Cievna mozgová príhoda

garant podstránky:
MUDr. Ester Točíková, MBA

Prevencia pred cievnou mozgovou príhodou: Čo zvyšuje riziko porážky?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Existujú dva hraničné typy ľudí: tí, ktorí podceňujú prevenciu a tvrdia, že telo musí ísť do hrobu „zhumplované“, a druhú krajnosť predstavujú ľudia, ktorí starostlivosť o zdravie preháňajú až tak, že si vlastne ubližujú.

Správna reakcia je – ako vždy – niekde uprostred. Avšak aj z drobností môže vzniknúť vážny problém.

Cievna mozgová príhoda je nebezpečný stav, ku ktorému sa vieme „dopracovať“ nezdravým životným štýlom.

Ako vzniká cievna mozgová príhoda?

Môžeme jej nejako predísť?

Komu hrozí cievna mozgová príhoda?

Cievna mozgová príhoda najčastejšie vzniká upchaním cievy v mozgu krvnou zrazeninou (asi 80 %). Zvyšných 20 % tvorí opačný jav – cieva v mozgu sa pretrhne, a krv prenikne buď do mozgového tkaniva, alebo do mozgovej blany.

Najohrozenejší sú ľudia, ktorí trpia vysokým rizikom tvorby krvných zrazenín. Toto riziko výrazne zvyšujú aj genetické predispozície – napr. vrodené trombofilné stavy. Rizikoví sú tiež:

  • fajčiari,
  • ľudia, ktorí sa zle stravujú (konzumujú veľa nezdravých tukov a cukrov),
  • ľudia s vysokou hladinou cholesterolu.

Najlepšia prevencia? Dostatok informácií!

Vek nezmeníte, rovnako ani to, čo ste zdedili po svojich predkoch. Vo vyššom veku je väčšie riziko CMP, ohrozenejší ste aj vtedy, ak máte CMP v rodine. Pozitívne je, že môžeme riziko tohto život ohrozujúceho stavu znížiť, a to bez ohľadu na genetické predpoklady. Docentka neurológie z Massachusetts General Hospital, Dr. Natalia Rost tvrdí:

„Vedomosti sú silou. Ak viete, že určitý rizikový faktor sabotuje vaše zdravie a smeruje vás k vyššiemu riziku mozgovej príhody, môžete podniknúť kroky na zmiernenie účinkov tohto rizika.“

Prevencia pred cievnou mozgovou príhodou kontrola tlaku
Zdroj foto: AdobeStock.com

Sledujte svoj krvný tlak. Ak je vysoký, snažte sa ho znížiť

Vysoký krvný tlak je jednou z najvážnejších komplikácií, ktoré vedú k cievnej mozgovej príhode. Ak máte vysoký krvný tlak a neliečite sa naň, existuje u vás až 4-násobne vyššie riziko mŕtvice. Preto ak chcete znížiť riziko CMP, udržiavajte si tlak v hodnotách 135/85.

Znížiť krvný tlak nie je jednoduchá záležitosť. No ošetrujúci lekár vám rád urobí komplexné testy. Veľa závisí od toho, z čoho ho máte zvýšený. Spolupracujte s ošetrujúcim lekárom, vie vám dať rady aj ohľadom stravovania.

Ako sa zdravo stravovať?

Ak chcete naozaj zapracovať na svojom krvnom tlaku, prvoradou úlohou je zníženie objemu soli v strave. Maximálne by ste mali skonzumovať 1 500 mg soli, čo je približne polovica čajovej lyžičky.

Vyvarujte sa hamburgerom, tučným a slaným syrom, či zmrzline. Denne by ste mali zjesť 45 porcií ovociazeleniny, niekoľko porcií celozrnných výrobkovnízkotučných mliečnych výrobkov, 23-krát týždenne ryby.

Nefajčite a doprajte si aspoň 30 minút telesnej aktivity denne. Ak vám ani zmena životné štýlu nepomôže, mali by ste užívať lieky, ktoré vám odporučí všeobecný lekár, internista alebo kardiológ.

Optimalizujte svoju hmotnosť

Nadváhaobezita výrazne zvyšujú riziko CMP. Ak máte BMI 25 alebo menej, všetko je v poriadku. Vyššie hodnoty už berte ako výstražný prst.

Pokiaľ trpíte nadváhou, hľadajte spolu s lekárom účinné spôsoby, ako schudnúť. Podarí sa vám to, keď znížite príjem kalórií na 1 5002 000 denne. Hýbať by ste sa mali každý deň, ale pridajte do svojho týždenného plánu cvičenie v strednej intenzite (aspoň 2 – 3 týždenne).

Prevencia pred cievnou mozgovou príhodou pohyb
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako sa správne hýbať?

Po raňajkách si urobte malú prechádzku. Namiesto výťahu vždy voľte schody. Samozrejme, nenaložte si naraz 10 poschodí. Poobede alebo podvečer si zacvičte 2030 minút. Snažte sa dosiahnuť úroveň, pri ktorej rýchlo dýchate, ale stále dokážete hovoriť.

V prípade, že nemáte súvislú polhodinku na cvičebnú zostavu, alebo ste dlhšie necvičili a neoplývate veľkou kondíciou, aktivitu si môžete rozdeliť do kratších blokov. Aj 5 – 10 minútové cvičenie má zmysel, pokiaľ ho zopakujete niekoľkokrát za deň.

Pozor na alkohol!

Napriek tomu, že malé množstvo alkoholu sa často odporúča na podporu srdcaciev, vy buďte opatrní. Už 2 alkoholické nápoje denne prudko zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody.

Prvou voľbou z alko-nápojov by malo byť červené víno – obsahuje resveratrol, ktorý chráni srdce i mozog. Ani červeného vína by ste však nemali vypiť viac ako 2 poháre. Keď sa nedokážete vyhnúť nejakej oslave, nikdy nepite nárazovo. Tvrdému alkoholu sa vyhýbajte.

Pravidelne chodievajte na rozbor krvi

Hoci vám návšteva lekára, spolu s cestovaním, trvá napr. pol dňa, nenechajte sa odradiť. Viaceré parametre v krvnom rozbore môžu svedčiť o hrozbe CMP. No nestojí za to?

Ak sa vyhýbate preventívnym prehliadkam, alebo na ne jednoducho zabúdate, riziko ochorení rastie. Postoj: „Nejdem k lekárovi, lebo mi tam zase niečo nájde“ je veľmi zlý prístup k vlastnému telu.

Odber krvi nie je obyčajné vyšetrenie, ako si možno myslíte. Lekár vie z krvi zistiť veľmi veľa. Preto nestačia len preventívne prehliadky. Zájdite sa lekárom aj častejšie a držte sa pokynov, ktoré dostanete.

Liečte zvýšenú hladinu cukru v krvi

Vysoká hladina cukru v krvi poškodzuje cievy. Časom tak rastie riziko CMP. Ak vám namerali vyššie hodnoty cukru v krvi, pravidelne si kontrolujte hladinu cukru. Dobrou voľbou je kúpa domáceho glukomera.

Prevencia pred cievnou mozgovou príhodou meranie glykémie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Fibrilácia predsiení – keď srdce zlyháva

Fibrilácia predsiení je spôsobená nepravidelným srdcovým tepom. Nepravidelný tep zvyšuje riziko tvorby krvných zrazenín v srdci. Zrazeniny zo srdca potom môžu prejsť do mozgu a zapríčiniť mŕtvicu. Fibrilácia predsiení prináša takmer 5-násobné riziko mozgovej príhody! Dostatočný dôvod, prečo ju brať vážne, či nie?

Ak vám srdce bije rýchlejšie, alebo sa ľahko zadýchavate, poraďte sa so svojím lekárom.
Možno budete potrebovať lieky na riedenie krvi. Tie dokážu znížiť riziko mozgovej príhody ešte predtým, ako bude výrazné.

Vrodený trombofilný stav

Málokto sa včas dozvie, že má túto diagnózu. Najčastejšie to už pred prvými príznakmi zistia ženy, ktoré viacnásobne potratili a boli špeciálne vyšetrené na hematológii.

Aj v tomto prípade budete preventívne užívať lieky na riedenie krvi. Ak ste na pochybách, alebo dokonca viete, že tento stav sa objavil vo vašej rodine, nechajte sa vyšetriť u hematológa.

Zdroj: health.harvard.edu

Pridaj komentár