Psoriatici, zapojte sa do prieskumu!

K 29. októbru, na Svetový deň psoriázy, prebieha prieskum medzi psoriatikmi. Výsledky ukážu kvalitu ich života, spokojnosť s lekárskou starostlivosťou a dostupnosťou liečby na Slovensku.

Do prieskumu sa môže zapojiť každý psoriatik, od 7. 10. do 15. 11. 2014. Výsledky budú spracované organizáciami Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR SLOVENSKÝ PACIENT, o.z. Výstup poskytnú aj medzinárodnému združeniu asociácií psoriatikov IFPA. Link na prieskum:

http://goo.gl/forms/I0SHwj0vWE

nájdete aj na stránkach www.bodkacik.skwww.spae.sk.

Aj so psoriázou máte šancu

Ľudia trpiaci psoriázou potrebujú sociálny kontakt a psychickú podporu viac, ako by sa mohlo zdať. Prejavy ochorenia na koži totiž často vedú k pocitom menejcennosti, hanby, a to najmä u mladých pacientov.

Veľmi časté sú aj súvisiace stavy – depresie zo stále pretrvávajúcich príznakov ochorenia, zo zhoršujúceho priebehu ochorenia, z „nezaberania“ liečby a zo sociálneho odlúčenia. Vtedy je potrebné, aby zasiahli blízki, a podali pomocnú ruku.

Mária Cetkovská zo združenia Bodkáčik hovorí: „Naša pacientska organizácia a jej infolinka je veľakrát miestom prvej pomoci v krízových situáciach. Obracajú sa na nás pacienti, ktorí museli prerušiť liečbu, alebo im liečba nezabrala, alebo sa im choroba zhoršila. Snažíme sa poskytnúť pomoc nielen jednotlivcom, ale aj celým rodinám.“

Psoriáza ako ochorenie s genetickým základom totiž nezriedka postihne viacerých príslušníkov rodiny. A tak sa na stretnutiach pacientskych organizácii niekedy nadväzujú rodinné priateľstvá.

„Pomáhame nielen mladým, aby odbúrali svoj hendikep, ale dávame im aj možnosť realizácie na rôznych aktivitách združenia,“ dopĺňa Mária Cetkovská.

V združeniach pacientov a na ich web stránkach pacienti často hľadajú informácie o možnostiach liečby, skúsenosti iných pacientov, či rady, ako zvládnuť záťaž ochorenia a znovu sa zaradiť do života.

„Pomáhame, samozrejme, aj s lekárskou starostlivosťou, konzultáciami pre individuálne prípady a informáciami o rôznych spôsoboch liečby, ako aj o sociálnej podpore pacientov, na ktorú majú nárok. Pripojte sa do našej skupiny na sociálnej sieti (facebook-bodkacik),“ vyzýva na záver pacientov a sympatizantov M. Cetkovská.

Ďalšie aktivity k Svetovému dňu psoriázy

Deň otvorených dverí v Dermatovenerologických ambulanciách biologickej liečby v SR – dňa 29.10., bezplatné lekárske vyšetrenie/poradenstvo (v nemocniciach od 8 – 16 hod).

Online webová poradňa www.bezpsoriazy.sk (odpovedá dermatológ).

Poradenstvo v regionálnych kluboch v celej SR – kontakty na kluby nájdete na adresách www.spae.sk a www.bodkacik.sk.

 

Ilustračné fotografie

Redakčne upravené (jam)

Pridaj komentár