Pýtali ste sa nás: Rúško vystriedal respirátor. Viete, ako ho používať?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Podľa aktuálne platných usmernení je respirátor bez výdychového ventilu nevyhnutný v obchodoch, v prostriedkoch verejnej dopravy, ale aj vo všetkých interiéroch okrem domácnosti. Konkrétne ide o respirátor s klasifikáciou najmenej FFP2 podľa normy STN EN 149 + A1. Rúško naďalej postačuje deťom do ukončenia prvého stupňa základných škôl, zamestnancom pri práci v špeciálnych podmienkach a tiež osobám vo väzbe.

Za posledné týždne ste nám položili viacero otázok práve na tému respirátorov. Spýtali sme sa odborníkov:

V čom sa respirátor líši od bežného rúška?

Odporúčajú naše úrady nosenie respirátora? Ak áno, čo musí spĺňať?

Ako si správne nasadiť respirátor?

Koľko vydrží respirátor?

Ako často mám meniť respirátor?

Dá sa respirátor dezinfikovať?

Nosenie respirátora nie je vo viacerých profesiách ničím výnimočným, avšak pre väčšinu Slovákov je to novinka. Na jar 2020 sme si doslova zo dňa na deň zvykli na to, že zrazu všetci máme na tvári rúško. Inak to nie je ani pri respirátoroch. Výhodou je vyššia ochrana a aj pohodlnejšie nosenie. Ak máte respirátor správne nasadený, nezahmlia sa vám ani okuliare.

Ako funguje respirátor?

Respirátory fungujú na princípe filtrovania vzduchu, ktorý človek vdychuje. Zachytávajú škodlivé látky. Majú tri triedy ochrany, nechránia však pred parou a plynom. Ochranné funkcie respirátorov upravuje norma EN 149 s celoeurópskou platnosťou. Klasifikačný systém je rozdelený do troch tried FFP, pričom skratka FFP pochádza z anglického spojenia „filtering facepiece“, čiže „filtračná maska na tvár“.

Nasadenie respirátora
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Aký je rozdiel medzi FFP1, FFP2, FFP3?

  • Respirátory FFP1 – dokážu filtrovať hmotné častice, prach, peľ, ale nie sú schopné zachytiť vírusy. Z tohto dôvodu nie sú vhodné do prostredia s výskytom choroboplodných častíc.
  • Respirátory FFP2 – vedia zachytiť minimálne 92 % častíc, ktoré sú vo vzduchu. Sú vhodné do prostredia, v ktorom sa nachádzajú zdraviu škodlivé patogény ohrozujúce dýchací systém. Môžete ich použiť ako ochranu pred škodlivými časticami a aerosólmi (drevené, železné, sklenené vlákna), pesticídmi rozpustnými vo vode, biologickými zlúčeninami, baktériami, vírusmi, plesňou, hubami, prachom z rastlín v poľnohospodárstve a výfukovými plynmi.
  • Respirátory FFP3 – ponúkajú najvyššiu možnú ochranu dýchacieho ústrojenstva. Filtrujú aj častice s veľkosťou do 0,6 μm.

FFP2 a KN95: v čom sa líšia?

Slovenská technická norma EN 149 + A1 delí polmasky podľa filtračnej účinnosti a maximálneho celkového prieniku na tri triedy – FFP1, FFP2 a FFP3. V obchodoch však nájdete aj respirátory s označením KN95 alebo N95. Prečo majú iný názov a sú vôbec spoľahlivé?

Respirátory s označením KN95 alebo N95 sa najviac približujú k filtračnej tvárovej polmaske triedy FFP2. Sú určené na ázijský/čínsky trh, preto sa môžu líšiť aj tvarom – aby priliehali ázijskému typu tváre. Na naše tváre však nemusia správne priliehať, a tak je ich účinnosť oslabená.

Podľa Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR výrobky s označením KN95 neboli vyskúšané podľa európskych predpisov, a preto nie sú odporúčané ako osobný ochranný prostriedok.

Ako si vybrať respirátor?

  • Zvoľte si seriózneho predajcu, vyhýbajte sa podozrivo lacným e-shopom.
  • Respirátor musí byť bez výdychového ventilu (cez ventil by vírus pri výdychu voľne unikal do okolia).
  • Skontrolujte si, či je respirátor označený ako FFP2 a či je k nemu priložený návod v slovenčine.
  • Vytvorte si zásobu respirátorov aspoň na pár dní dopredu.
Rúško a respirátor
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Ako si správne nasadiť respirátor?

Ak respirátor netesní alebo neprekrýva ústa aj nos, nefunguje tak, ako má. Zvoľte si typ a veľkosť, ktorá dobre sedí na vašu tvár, skráťte si gumičky tak, ako je to pre vás potrebné.

Umyte si ruky, nedotýkajte sa vnútornej časti respirátora, pri nasadzovaní pracujte len s gumičkami.

Upravte sponu na vrchu respirátora tak, aby čo najvernejšie kopírovala koreň vášho nosa.

Hlbokým nádychom a výdychom sa uistite, že respirátor dobre tesní. Uvidíte, ako sa povrch respirátora v dôsledku odporu vzduchu čiastočne deformuje.

Vzduch by nemal unikať po stranách. Ak máte nasadené okuliare, pri dobre tesniacom respirátore sa nerosia.

Respirátor, ktorý ste už mali na sebe, považujte za infekčný materiál.

Ako si správne nasadiť respirátor
Infografika SLOVENSKÝ PACIENT

Aká je životnosť respirátorov? Môžem respirátor použiť viackrát?

Respirátory sú spravidla jednorazové pomôcky. Ak výrobca neuvádza inak, životnosť respirátora FFP2 býva v bežných podmienkach od troch do ôsmich hodín používania. Ako dlho respirátory plnia ochrannú funkciu, záleží na celom rade faktorov, ako napríklad intenzita dýchania, koncentrácia infekčných látok v prostredí, teplota a vlhkosť vzduchu.

Nepoužívajte respirátor, ktorý je vlhký, poškodený alebo znečistený, ani ochranu, ktorú pred vami mal niekto iný. Ak ste však mali respirátor nasadený iba krátko (minúty, nie hodiny) a manipulovali ste s ním správne, môžete ho ešte použiť. Súhrnný čas použitia by však nemal presahovať 8 hodín.

Ako vyčistiť respirátor?

Nesnažte sa respirátor svojvoľne dezinfikovať. Ak chcete predĺžiť jeho životnosť, zaveste použitý respirátor do vzdušného priestoru, ideálne na slnko. Nepoužite ho skôr ako o päť až sedem dní.

Rúško a respirátor
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Zdroje:

https://www.uvzsr.sk

https://www.unms.sk

https://www.uvex-safety.sk

Pridaj komentár