Pôrodná asistentka: Zistite si vo svojej poisťovni, či na ňu máte nárok

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Pôrod je náročnou skúškou pre každú matku, bez ohľadu na to, či je prvorodička, alebo nie.

Každej žene preto dobre padne, ak má po boku niekoho, kto jej v „tých“ chvíľach poskytne oporu.

Kedy by ste mali uvažovať o pôrodnej asistentke?

Prečo je pôrodná asistentka veľkou pomocou?

Môže pôrodná asistentka zasiahnuť do priebehu pôrodu?

Čo je to pôrodná asistencia

Ide o komplexnú starostlivosť, určenú ženám vo vyšších štádiách tehotenstva, počas pôrodu, aj po ňom. Veľmi často ju volia ženy, ktoré chcú rodiť doma alebo alternatívnym (neštandardným) spôsobom.

Pôrodná asistencia je nápomocná aj v bežnom nemocničnom prostredí. Najčastejšie ju využívajú prvorodičky, ale často aj skúsenejšie ženy, ktoré majú nejaké komplikácie alebo obavy o zdravie plodu, či o to vlastné.

Pôrodná asistencia je jednoducho dobrou pomocou pre všetky tehotné ženy, ktoré potrebujú väčšiu istotu a psychickú oporu. A v čom teda spočívajú kompetencie pôrodnej asistentky?

O čo sa stará pôrodná asistentka:

  • úzko spolupracuje s ambulantným gynekológom, pôrodníkom, alebo iným ošetrujúcim lekárom – aby spolu minimalizovali riziko vzniku závažných komplikácií a dosiahli maximálnu bezpečnosť liečby,
  • dbá o zdravie matky a dieťaťa – počas tehotenstva, počas pôrodu, aj v období šestonedelia,
  • pripravuje ženu na pôrod – konzultuje s ňou jej priania, konfrontuje ju s realitou,
  • nachádza najvhodnejšie spôsoby tlmenia bolesti pri pôrode – s ohľadom na zdravotný stav matky,
  • počas pôrodu kontroluje stav matky a dieťatka – dokonca môže zasiahnuť do priebehu pôrodu,
  • pomáha pri pooperačnom zotavovaní ženských pohlavných orgánov (ak nesúviseli s pôrodom),
  • pomáha pri problémoch s dojčením,
  • radí s výberom personálu, ktorý bude na pôrodnej sále.
práca-pôrodná-asistentka
Zdroj foto: AdobeStock.com

Pôrodná asistentka nie je dula

Pojmy pôrodná asistentka dula si zvyknú mamičky často zamieňať, preto si ich objasnime. Skúsená dula je skvelou oporou pre rodiacu ženu, pretože vie psychicky podporiť, poradiť, navigovať, aj motivovať. No hoci je špeciálne vyškolená na to, aby efektívne sprevádzala matku pri pôrode, jej pomoc je orientovaná skôr na emocionálnupsychickú stránku.

Dula nemá zdravotnícke vzdelanie, nemôže zasahovať do kompetencií zdravotníkov na sále, ani do priebehu pôrodu. Mimochodom, viete, aký je pôvodný význam slova dula? Je to z gréckeho doula, čo znamená osobnú otrokyňu ženy.

Pôrodná asistentka je viac ako dula

Licencovaná pôrodná asistentka má vyššie odborné zdravotnícke vzdelanie v odbore (bakalárske, magisterské alebo doktorandské). Zvyčajne je zamestnaná priamo v nemocnici. Je oprávnená, aby poskytla plnohodnotnú odbornúpsychickú starostlivosť tehotným a rodiacim ženám, alebo ženám po pôrode.

Licencovaná pôrodná asistentka má kompetencie, aby v prípade potreby odviedla pôrod sama.

pôrodná-asistentka-škola
Zdroj foto: AdobeStock.com

Otecko pri pôrode asistentku nenahradí

Dnes je taký trend, že „chcem mať pri pôrode otca dieťaťa“. Mnohým ženám sa to páči, najmä prvorodičkám. Ale lekári z toho nie sú nadšení. Navyše, mnoho žien je nakoniec sklamaných, lebo očakávali nesplniteľné.

Myslieť si, že partner je ideálnym spoločníkom v každej situácii, je trochu naivné. Lekári by vedeli rozprávať o prípadoch, keď sa museli postarať ešte aj o otecka, ktorý nielenže mamičku nepodporil, ale sám pôrod nezvládol, lebo mu prišlo zle, čím partnerke iba spôsobil stres navyše.

Mnohé mamičky, ktoré to zažili, vám potvrdia, že muži jednoducho nie sú stavaní na „pozorovanie“ pôrodu. Napriek populárnemu trendu, väčšina žien stále vníma pôrod ako výsostne ženskú záležitosť.

Samozrejme, sú aj výnimky, keď muž skvele podporí partnerku v ťažkej chvíli. Avšak, otec nikdy nenahradí licencovanú pôrodnú asistentku. Okrem toho, nemá kompetencie, aby akokoľvek zasahoval.

Pôrodná asistentka nie je zadarmo, ale…

Za pomoc pôrodnej asistentky sa platí, pretože je všeobecne považovaná za nadštandard. Ak ste však poistená v ZP Union, máte výhodu. ZP Union ako jediná zdravotná poisťovňa na Slovensku prepláca služby pôrodnej asistencie. Dá sa povedať, že v Unione najkomplexnejšie myslia na potreby tehotných žien, resp. žien po operáciách pohlavných orgánov.

pôrodná-asistentka-cena
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kedy a koľkokrát môžete využiť služby pôrodnej asistentky?

Každá žena, ktorá je poistená v ZP UNION, môže využiť služby pôrodnej asistentky celkovo 5x , a to buď pred pôrodom (od 20. týždňa tehotenstva), alebo počas neho.

V období šestonedelia (do 6 týždňov od pôrodu), alebo krátko po operácii ženských pohlavných orgánov, môžete službu licencovanej pôrodnej asistentky využiť 2x.

Kde mám hľadať pôrodnú asistentku?

Pôrodné asistentky, s ktorými má zdravotná poisťovňa Union zmluvu, sú mamičkám k dispozícii vo všetkých krajoch Slovenska. Tu nájdete ich zoznam: https://www.union.sk/vyhody-porodna-asistencia.

Viac informácii dostanete aj na telefónnom čísle 0850 003 333, alebo písomne na adrese union@union.sk.

ZP UNION ponúka pre mamičky a ich ratolesti mnoho ďalších výhod, napríklad: https://www.union.sk/vyhody-pre-mamy.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

Zdroje:

Pridaj komentár