(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Osobná asistencia je forma pomoci pre ľudí so zdravotným postihnutím. Umožňuje im aktívny a slobodný život, čo je základná ľudská potreba. Táto potreba by nebola uspokojená bez pomoci druhého človeka.
Zákonná podoba osobnej asistencie, ktorá platí na Slovensku momentálne, je zďaleka najlepší a najefektívnejší spôsob, ako s postihnutím dosiahnuť (takmer) taký život, aký si prajeme.
Práve preto ju dnes na Slovensku využíva viac ako 11 000 ľudí.
Osobná asistencia – kto ju môže vykonávať?
Osobným asistentom sa môže stať ktokoľvek, kto dovŕšil 18 rokov, je svojprávny a sám nepotrebuje pomoc asistenta pri daných činnostiach. Na túto prácu teda nepotrebujete žiadne vzdelanie, kurz ani predchádzajúce skúsenosti.
Potrebujete jedine zmysel pre zodpovednosť, ochotu počúvať, pomáhať, a učiť sa nové veci. Skrátka – stačí vám byť slušným človekom, čo nie je až také ťažké, ako by sa v dnešnom svete mohlo zdať.
S čím vám môže (alebo musí) pomáhať osobný asistent?
Síce existuje konkrétny Zoznam činností na účely určenia rozsahu potrebnej osobnej asistencie, ale ten je v skutočnosti skôr orientačný.
To, s čím, kedy a ako vám bude osobný asistent pomáhať, záleží len od vzájomnej dohody. Základom býva hygiena, polohovanie, podávanie vecí či preprava.
U mňa, keďže som na dýchacom prístroji, je to aj odsávanie tracheostómie, kŕmenie cez PEG a dohľad. To všetko bez problémov zvládajú študenti rôznych vysokých škôl.
Náplňou práce osobného asistenta by však nemala byť iba fyzická pomoc, ale aj pomoc pri činnostiach, pri ktorých ste produktívni, alebo sa akokoľvek rozvíjate. Áno, chápete správne – do tohto zoznamu môžeme zaradiť prakticky čokoľvek, čo práve vy považujete za dôležité.
Nech už ide o akúkoľvek činnosť, osobný asistent nikdy nerobí nič priamo za človeka, teda na vlastnú päsť. Všetko vykonáva podľa pokynov a presne tak, ako ho klient zaučil.
Rozhodne sa teda nemôže stať, že by sa klient prihlásil na vysokú školu a jeho osobný asistent by zaňho vypracoval všetky domáce úlohy, kým on by veselo sledoval filmy.
Osobná asistencia slúži ako náhrada nefungujúcich funkcií tela. Nie je to výhovorka, prečo určité veci nemusíme robiť.
Opatrovanie alebo osobná asistencia – aký je rozdiel?
Medzi opatrovaním a osobnou asistenciou je jeden veľký rozdiel – opatrovanie nie je ani približne určené na podporu samostatnosti. Slúži na to, aby sme prežili, nie žili, čo sú v praxi dve diametrálne odlišné veci.
Okrem toho, opatrovateľom musí byť váš rodinný príslušník – jediný človek, ktorý sa o vás bude starať 24/7. Nemôžete si teda vybrať, kto, kedy a ako sa o vás bude starať.
Rovnako si opatrovateľ nemôže zobrať voľno, alebo si dovoliť nevládať. Za túto extrémne náročnú prácu dostane zúfalo nedostačujúcich 476,74 € mesačne.
Osobná asistencia, keď ju vykonáva rodinný príslušník
Pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc rodinného príslušníka, no zároveň chcú zostať aktívni, existuje riešenie – osobná asistencia!
Rodinný príslušník smie pracovať ako osobný asistent maximálne 4 hodiny denne. Za tieto 4 hodiny dostane o poznanie viac peňazí, než z opatrovateľského príspevku, a takisto má viac času na vlastný život.
Osobná asistencia a suma
Čo sa týka financií, osobná asistencia funguje na základe príspevkov od štátu. Pre občanov SR s postihnutím je priam nadľudským výkonom, zohnať si slušne platenú prácu, ak dokážu nájsť vôbec nejakú. Čiže, bez príspevku by sme si nemohli dovoliť osobných asistentov, a bez asistentov by sme nedokázali… často vôbec nič.
V súčasnosti štát hradí 4,18 € na hodinu. Počet priznaných hodín, ktoré štát prepláca, môže byť rôzny, no maximum je 20 hodín denne, pričom jeden asistent smie odpracovať až 10 hodín denne.
To, medzi koľkých asistentov si klient rozdelí služby a peniaze, je teda iba na ňom. Peniaze totiž dostáva on, a potom vypláca svojich asistentov ako bežný „vedúci“.
Osobná asistencia a zmluva
Osobná asistencia so sebou prináša – ľudovo povedané – papierovačky. Osobný asistent podpisuje s klientom zmluvu. Musí sa nahlásiť na daňovom úrade, štát za neho hradí zdravotné poistenie, a v prípade, že odpracuje minimálne 140 hodín mesačne, aj odvody na dôchodkové zabezpečenie.
A poberateľ osobnej asistencie, čiže človek s postihnutím, musí každý mesiac vypĺňať a odovzdávať na úrad výpisy odpracovaných hodín, od čoho sa potom odvíja výška príspevku.
Agentúra osobnej asistencie
Našťastie, na všetky paragrafy, čísla a tabuľky, nie sme sami. Úžasní ľudia z Organizácie muskulárnych dystrofikov (OMD v SR) už dlhé roky vedú Agentúru osobnej asistencie, ktorá sídli v 2 mestách: v Bratislave a Žiline.
A najlepšie zo všetkého – sú na internete. Stačí im napísať, zavolať, alebo ich priamo navštíviť, a oni vám poskytnú bezplatnú pomoc so všetkým, čo sa týka osobnej asistencie.
Neviete, ako požiadať o príspevok na osobnú asistenciu? Oni to vedia. Neviete, ako sa odvolať? Poradia vám. Neviete, čo má obsahovať zmluva alebo výpis? Pošlú vám tlačivo. Neviete, ako postupovať v ktoromkoľvek kroku? Oni vám už poradia.
A nielen to: vedú databázu klientov a osobných asistentov, ktorí sa do nej zaregistrovali – opäť zadarmo. To znamená, že ak potrebujete asistenta, alebo by ste sa chceli stať asistentom, spoja vás s vhodnými ľuďmi vo vašom meste, a tým vám hľadanie uľahčia.
Ide o skvelú službu, pretože veľkým problémom osobnej asistencie na Slovensku je to, že neexistuje spoľahlivý spôsob, ako si nájsť asistenta. Zvyčajne ich hľadáme na platených portáloch, no tie sú určené pre opatrovateľov a iných pracovníkov, pre ktorých je pojem „osobná asistencia“ úplne cudzí koncept.
Osobná asistencia od 1. júla 2020
Väčšinou sa vždy 1. júla dozvedáme pozitívnu správu – plánované zvýšenie príspevku na osobnú asistenciu od budúceho roka. Kontinuálne zvyšovanie príspevku je veľmi dôležité, pretože to zatraktívňuje prácu osobných asistentov.
No tento rok pozitívnu správu nahradila negatívna – vláda plánuje reformu príspevkov osobnej asistencie i opatrovania. Ľudí s postihnutím znepokojila predovšetkým informácia, že reforma by mala kopírovať český model, a nie švédsky, ktorý je pre všetky diagnózy dlhodobo vyhovujúci.
Prečo je český model nevýhodnejší?
V prepočte na našu momentálnu sadzbu, český model poskytuje nanajvýš 6 hodín osobnej asistencie denne. To je aj dôvod, prečo sú tisíce Čechov s postihnutím nútené žiť v ústavných zariadeniach, kde nemajú žiadnu slobodu ani kvalitnú starostlivosť.
Namiesto podpory osobnej asistencie, chce naša vláda zvýšiť príspevok na opatrovanie. A čo tým docieli? Len podporí taký život, v ktorom budeme závislí od rodičov, čo, samozrejme, nebude dlhodobo možné.
Preto komunita ľudí s postihnutím na Slovensku robí rôzne kampane, aby tejto reforme zabránila. Asi najdôležitejšia z nich je Petícia za ochranu inštitútu osobnej asistencie, ktorú môžete podpísať online.
Osobná asistencia a jej pozitívny vplyv na životy ľudí s postihnutím
A prečo si osobnú asistenciu bránime s takým zápalom? Pretože jej aktuálna podoba priniesla a prináša do našich životov nenahraditeľné pozitíva.
Pre mňa osobne išlo o veľký osobný rozvoj. Aj ako ležiaca na dýchacom prístroji, som sa vďaka osobnej asistencii mohla stať čiastočne samostatnou; nadobudla som súkromie; začala som rozhodovať o svojom živote; stala som sa omnoho produktívnejšou.
Takisto som sa osmelila – dnes komunikujem s (kedysi) cudzími ľuďmi, zlepšila sa kvalita mojich priateľstiev. Táto moja skúsenosť nie je vôbec vzácna. Poznám ľudí, ktorí vďaka osobným asistentom:
- vyštudovali školy,
- pracujú,
- úplne sa osamostatnili (napriek vážnej diagnóze),
- našli si partnerov,
- stali sa rodičmi.
Osobná asistencia je jedna z najlepších vecí, ktorú môžu ľudia s postihnutím získať!
2 odpovedí na “Osobná asistencia: Nepomýľte si ju s opatrovaním. Kto je osobný asistent?”