Združenie SLOVENSKÝ PACIENT spolupracuje na téme prevencie rakoviny s Národným onkologickým inštitútom. Pomáha laickej verejnosti meniť svoje správanie tak, aby predchádzala jednej z najzávažnejších civilizačných chorôb súčasnosti – rakovine.

Rakovina kože: Ktoré časti tela sú najohrozenejšie? Čo je melanóm kože?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Všimli ste si, že sa vám zmenilo znamienko? Narástlo (alebo ďalej rastie), nadobudlo iný tvar, farbu?

Alebo vás vyrušila „zvláštna“ vyrážka, ktorá krváca, je nepravidelná, dokonca viacfarebná?

Ak niečo podobné spozorujete, určite vyhľadajte kožného lekára!

Čo vyvoláva rakovinu kože?

Ako sa prejavuje rakovina kože?

Aké typy rakoviny kože existujú?

Ako predísť rakovine kože?

Na kožu si vidíme, a to je malá výhoda

Oproti iným rakovinám, ktoré sa odohrávajú vnútri tela, je rakovina kože o niečo „prehľadnejšia“. Na kožu si predsa len vidíme, čo sa nedá povedať o žalúdku alebo pľúcach.

Na druhej strane, rakovina kože obvykle postupuje veľmi rýchlo. Preto sa musíme dobre dívať, a keď zbadáme niečo podozrivé, nesmieme byť ľahostajní.

Ako sa teda začína rakovina kože?

V DNA kožných buniek sa začnú tvoriť mutácie. Postihnuté bunky sa ďalej neprirodzene množia. Ako ste už isto počuli, deje sa to hlavne s kožou, ktorá je neúmerne vystavovaná slnku. Neznamená to však, že na miestach, ktoré sú bežne skryté pod oblečením, nemôžete mať rakovinu.

Typy rakoviny kože

Existujú 3 hlavné typy rakoviny kože. Prvé dva nazývame nemelanómová rakovina kože. Tretím typom je melanóm kože, a práve ten je najnebezpečnejší.

Tri typy rakoviny kože:

  1. Bazocelulárny karcinóm – hovoríme mu aj bazalióm kože.
  2. Spinocelulárny karcinóm – spinalióm kože,
  3. Melanóm kože.

Európskych belochov najčastejšie trápi nemelanómová rakovina kože – bazocelulárny a spinocelulárny karcinóm tvoria až 99 % všetkých prípadov.

rakovina-kože-2
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ktoré časti tela sú najohrozenejšie?

Karcinóm kože sa vyvíja predovšetkým na miestach, ktoré sú málo chránené pred slnkom. Ide hlavne o tvár, uši, krk, vyššie partie hrudníka, či ruky.

Na nohách sa rakovina objavuje častejšie u žien. Ako sme však naznačili, rakovina kože sa môže vytvoriť aj na miestach, ktoré sú väčšinou skryté, ako dlane, či oblasť genitálií.

Z iného pohľadu sú zase nebezpečné miesta, ktoré si často trieme, napríklad pri obliekaní. Hlavne vtedy sa stáva, že znamienko opakovane krváca.

Bazocelulárny karcinóm

Bazocelulárny karcinóm vzniká najmä na miestach, ktoré nie sú dobre chránené pred slnkom – napríklad na krku, na tvári. Rakovina kože na tvári je asi najnepríjemnejšia – aj kvôli estetickému hľadisku.

Bazalión zvyčajne vyzerá ako:

  • perleťové alebo voskovité hrčky – aj preto sa mu niekedy hovorí „biela“ rakovina kože,
  • ploché, krvavo alebo hnedo sfarbené škvrny – vyzerajú skoro ako jazvy,
  • krvácavé chrasty, ktorá sa zahoja, ale zase objavia.
vyšetrenie kože
Zdroj foto: AdobeStock.com

Spinocelulárny karcinóm

Spinaliómu sa takisto najlepšie darí na miestach, ktoré nie sú skryté pre slnkom – na tvári, ušiach, rukách. Avšak u ľudí s tmavšou pokožkou, sa neraz ukáže aj na iných miestach. Spinocelulárny karcinóm vyzerá ako pevný červený uzlík, resp. ploché lézie so šupinatým povrchom.

Melanóm

Ide o najnebezpečnejšiunajagresívnejšiu formu rakoviny kože. Na rozdiel od prvých dvoch typov, sa rozvinie kdekoľvek na tele, teda aj na miestach, ktoré neboli vystavené slnku.

mužov sa však najčastejšie objavuje na tvári a trupe, u žien na nohách. Melanóm sa rozvinie v normálnej/zdravej pokožke, alebo z už existujúceho znamienka.

Melanóm vyzerá ako:

  • veľká hnedastá škvrna s tmavšími bodkami,
  • znamienko, ktoré zmenilo farbu alebo veľkosť, a ktoré svrbí, bolí alebo krváca,
  • malé lézie s nepravidelným ohraničením, alebo s časťami, ktoré majú rôznu farbu: červená, ružová, biela, modrá, až modro-čierna,
  • tmavé lézie na dlaniach, chodidlách, koncoch prstov, resp. na slizniciach, ktoré lemujú ústa, nos, konečník, vagínu.
melanóm-kože
Zdroj foto: AdobeStock.com

Rakovina kože: Prevencia

Čo robiť, aby sme sa rakovine kože vyhli? Obmedzujme pobyt na slnku, zbytočne sa neopaľujme – najmä od 11.00 do 15.00 hodiny. Používajme ochranné krémy proti UV žiareniu, slnečné okuliare, vhodné oblečenie.

Moderná osveta o rakovine kože je pomerne rozsiahla. Varuje totiž nielen pred klasickým slnkom, ale aj pred soláriami. Ak sa nedokážete vzdať soláriá, aspoň to nepreháňajte s minutážou a frekvenciou.

Súčasťou prevencie je aj pravidelná kontrola znamienok a zmien na pokožke. Podozrivé znamienka si nechajte skontrolovať u dermatológa.

Ak chcete mať istotu, 1x za rok (najlepšie na jeseň), absolvujte prehliadku u kožného. Je to rýchly, bezbolestný test, s okamžitým výsledkom.

Liečba rakoviny kože

Možnosti liečby závisia nielen od typu, ale aj veľkosti, hĺbky a umiestnenia rakoviny. Malé, ohraničené nádory sa dajú chirurgicky vyrezať. Skoré štádiá sa často liečia aj zmrazením tekutým dusíkom.

Pri všetkých typoch rakoviny kože je obvykle najvhodnejší chirurgický zákrok. Keď vám lekár vyreže rakovinové tkanivo, podľa stavu môže odporučiť aj ožarovanie alebo chemoterapiu.

Ožarovanie vám lekár odporučí hlavne vtedy, keď sa mu rakovinu nepodarilo úplne odstrániť chirurgicky, alebo očakáva bujnenie. Podobne je to v prípade chemoterapie.

Inou možnosťou je fotodynamická terapia. Tá rakovinové bunky ničí kombináciou laserové svetlo lieky. Vďaka týmto liekom sú rakovinové bunky citlivé na svetlo, a potom ich stačí ožiariť.

Poistenie onkologických chorôb od Unionu

Rakovina kože patrí k tým najťažším diagnózam, pričom jej liečba je veľmi zdĺhavá. Rakovina dokáže potrápiť po každej životnej stránke, teda aj finančnej.

Zhoršený psychický stav kvôli ohrozenej existencii je tá najhoršia kombinácia. Pritom je dokázané, že silná psychika znamená väčšiu šancu na uzdravenie.

Union Zdravotná poisťovňa preto ponúka špeciálne poistenie onkologických chorôb. Poistenci Unionu ZP majú 20 % zľavu na poistenie onkologických chorôb a mnoho ďalších výhod.

Viac informácii na: https://www.union.sk/poistenie-rakoviny-online/#vek.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Martina Mikesková, Klinika detskej hematológie a onkológie, NÚRCH Bratislava.

Zdroje:

Pridaj komentár