(Zdroj foto: Stock.adobe.com)
Dostali ste sa do bodu, z ktorého nevidíte východisko?
Pochopili ste, ako vám alkohol ničí svet, v ktorom ste sa kedysi cítili tak dobre?
Ak si dokážete priznať problém, ste na najlepšej ceste k úspechu. Za snahu riešiť alkoholizmus, sa netreba hanbiť. Naopak, buďte na seba hrdí.
Ako však požiadať o liečbu?
Na koho sa obrátiť, ak sa chcete liečiť zo závislosti od alkoholu?
Pomôže vám ambulantná liečba?
Kto vám odporučí protialkoholické liečenie?
Čo budete robiť v protialkoholickej liečebni?
Aké liečebné metódy sa používajú na Slovensku?
Kde sa u nás lieči závislosť od alkoholu?
Pomôže vám ambulantná liečba?
Existujú voľnopredajné lieky na alkoholizmus?
Čo je závislosť od alkoholu – alkoholizmus?
Závislosť od alkoholu, to nie je len to, že sa raz za čas opijete, alebo že neviete, kde má fľaša svoje dno. Alkoholizmus zahŕňa podstatne viac problémov, psychických i fyzických.
Patria sem napríklad odchýlky v správaní, až vážne zmeny v mozgových funkciách. Takto sa ocitnete bez kamarátov, bez práce, otáča sa vám chrbtom aj vlastná rodina.
Protialkoholické liečenie – efektivita závisí od postoja pacienta
Podľa svetových i našich štatistík, po odbornej liečbe sa natrvalo zbaví závislosti 15 až 30 % pacientov. Mnohí z nich dokážu abstinovať niekoľko rokov, avšak nie všetci vydržia „do konca“.
Teda – dôležitý je čas, ako dlho dokážete odolať poháriku. Preto je správnejšie, ak používame výraz „abstinujúci alkoholici“ než „vyliečení“.
Sčasti vieme predpovedať aj to, či bude liečba úspešná a v akej miere. Úspešnosť terapie totiž závisí od postoja pacienta, či sa naozaj chce oslobodiť od závislosti.
Žiaľ, liečebne sú plné pacientov, ktorí sa tam neustále vracajú, lebo po liečbe opäť spadnú – skôr či neskôr – tam, kde boli. Zvyčajne má na tom podiel nevhodné prostredie, do ktorého sa vrátili, alebo oslabené presvedčenie, ktoré vyplynie z toho, že už nie sú pod kontrolou odborníkov.
Alkoholizmus nie je angína, z ktorej sa vyliečite a ste zdraví. Abstinujúci môže nadobudnúť pocit, že liečbu úspešne zvládol, a tak sa veselo vráti k starým zvykom. Ani nevie, ako ľahko sa ocitne v bludnom kruhu.
Preto lekári a terapeuti odporúčajú abstinujúcim, aby vopred zmenili prostredie, do ktorého sa vrátia, aby ich to nevtiahlo späť na dno.
Čo ovplyvňuje úspešnosť liečby:
- stupeň poškodenia alkoholom – po telesnej i duševnej stránke,
- fyzický stav,
- štruktúra osobnosti,
- vek,
- prostredie, z ktorého pacient vyšiel, aj do ktorého sa plánuje vrátiť,
- vzdelanie,
- profesia a pracovné prostredie,
- faktory, ktoré alkoholizmus vyvolali, aj ktoré sa podpisujú na jeho rozvoji,
- spôsob, ako sa pacient dostal do protialkoholickej liečebne (z vlastného rozhodnutia, či nie?).
Dobrovoľné protialkoholické liečenie je vždy lepšie
Dobrovoľná protialkoholická liečba má podstatne väčší úspech, ako nariadená. Nútenú protialkoholickú liečbu nariaďuje súd. Dôvodom je väčšinou trestný čin pod vplyvom alkoholu.
Ak uznávate, že váš stav je chorobný a záleží vám na vlastnom zdraví, máte veľmi dobrú šancu na úspech. Ak vám však vôbec nevadí, že si podkopávate zdravie, alebo si neuvedomujete, že sa rútite do čiernej diery, vtedy liečba zvyčajne zlyhá.
Ako prebieha protialkoholické liečenie?
Na začiatku je podrobná diagnostika, ako pri každom ochorení. Lekári sa zameriavajú na celkové zdravie človeka, aj stupeň poškodenia alkoholom.
Pacient absolvuje nielen psychologické a psychiatrické, ale aj interné, endokrinologické či neurologické vyšetrenie. Samozrejme, v prípade potreby aj ďalšie.
Ak sa chcete liečiť, musíte všetky vyšetrenia strpieť. Aby vám odborníci mohli pomôcť, potrebujú spoznať vašu osobnosť, rodinné pomery, prostredie, z ktorého ste vyšli, aj ďalšie faktory, ktoré podmienili vznik a rozvoj alkoholizmu.
Preto si prizývajú na rozhovory aj členov rodiny, priateľov či spolupracovníkov.
Mnoho ľudí sa skamaráti s alkoholom, keď im skrachuje vzťah, alebo inak prídu o partnera.
Čo je základom liečby závislostí?
Základom aj cieľom, je tá istá vec: skoncovať s alkoholom. Prirodzene, liečba má niekoľko fáz alebo vrstiev. Je preto dôležité, aby tím odborníkov spolupracoval, pretože ak zostane jedna stránka zanedbaná, sťaží to celkovú liečbu.
Terapia v protialkoholickej liečebni zahŕňa lieky, psychoterapiu, pravidelné fyzické aktivity (najčastejšie fyzickú prácu), úpravu fyzického stavu (človek je napríklad podvýživený). Liečba v protialkoholickom zariadení trvá minimálne 3 mesiace, ambulantná liečba aspoň 1 rok.
Chronických alkoholikov nevítajú v liečebniach s nadšením. Liečba je totiž náročná pre celý personál, aj pomerne drahá (celodenná starostlivosť, moderné lieky, 5x denne strava – to väčšinou nemáme ani doma). A keď zdravotníci vidia, že pacient všetko odmieta a kazí, nikto z toho nemá radosť.
Protialkoholická liečba je hradená zo zdravotného poistenia, avšak existujú aj súkromné sanatóriá, ktoré majú svoje cenníky. Informujte sa o tom vopred.
Ako postupovať, keď sa chcete liečiť?
So svojím problémom sa zdôverte odborníkovi. Neuveríte, ako sa vám uľaví, keď svoj stav otvorene pomenujete. Porozprávajte sa so svojim praktickým lekárom, hneď vám môže dať urobiť niektoré biologické testy.
V prvom rade by vás však mal nasmerovať na psychiatrickú ambulanciu, ktorá sa vo vašom okolí venuje závislostiam. Tu vám okrem ambulantnej liečby odporučia psychoterapiu, prípadne ústavnú starostlivosť.
Ak to myslíte s abstinovaním vážne, dajte si konkrétne ciele, ktoré vás budú motivovať. Vytvorte si nový svet, prípadne obnovte staré plány, ktoré vám kvôli alkoholu stroskotali. Teraz máte novú šancu!
Čo je súčasťou psychologickej liečby:
- debaty so psychológom – rozprávanie o tom, ako vy pociťujete závislosť,
- skupinová terapia – tematické skupiny (sebapoznávanie, zvládanie stresu, arteterapia, relaxačná terapia, pohybová a terénna terapia),
- analýza životného príbehu – so zameraním na príčiny opakujúceho sa zlyhávania a pitia,
- štruktúrovaný denný režim – na posilnenie sebadisciplíny,
- rehabilitácia a resocializácia.
Nestačí mi ambulantná liečba?
Ak začnete uvažovať týmto štýlom, je veľmi pravdepodobné, že to s liečbou nemyslíte úprimne. Ambulantná liečba je – samozrejme – možná, ale či ste na ňu vhodný kandidát, by mal zvážiť odborník.
Ambulantná liečba totiž vyžaduje veľa sebazaprenia a sebakontroly. Ak nemáte silnú vôľu, radšej voľte inú cestu. Je to pre silné osobnosti, resp. menej závažné stavy.
Kde dostanete ústavnú protialkoholickú liečbu?
Najznámejšou a najúspešnejšou liečebňou závislostí, špeciálne alkoholizmu, je Odborný liečebný ústav psychiatrický (OLÚp) na Prednej Hore. Informácie o prijatí a nástupe na liečbu do OLÚP na Prednej Hore nájdete tu.
Závislosti však rieši viacero psychiatrických zariadení, napríklad Psychiatrická nemocnica Veľké Zálužie, či známa „Pinelka“ (Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela Pezinok), resp. niektoré nemocnice v okresných mestách. Na Muráni sa lieči aj drogová závislosť a gamblerstvo.
Presné informácie vám dá lekár. Môžete si vybrať aj súkromné sanatórium. Najvyhľadávanejšie je Sanatórium AT. Samozrejme, v súkromných centrách za služby platíte.
Termín nástupu závisí od aktuálnej obsadenosti a pracovnej vyťaženosti personálu. Akútne a komplikované stavy majú prednosť.
Ako zmení protialkoholické liečenie váš život?
Isté je, že sa konečne pozriete na vlastný život triezvou hlavou. No predovšetkým dostanete odbornú pomoc. Získate celkom nové zručnosti, ktorými sa ľahšie prekonáva závislosť alebo skepsa. Okrem toho – stretnete ľudí s podobnými problémami.
Neskôr nájdete podporu aj v skupinách Anonymní alkoholici, či v ďalších komunitách, do ktorých sa môžete prihlásiť aj bez vedomia a odporúčania lekára. Našli sme pre vás tieto skupiny:
- http://www.alkoholici-anonymni.sk/
- http://www.triezvypriestor.net/
- http://kruciata.szm.com/adr/aa.html
- https://www.askas.sk/index.php/2-uncategorised/41-bratislava-a1-klub-alfa-klub-a2-osuskeho-aa-jas-h-klub
Kedy sa dá povedať, že ste vyliečení?
Žiaľ, nikdy. Žiaden psychiater vám nedá štempeľ, že ste po protialkoholickej liečbe už „čistí“, a navždy. Naopak – aj keď už niekoľko rokov nepijete, v lekárskych správach môže figurovať slovo „alkoholik“. Niekedy stačí totiž jediný pohárik, a ste v tom zase.
Podľa údajov z webu Národného centra zdravotníckych informácií, je každoročne v psychiatrických ambulanciách s diagnózou F10.0 – F10.9 (Poruchy psychiky a správania, zapríčinené užívaním alkoholu) vyšetrených približne 30 000 Slovákov.
Mužov je zhruba 3x viac ako žien. Najviac alkoholikov je vo vekovej skupine 40 až 60 rokov.
Domáca liečba alkoholika
Existujú voľnopredajné lieky na alkoholizmus? Ak vám alkohol prudko zasahuje do bežného života, teda každý deň a neustále myslíte na to, kedy sa dočkáte svojho obľúbeného „nápoja“, neverte, že vám zachránia bylinky alebo voľne dostupné prípravky.
Zbytočne sa zahrávate so svojím zdravím. Nepomáhajú ani bylinky, ani preparáty na „čistenie krvi“, či podporu pečene, ktoré zoženiete online. Ak to myslíte vážne, jediná cesta k ozdraveniu vedie cez odborníkov.
Pridajte si nás na Facebook!
Zdroje:
- http://www.psychologia.sk/texty/toxikologia5.htm
- https://cpldz.sk/liecba/ambulantna-liecba/
- https://www.verywellmind.com/medications-for-alcoholism-67514
- https://olup-prednahora.sk/pacienti-a-zaujemcovia/prijem/
- http://www.nczisk.sk/Statisticke_vystupy/Tematicke_statisticke_vystupy/Poskodenie_zdravia_konzumaciou_alkoholu/Pages/default.aspx