PREZIDENT: Predpisovanie a cenotvorba liekov sa od novembra zmení

Bratislava 7. októbra (TASR) – Spôsob predpisovania a stanovovania cien liekov a zdravotníckych pomôcok sa už od novembra zmení. Rozhodol dnes o tom prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý podpísal dvojicu zdravotníckych zákonov, ktoré v parlamente prešli v septembri.
Od novembra tohto roku budú lekári primárne písať na recept účinnú látku, pričom im však ostane možnosť predpísať aj konkrétny názov lieku. Povinnosťou lekárnika bude vydať najlacnejší liek, ak to neodporuje ďalším zdravotným dôvodom. Zmena sa má dotknúť asi 40 percent liekov. Ministerstvo zdravotníctva od tohto kroku očakáva úsporu pre pacientov takmer 50 miliónov eur na doplatkoch ročne.
Nový zákon tiež zavádza viaceré opatrenia, ktoré by mali eliminovať aktivity farmaceutických firiem voči lekárom. Novinkou je napríklad zákaz návštev zástupcov farmaceutických spoločností v ambulanciách lekárov počas ich ordinačných hodín. 
Meniť by sa mal aj spôsob stanovovania cien liekov a zdravotníckych pomôcok na Slovensku. Zmenou prejde elektronická kategorizácia liekov aj spôsob fungovania kategorizačnej komisie. Tá bude po novom zasadať 12-krát do roka, kým doteraz to bolo štyrikrát.
Sprísniť sa tiež má referencovanie cien liekov, ktoré sa bude realizovať dvakrát ročne. Maximálna cena výrobcu by tak po novom nesmela prekročiť druhú najnižšiu cenu v Európskej únii. Týmto opatrením chce rezort usporiť ročne približne 75 miliónov eur. V súčasnosti sa na Slovensku ceny stanovujú na základe porovnávania šiestich najnižších cien v únii a podľa tohto priemeru sa určujú pre domáci trh.

Pridaj komentár