Združenie SLOVENSKÝ PACIENT spolupracuje na téme prevencie rakoviny s Národným onkologickým inštitútom. Pomáha laickej verejnosti meniť svoje správanie tak, aby predchádzala jednej z najzávažnejších civilizačných chorôb súčasnosti – rakovine.

Preventívna prehliadka u gynekológa: Veľakrát odhalí to, čo ešte nebolí

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Žiadna žena nechodí ku gynekológovi s nadšením. Predsa len – je to háklivá a intímna oblasť zdravia.

Napriek tomu, na preventívne prehliadky pohlavných orgánov by sme nemali zabúdať. Veď pri každoročnej návšteve môže gynekológ včas spozorovať nebezpečné zmeny, ktoré si my nemôžeme všimnúť.

Vedeli ste, že každý rok pribudne na Slovensku 600 žien, ktorým je diagnostikovaná rakovina krčka maternice. A že ročne zomrie na túto diagnózu 200 žien?

Ak chcete dôvod navyše, prečo gynekologickú preventívku nezanedbať – plne ju hradí každá zdravotná poisťovňa. Preto už neváhajte.

Čo je to preventívna prehliadka u gynekológa?

Ide o komplexné vyšetrenie ženských pohlavných orgánov, so zameraním na včasné odhaľovanie porúch a chorôb. Na Slovensku zahŕňa predovšetkým skríning rakoviny krčka materniceprsníka.

Od akého veku môžem chodiť na gynekologickú preventívku

Na prvú preventívnu prehliadku by ste mali prísť po dovŕšení 18. roku života. Potom by ste mali chodiť každý rok. Pokiaľ je dievča pohlavne aktívne v nedospelom veku, malo by chodiť ku gynekológovi skôr.

Myslíte si, že raz ročne je zbytočne často?

Prosím, neporovnávajte to s preventívnymi vyšetreniami u všeobecného lekára, kam stačí prísť každé 2 roky. Frekvencia gynekologických prehliadok musí byť hustejšia, keďže k nebezpečným zmenám dochádza prekvapivo rýchlo. Navyše, niektoré problémy nemusíte vôbec cítiť. Stáva sa to veľmi často.

Zabúdate na preventívny prehliadky u gynekológa?

Najlepší spôsob, ako nezabudnúť – každý rok chodievajte v tom istom čase. Dobrým trikom je výročie narodenia vášho dieťaťa. To vám automaticky pripomenie, že sa máte objednať ku gynekológovi.

Preventívna-prehliadka-u-gynekológa-cena
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako prebieha preventívna prehliadka u gynekológa?

1. Rozhovor s lekárom

Gynekológ sa spýta na váš zdravotný stav, hlavne na zmeny, ktoré nastali od poslednej prehliadky. Bude ho zaujímať pravidelnosť a priebeh menštruácie. Ak sa ešte dobre nepoznáte, preberie s vami rodinnú anamnézu – najmä výskyt rakoviny prsníka, vaječníkov, maternice.

Spomeňte aj to, ak vaši rodičia trpeli vysokým krvným tlakom, cukrovkou, kŕčovými žilami, ochoreniami pečene a alergiami. Lekár si údaje zapíše, a pri ďalších prehliadkach už spomeniete len diagnózy, ktoré pribudli.

Na zaznamenávanie vašich dní môžete využiť šikovné mobilné aplikácie. Budete mať prehľad o histórii vášho cyklu, aj všetkých iných zmenách. Mobilné aplikácie sú skvelou pomôckou aj v tehotenstve, či pri snahe o počatie.

2. Vyšetrenie pošvy, krčku maternice, maternice a vaječníkov

Gynekológ vám pohmatom vyšetrí primárne pohlavné orgány. Bude sa vás pýtať na výtok, bolesti, pálenie, svrbenie, krvácanie mimo cyklu. Prehmatá vám pošvu a krčok maternice, urobí odber na mikrobiologickécytologické vyšetrenie, takisto kolposkopiu. Nakoniec ultrazvukom skontroluje stav vaječníkov a maternice.

Cytologické vyšetrenie krčka maternice je súčasťou preventívnej prehliadky vo veku 2364 rokov. Prvé dva odbery vám urobia v ročnom intervale. Ak sú negatívne, stačí to opakovať v 3-ročnom intervale (až do 64. roku). Ak sú výsledky pozitívne, lekár určí ďalší postup.

Pokiaľ sa gynekológovi nezdá kolposkopický nález, odoberie cytológiu aj v skoršom veku, teda pred 23. rokom života.

3. Vyšetrenie prsníkov

Lekár skontroluje podpazušie prsníky, či neobsahujú niečo, čo by tam byť nemalo. Raz za 2 roky vás pošle na ultrazvukové vyšetrenie prsníkov a priľahlých lymfatických uzlín.

Ak máte 40 – 69 rokov, tieto vyšetrenie nahradí pravidelná mamografia. V nejednoznačných prípadoch je mamografia doplnená o ultrazvuk.

Preventívna-prehliadka-u-gynekológa-ako-často
Zdroj foto: AdobeStock.com

Viete si vyšetriť prsníky?

Napriek tomu, že lekár vás na preventívke pozorne prehmatá, vy to môžete robiť hocikedy. Stav prsníkov si kontrolujte aj medzi preventívnymi prehliadkami. Najlepší termín na samovyšetrenie je po menštruácii. Vaše zistenia kedykoľvek konzultujte s gynekológom.

Ako správne postupovať?

  1. Postavte sa pred zrkadlo a prezrite si tvar prsníkov, farbu kože, dvorca a bradavky. Je pokožka na niektorých miestach nadvihnutá, vtiahnutá, drsná, máte zdeformovanú bradavku, alebo výtok z nej?
  2. Zdvihnite ruky a v zrkadle sledujte, či sa obidva prsníky pohybujú nahor rovnako.
  3. Prehmatajte si pravý prsník ľavou rukou, odspodu až k podpazušiu. Všade hľadajte hrčky. Rovnako preskúmajte ľavý prsník a ľavé podpazušie.

Štíhle ženy si môžu v podpazuší nahmatať malé pohyblivé guľôčky – to sú lymfatické uzliny. Majú hladký povrch a sú pohyblivé. Ak cítite niečo iné, vyhľadajte lekára.

Ak užívate hormonálnu antikoncepciu

V tomto prípade je súčasťou preventívnej prehliadky odber krvimoču. Niektorí lekári túto kontrolu vykonajú aj inokedy, mimo termín preventívky, podľa stavu a potrieb pacientky.

V prípade, že ste v tom roku absolvovali preventívnu prehliadku u všeobecného lekára, prineste výsledky, respektíve závery vyšetrení, aj ku gynekológovi.

Rakovina vaječníkov v rodine

Ak mala (alebo má) vaša mama, sestra, či stará mama rakovinu vaječníkov, a vy máte viac ako 35 rokov, odporúča sa odber krvi na Tumor marker Ca 125. Ženy, ktoré majú dokázanú mutáciu BRCA 1 génu, by mali odber absolvovať už od 30. roku, a to raz za 6 mesiacov.

Prvá-preventívna-prehliadka-u-gynekológa
Zdroj foto: AdobeStock.com

Bonusy od ZP UNION

Na odporúčanie gynekológa, si môžete zvoliť aj metódu cytologického vyšetrenia – buď konvenčnú cytológiu, alebo takzvanú LBC („Liquid-Based“ cytológiu). V tom druhom prípade ide o moderné vyšetrenie, ktoré spoľahlivejšie odhalí predrakovinové zmeny krčka maternice.

Ak ste poistená v ZP Union, máte dokonca nárok na bezplatné cytologické vyšetrenie steru z krčka LBC metódou (zvyčajne sa dopláca 20 až 40 eur). Podmienkou poisťovne je, že vyšetrenie bude realizované v laboratóriách Alpha medical alebo Cytopathos.

Zoznam gynekológov, ktorí bežne posielajú ster na cytologické vyšetrenie do Alpha medical alebo Cytopathos, nájdete na tejto stránke: https://www.union.sk/vysetrenie-LBC-bez-doplatku.

V čom je LBC vyšetrenie lepšie oproti konvenčnej cytológii?

Lekár pri obidvoch metódach postupuje rovnako – urobí ster z krčka maternice pomocou špeciálnej kefky. Pri konvenčnej cytológii natrie odobratý materiál na podložné sklíčko, zafixuje ho a odošle do laboratória. Pracovníci laboratória potom vidia aj takzvané pozadie – zápalové bunky, kožné bunky, nečistotu, zhluky.

Pri LBC metóde sa ster vkladá do nádobky so špeciálnym roztokom – do tzv. viálky. Mikroskopický obraz vzorky je potom ľahšie čitateľný. Neobsahuje hlien alebo iné bunky, ktoré sťažujú diagnostiku. Preto je pri LBC vyšetreniach menej falošne negatívnych výsledkov.

Preventívna-prehliadka-cena
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ignorujete preventívne prehliadky, odkladáte ich?

Neexistuje efektívnejšia prevencia ochorení ženských orgánov, ako je preventívna prehliadka u gynekológa. Niektoré vážne zdravotné problémy sa objavia až v pokročilých štádiách choroby, ale gynekológ ich vie zachytiť skôr.

Je mnoho prípadov mladých i starších žien, ktoré nechodili na tieto prehliadky a doplatili na to. Naozaj stačí krátky čas na to, aby sa vnútri niečo „spotvorilo“. Potom je už liečba ťažšia. Neváhajte, nájdite si jeden deň v roku!

Výsledky preventívnej prehliadky u gynekológa sú dôležité aj pre všeobecného lekára, alebo imunológa, ak k nemu chodíte.

Nie ste spokojná so svojím gynekológom?

Prístup gynekológa dokáže motivovať každú ženu, aby pravidelne absolvovala preventívne prehliadky, ale aj naopak – odradiť ju od nich. Ak máte gynekológa, s ktorým ste si „nesadli“, rozhodne to nie je dôvod na to, aby ste preventívky vynechávali. Podstatne lepším riešením je zmena lekára. Pamätajte, že gynekológ je pre ženu tým najdôležitejším lekárom.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

1 odpovedí na “Preventívna prehliadka u gynekológa: Veľakrát odhalí to, čo ešte nebolí

  1. Spätné upozornenie: Aké najčastejšie chyby robia ženy v klimaktériu? - Swiss natural

Pridaj komentár