie indikácie liekov.
Pacienti sa podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Kataríny Zollerovej nemusia obávať vysokých doplatkov za lieky. „Tak ako zákon o rozsahu, tak aj zákon o liekoch ministerstvo pripravilo preto, aby pacienti za lieky platili menej. Zákon o rozsahu prinesie úspory celkovo vo výške 200 miliónov eur a zákon o liekoch až vo výške 150 miliónov eur ročne,“ uviedla. Poznamenala, že právne normy sú v prospech pacientov, a preto akékoľvek spochybňovanie, či už kvality samotného legislatívneho procesu alebo samotného zákona, vníma ministerstvo ako strašenie pacientov.
„Tvrdenia farmaceutických firiem o tom, že ceny už nemôžu ísť nižšie, alebo že pacienti nezaplatia menej, nie sú pravdivé, vzhľadom k tomu, že doplatky v roku 2010 oproti roku 2009 vzrástli len o 1,57 percenta. Stále tiež platí, že v prípade, ak by pacienti dostali najlacnejšiu dostupnú alternatívu liečby, ušetrili by až 50 miliónov eur,“ konštatovala Zollerová. Nárast doplatkov medzi rokom 2009 a 2008 mal predstavovať 5,99 percenta.
Na margo reexportu Zollerová podotkla, že ten bol, je aj bude. „Ide o voľný pohyb tovarov a služieb, ktoré ministerstvo momentálne nebude nijakým spôsobom regulovať, aby sme tak nenarušili iné legislatívne normy. Jedným dychom však treba dodať, že túto situáciu budeme monitorovať a v prípade potreby riešiť tak, aby slovenskí pacienti mali dostatok liekov,“ uzavrela.