Prípravky na intímnu hygienu – áno, či nie?

Základom prevencie mnohých gynekologických problémov je dodržiavanie hygieny intímnych partií. Pravidelné prezliekanie spodnej bielizne však nestačí. Pomôcť by sme si mali aj špeciálnymi prípravkami, ktoré sú na to určené.

Prostredie pošvy je veľmi citlivé a zraniteľné. Ak ho chceme ochrániť, musíme ho najprv spoznať. V normálnej vaginálnej flóre je prítomné veľké spektrum mikrobiálnych druhov, ktoré sú závislé od pošvového epitelu. Týmto mikróbom poskytuje vhodné fyzikálne i chemické prostredie.

U zdravej ženy je zachovaná rovnováha medzi „dobrými“ a „zlými“ baktériami. Dostatočná hrúbka pošvového epitelu, priemerný obsah glykogénu v bunkách a priemerná hladina estrogénu tvoria prirodzenú bariéru proti kvasinkám a iným infekciám. Stabilitu pošvového prostredia zabezpečuje kyslé prostredie a prítomnosť bacila Lactobacillus acidophilus.

Laktobacilov je asi 80 druhov. Laktobacil sa v prvom rade podieľa na premene glykogénu, polysacharidu na kyselinu mliečnu, a tým sa mu darí udržiavať ideálnu kyslosť pošvy, čím bráni rastu mnohých patogénov. Ak sa hygiena intímnych partií nepodceňuje, cudzorodá mikroflóra v pošve je pod kontrolou, a nehrozí jej premnoženie, pretože pysky bránia vzniknutiu baktérií. Keď sa ale starostlivosť o pošvu podcení, baktérie a kvasinky sa vo vlhkom a teplom prostredí premnožia.

Hygiene by mali venovať zvýšenú pozornosť hlavne ženy, ktoré žijú aktívnym sexuálnym životom. V ich prípade je mikroflóra ešte citlivejšia a premenlivejšia. Závisí od:

– sexuálnych zvykov,

– mikroflóry sexuálneho partnera,

– intenzity sexuálneho života,

– antikoncepcie,

– mikroflóry sociálnych zariadení, ktoré využívajú v práci aj doma,

– prípadného užívania antibiotík,

– obežnej osobnej hygieny.

Prečo im venovať toľko pozornosti

Dôsledkom zanedbanej hygieny týchto partií sú kvasinkové infekcie, mykózy, ku ktorým prispieva i súčasný životný štýl a móda. Ak preferujete obtiahnuté nohavice, syntetické materiály či tangá nohavičky, mali by ste brať do úvahy, že aj to môže byť stimulom opakovaných gynekologických problémov.

Keď svoj šatník neplánujete vymeniť, mali by ste klásť o to väčší dôraz na starostlivosť o pošvu. S výtokom, svrbením a pálením má svoje skúsenosti viac ako 75 % žien. Problém nastáva v momente, keď sa pH v pošve naruší, patogénne baktérie sa premnožia: plesňové ochorenie je na svete. Vyprovokovať to môže menštruácia, pohlavný styk, návšteva sauny, kúpaliska, cudzej toalety, alebo i užívanie antibiotík, či nesprávne hygienické návyky.

Otázka znie, ako – napriek týmto vplyvom – udržať v prostredí pošvy mikrobakteriálnu rovnováhu. Podarí sa vám to jedine používaním vhodných kozmetických prípravkov. Ženy, ktoré trpia opakovanými mykotickými infekciami alebo zápalmi pošvovej sliznice, by mali upustiť od úplnej depilácie, alebo epilácie v oblasti vchodu do pošvy. V ochlpení sa totiž zadržiavajú mikróby, ktoré stimulujú „imunitu“ pošvového vchodu.

Čím sa umývať?

V tejto otázke sa názory odborníkov rôznia. Niektorí gynekológovia tvrdia, že nie je nič lepšie, ako umývanie čistou vodou, pretože prirodzené pH si zachováme len prirodzeným spôsobom, iní sú zásadne proti, a odporúčajú špeciálne prípravky. Svoju pravdu majú obe strany.

Umývaním intímnych partií vodou síce nemôžeme nič pokaziť, ale len v prípade, ak si ňou nerobíme agresívne výplachy. Pravdou je, že flóra pošvy je ovplyvnená aj mnohými inými činiteľmi (spodná bielizeň, lieky…), a preto si vyžaduje omnoho dôslednejšiu starostlivosť. Každopádne, tak ako si zuby neumývame mydlom, tak ani na intímne partie nemôžeme použiť akýkoľvek iný prípravok. Voňavé sprchové gély, vďaka ktorým získate pocit sviežosti, sú pre intímne partie neprijateľné. Hlavnou zásadou je používať neparfumované prípravky, a bez chemických prísad.

Na trhu sa dnes nachádza široká škála špeciálnych prípravkov na intímnu hygienu – mydlá, gély, peny aj obrúsky. Vďaka svojmu zloženiu sú určené na každodenné použitie. Prítomné laktobacily, vitamín E a kyselina mliečna zabraňujú vysúšaniu pokožky a narúšaniu optimálneho pH. Špeciálne prípravky majú protizápalové, antimykotické a antibakteriálne účinky.

Intímna hygiena detí

K intímnej hygiene treba viesť i malé dievčatá. Ani u nich nie sú zápaly rodidiel či infekcie vnútorných genitálií ojedinelým javom.

Základom je každodenné umývanie týchto častí tela. Najvhodnejšia je sprcha, sedacie kúpele sa neodporúčajú.

Keďže dieťa si umýva zároveň genitálie aj konečník, čistiaci kúpeľ sa môže vzápätí premeniť na roztok baktérií. Na umývanie použite špeciálnu špongiu. Nie je však vhodné, aby sa o ňu dieťa ešte s niekým delilo. Po umytí ju treba poriadne vypláchnuť, vyžmýkať a vysušiť.

Mnohé mamičky žijú v mylnej predstave, že obyčajné detské mydlá môžu používať na intímne partie aj ony samy, bez obáv z narušenia pH. Nie je to pravda. Aj keď je menej agresívne, je to predsa len mydlo.

Malým dievčatkám je potrebné zabezpečiť špeciálny prípravok na intímnu hygienu. V lekárni nájdete mydlo či gél pre deti s obsahom kyseliny mliečnej a šalvie, ktorá má prirodzený protizápalový účinok.

Po dôslednej hygiene musíte genitálie poriadne vysušiť. V domácnosti by mal mať každý svoj vlastný uterák, ktorý treba pravidelne meniť, prať pri vyššej teplote a žehliť, pretože baktérie, vyvolávajúce napríklad mykózy, sa ničia len pod pôsobením vysokého tepla.

Najčastejšími vinníkmi vaginálnych zápalov detí sú črevné baktérie, ktoré sa do pošvy zavlečú z oblasti konečníka. Učte ich preto, aby sa už odmalička utierali po použití toalety smerom od pošvy ku konečníku, aby si každý deň vymieňali spodnú bielizeň, a dievčatá, ktoré začnú menštruovať, treba upozorniť na nevyhnutnosť zvýšenej hygieny v týchto dňoch, resp. na časté vymieňanie vložky.

Pokiaľ je to možné, mladé dievčatá by sa mali úplne vyhnúť tampónom, alebo ich aspoň obmedziť na výnimočné prípady, napríklad pri športe, cestovaní, ideálne v prvý alebo posledný deň menštruácie, keď je krvácanie slabé.

Bežným javom – aj u malých detí – je masturbácia. Zabrániť im v tom nemôžete, ale keďže ide o jeden zo spôsobov zavlečenia infekcie, je dobré, ak im zdôrazníte nevyhnutnosť pravidelného umývania rúk – hlavne po použití toalety, ale i po návšteve obchodov, či iných miest s vysokou koncentráciou ľudí, kde mohli prísť do kontaktu s baktériami.

Ani s hygienou to netreba preháňať

V opačnom prípade si urobíte medvediu službu. Častými vaginálnymi výplachmi, agresívnym umývaním pošvy či príliš častým užívaním obrúskov na intímnu hygienu môžete podporiť zápal vonkajších rodidiel, ktoré sú citlivé na akékoľvek narušenie. Výsledkom môže byť i zníženie prirodzeného kyslého prostredia, ktoré bráni útokom mikroorganizmov a vzniku infekcií. Nehovoriac o tom, keď na umývanie týchto partií použijete obyčajný sprchový gél, parfumovaný, s chemickými prísadami. U citlivejších žien to môže vyvolať i alergiu na niektorú z prítomných prísad.

Aj keď sú špeciálne prípravky na intímnu hygienu testované a vyrobené tak, aby žene neuškodili, nie všetko, čo urobí dobre kamarátke, pomôže i vám. Každá z nás je individuálna, a preto pri prvých príznakoch nežiaducej reakcie, alergického prejavu, pálenia či svrbenia treba s ich používaním prestať, a vsadiť radšej na čistú vodu, bez pomoci špongie.

Pridaj komentár