Preventívne prehliadky a očkovania detí od narodenia do 3 rokov: Kedy a na čo sa zameriavajú?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Stručný prehľad preventívnych prehliadok u pediatra a zručností dieťaťa od narodenia do 3 rokov

V tomto článku sa dozviete:
* Čo dokáže vaše bábätko v jednotlivých mesiacoch vývoja.
* Aké preventívne prehliadky u pediatra vás čakajú s dieťaťom do jeho troch rokov.
* Čo bude kontrolovať lekár na 1. až 11. prehliadke.
* Ktoré očkovanie detí v tomto období absolvujete.

1. preventívna prehliadka – základné vyšetrenie novorodenca

V pôrodnici ste vy aj novorodeniatko podstúpili základné popôrodné vyšetrenia. Keď vás prepustia s vaším batôžkom lásky domov, do 3 dní od doručenia prepúšťacej správy by ste mali absolvovať vyšetrenie pediatrom. Kvôli ochrane novorodeniatka i vás sa uskutoční v domácom prostredí – teda pediater príde za vami (ak sa nedohodnete ináč).

V prípade, že ste z nejakých dôvodov v nemocnici dlhšie, vyšetrenie urobia priamo tam.

Čo zahŕňa prvá preventívka dieťaťa? Komplexné pediatrické vyšetrenie vrátane anamnézy, zhodnotenia správy od neonatológa. Pediater založí bábätku zdravotnú dokumentáciu. Prvej prehliadke sa hovorí aj bazálna – základná, pretože lekár kontroluje prakticky všetko. Súčasťou vyšetrenia sú aj novorodenecké reflexy a, samozrejme, poradenstvo pre rodičov s podporou dojčenia. Pediater predpíše dieťatku vitamín K (raz týždenne v prvom mesiaci života) a vitamín D denne.

Nebojte sa spýtať na čokoľvek, čo vás zaujíma alebo v čom nemáte jasno.

2. preventívna prehliadka – kontrola do štyroch týždňov života

Druhá prehliadka dieťaťa pediatrom je, rovnako ako všetky v prvom roku, veľmi dôležitá. V tomto období môže pediater odhaliť rôzne potenciálne problémyvčas im zabrániť, preto sa im nevyhýbajme.

Bábätko stále veľa spinká a aj v noci sa budí na kŕmenie. Aby ste mu vysvetlili rozdiel medzi dňom a nocou, vytvorte si upokojujúce večerné rituály. Nepotrebuje žiadne hračky, pretože ich nevie uchopiť. Avšak zrak si testuje a zbystruje na vašej tvári a rukách, preto nešetrite láskavými dotykmi.

Hlavným zameraním tejto prehliadky je vyšetrenie celkového stavu (lekár prakticky zopakuje všetky úkony z prvej prehliadky – pozri infografiku vyššie), meranie, vyšetrenie kože a svalového tonusu, skontroluje aj lymfatické uzliny, tvar a pohyblivosť krku, srdce a pľúca, pohmatom zistí veľkosť pečene. Pri tomto vyšetrení je už potrebné prekontrolovať aj psychomotorický vývin dieťatka, ktorý bude lekár sledovať naďalej pri každom stretnutí.

Mamičkám odporúčame, aby si robili poznámky o nových pokrokoch, ktoré ich dieťa robí. Nielen vy, ale aj lekár bude mať lepší prehľad.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

3. preventívna prehliadka – kontrola v 5. až 7. týždni života

Zhruba 6-týždňové bábätko vám dokáže silno uchopiť prst. Skúste mu jemne hladkať ručičku a uvidíte, že pevne zovretú pästičku po chvíľke otvorí a podaný prst uchopí. Taktiež so záujmom sleduje okolie, najmä výraznú hračku v zornom poli, a reaguje na zvuky.

Vaše dieťatko čaká opäť kontrola všetkých najdôležitejších aspektov raného vývoja a zdravia, uvedených v tabuľke, a zhodnotenie doterajšieho psychomotorického vývinu. Ak je to potrebné, pediater vám odporučí ďalšie vyšetrenia alebo terapie.

Súčasťou všetkých preventívnych prehliadok je, samozrejme, konzultácia s rodičmi a poradňa. Ak máte problémy pri dojčení, niečo sa vám nezdá v správaní dieťaťa, určite to povedzte lekárovi. Intuícia a nonstop kontakt s dieťaťom vedia neraz odhaliť viac, ako je možné vidieť na kontrolách.

4. preventívna prehliadka – kontrola v 8. až 10. týždni života

Vaše bábätko má už dva mesiace a dokáže svoje telo ovládať o čosi viac, ako keď sa narodilo. Vie zdvihnúť hlavičku 45 stupňov nad podložku, keď ho položíte na bruško, vzpiera sa ručičkami. Ruky sa navzájom objavujú a hrajú. Prináša vám čoraz väčšiu radosť, pretože precvičuje stále viac svalov a vznikajú zábavné grimasy i zvuky.

Pediater vás okrem pravidelných kontrol a meraní pošle na vyšetrenie bedrových kĺbikov, ktoré tiež treba absolvovať v 8. až 10. týždni života.

Dozviete sa aj o povinnom a nepovinnom očkovaní, ktoré dieťa absolvuje v najbližších mesiacoch.

5. preventívna prehliadka – kontrola v 3. až 4. mesiaci života

Váš potomok čoraz intenzívnejšie vníma a skúma svet okolo seba, samozrejme, do tej miery, ako mu to jeho schopnosti dovolia. Pozoruje si ručičky, závesné hračky, dokáže uchopiť hrkálku aj ňou zamávať. V polohe na brušku so zdvihnutou hlavou by malo vydržať približne minútu.

Teraz je čas na očkovanie I. dávkou hexavakcíny. Je zameraná na ochranu proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, vírusovej hepatitíde typu B, invazívnym hemofilovým nákazám a detskej obrne. Dieťatko zároveň dostane aj základné očkovanie proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam.

Pediater po očkovaní skontroluje zdravotný stav bábätka a rodičov poučí, ako zmierniť prípadné komplikácie.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

6. preventívna prehliadka – kontrola v 5. až 6. mesiaci života

Vo veku 5 mesiacov má už mnoho detí vonku prvý zúbok a rodičia tak zbierajú skúsenosti so „zúbkovými nepríjemnosťami“. Pre toto obdobie je ešte charakteristickejšia ako prvý zúbok zmena farby očí. Z modrej sa pomaly menia na svoju trvalú farbu. Bábätko ovláda novú zručnosť – koordináciu medzi očami, rukami a ústami. Práve preto všetko, čo chytí do ruky, končí v jeho ústočkách. Dokáže sa pritiahnuť do sedu.

Okrem základných vyšetrení, poradenstva a kontroly psychomotorického vývoja vás v ambulancii pediatra čaká orientačné vyšetrenie sluchu, reakcií očí a vyšetrenie moču. Dostanete podrobnejšie informácie o prikrmovaní a prechode na pevnú stravu.

Súčasťou preventívnej prehliadky (alebo si vás pediater zavolá samostatne na očkovanie) je očkovanie II. dávkou hexavakcíny (záškrt, tetanus, čierny kašeľ, vírusová hepatitída typu B, invazívne hemofilové nákazy, detská obrna. Dieťa dostane tiež II. dávku proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam.

7. preventívna prehliadka – kontrola v 7. až 8. mesiaci života

Siedmy mesiac je doposiaľ najpohyblivejším mesiacom v živote bábätka. Je čas, aby rodičia spozorneli, pretože malý huncút alebo „huncútka“ neraz dokáže liezť, plaziť sa, pripravuje sa na štvornožkovanie. Samozrejme, každé dieťa je individualita, preto, ak vaše nejde presne podľa tabuliek, nestresujte sa. Ak máte obavy, porozprávajte sa s pediatrom. Posun nastáva aj v reči, 7- až 8-mesačné detičky rodičov potešia smiechom. Nesúhlas začínajú dávať najavo hlasitým a nástojčivým plačom.

Preventívna prehliadka okrem základných vyšetrení zahŕňa hodnotenie psychomotorického vývinu, orientačné vyšetrenie sluchu a zrakovej ostrosti. V tomto období vás pediater poučí o ošetrovaní prvých zúbkov a o fluorizácii.

8. preventívna prehliadka – kontrola v 9. až 10. mesiaci života

9-mesačné dieťa si čoraz viac uvedomuje vlastnú identitu a dá vám to pocítiť. Všíma si, ako reagujete na jeho emócie. Niektoré deti štvrnožkujú, preliezajú a začínajú sa stavať. V tomto období sa už zvyknú hrať v stoji aspoň chvíľku, i keď potrebujú oporu. Pozor na to – každý kus nábytku zabezpečte prichytením o stenu, aby si dieťa neublížilo, a drobné či nebezpečné predmety posuňte zase o kus vyššie, aby na ne nedočiahlo.

Bez problémov samostatne sedí a v desiatom mesiaci robí prvé pokusné kroky, držiac sa o nábytok.

Tieto a ďalšie zručnosti zhodnotí pediater na 8. preventívke. Predmetom prehliadky sú tiež totožné vyšetrenia ako pri predchádzajúcej kontrole. Rovnakým spôsobom bude pediater kontrolovať dieťatko až do konca 1. roka života.

Niekedy sa zdá, že vývin dieťaťa napreduje priam raketovým tempom. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

9. preventívna prehliadka – kontrola v 11. až 12. mesiaci života

V tomto veku dieťaťa budete svedkami prvých pokusov o samostatné kroky. S nimi sa zároveň učí aj správne padať. Pri páde nezalamujte rukami, ale podporte ho, aby sa postavilo na nohy a skúšalo ďalej. Z miest, kde sa pohybuje, odstráňte rôzne behúne, na ktorých sa dá ľahko šmyknúť, a tiež predmety, o ktoré môže zakopnúť. Ročné deti veľmi rady hrou napodobňujú aktivity, ktoré robí mama alebo otecko. Ďalšou novou zručnosťou je držanie lyžičky v ruke – skúšajú sa samostatne napapať. Samozrejme, je okolo toho kopec neporiadku, ale ten nie je taký podstatný ako vývoj dieťatka.

Okrem bežného vyšetrenia a poradne vášho potomka čaká očkovanie III. dávkou hexavakcíny proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, vírusovej hepatitíde typu B, invazívnym hemofilovým nákazám, detskej obrne a tiež III. dávka očkovania proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam. Dostanete informácie o výžive dieťatka, od 1 roka môžete do jedálnička zahrnúť viac potravín a pochutín.

10. preventívna prehliadka – kontrola od 15. do 18. mesiaca života

Po oslave 1. roka života sa vývoj a zručnosti detí rozvíjajú rýchlejšie a najmä viditeľnejšie. Prakticky každý týždeň spozorujete nejakú „novinku“. Opäť platí, že niektoré dieťa napreduje pomalšie, iné rýchlejšie, pričom žiadne nemá problém. Čo vás však nepoteší, je, že v tomto období deti začínajú prejavovať frustráciu a záchvaty vzdoru. Nesúhlas prejavujú veľmi jasne, na druhej strane vedia tiež vyjadriť radosť, ba i priazeň. Pripravte sa na to, že sa vám dieťa bude všade pliesť pod nohy – chce vám asistovať. Pritom si však uvedomuje, že je samostatnou osobou, a skúša rôzne hranice.

Zdravé dieťa v tomto veku už vie povedať niekoľko slov a používa neverbálnu komunikáciu.

V období medzi 15. až 18. mesiacom života dcéry alebo syna vás pediater pozve na povinné očkovanie MMR (osýpky, mumps, ružienka). Okrem toho urobí všetky základné vyšetrenia.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

11. preventívna prehliadka – kontrola v 3. roku života

Skúsení rodičia toto obdobie nazývajú aj predpremiérou puberty. Pripravte sa tiež na nekonečné kladenie otázok. Hoci je to občas otravné, je dôležité mu odpovedať, pretože sa mnohému naučí. Začína viac chápať pocity iných ľudí a je ochotné deliť sa o hračky. Malo by vedieť pomenovať základné farby, porozumieť pokynom zloženým z troch častí, triediť predmety podľa tvaru a farby, aktívne používať 600 – 1000 slov vrátane svojho mena a veku.

A čo dokáže z motorických zručností? Skákať znožmo dole z výšky približne 40 cm, striedavo kráčať hore a dole po schodoch, zdokonaľuje si jemnú motoriku – pohyby prstov a dlaní. Podporíte to kreslením, strihaním, trhaním papiera, zbieraním drobných predmetov.

K vyšetreniam mladších detí v rámci preventívnej prehliadky pribúda overenie laterality (či má sklon byť pravák alebo ľavák), znalosti farieb, posúdenie psychického vývojasociálnej situácie rodiny, v ktorej vyrastá.

Pediater dieťatku odmeria krvný tlak, vyšetrí moč, reč, slovnú zásobu, skontroluje sluch, chrbticu i pohlavné orgány. Ak je potrebné odborné vyšetrenie, napíše vám odporučenie. Určite príde reč aj na správnu výživu.

Prečo je vhodné absolvovať všetky preventívne prehliadky u pediatra?

Vďaka pravidelným preventívnym prehliadkam dokáže pediater zachytiť aj vážnejšie chorobné stavy či odchýlky vo vývine. Budete mať istotu, že sa na prípadné problémy so zdravím príde včas a začnú sa rýchlo riešiť. Zároveň môžete s lekárom prekonzultovať všetky obavy a komplikácie, ktoré sa týkajú výživy alebo správania dieťaťa. Poradí vám a upozorní vás na prejavy, ktoré treba liečiť, alebo tie, pri ktorých je dôležité čím skôr zavolať 155 (112).

Tento materiál slúži na pomoc a lepšiu orientáciu rodičov malých detí. Nenahrádza však konzultáciu s lekárom.

https://www.standardnepostupy.sk/schvalene-pacientke-standardne-postupy/

Zdroj:

http://jaspi.justice.gov.sk/jaspidd/vzory/004577Pr2rek.pdf

https://www.healthlinkbc.ca/healthlinkbc-files/your-childs-development-birth-3-years,

https://kidshealth.org/en/parents/development-sheets.html

Pridaj komentár