Zdroj foto: www.stock.adobe.com
„Idú mu/jej zúbky!“ je časté konštatovanie rodičov pri pohľade na ich uplakané a nervózne bábätko. Áno, prerezávanie zubov je nápadné práve z dôvodu problémov, ktoré tento proces prináša.
Človek sa rodí bezzubý, no tvorba zuboviny prebieha už v prenatálnom období. Preniknutie korunky z čeľuste cez ďasno (v dôsledku zväčšujúceho sa koreňa do dĺžky) však nastáva až niekoľko mesiacov po narodení. Celý proces sa končí vyrastením zuba do patričného tvaru.
Tento jav – erupcia (dentícia) zubov, sa udeje dvakrát za život: najprv sa cez ďasná prerežú dočasné zuby, potom sa vyvinú zuby trvalé. Tie vytlačia a nahradia mliečne zuby. Poďme sa podrobnejšie pozrieť na „tortúru“ prerezávania zubov.
Kedy sa u dieťaťa zjaví prvý zúbok?
V akom postupe sa dočasné (čiže tzv. mliečne) zúbky prerezávajú?
Aké komplikácie sa môžu pri prerezávaní zubov vyskytnúť?
Ako môžeme dieťaťu pomôcť?
Prečo je dôležité čistenie aj mliečneho chrupu?
Ako prebieha vypadávanie mliečnych zubov a prerezávanie trvalých?
Môžu sa aj vtedy vyskytnúť komplikácie?
Ako to je so zubami múdrosti, čiže osmičkami?
Aká by mala byť základná starostlivosť o naše zuby?
Prerezávanie dočasných (mliečnych) zubov
Dočasný chrup má 20 zubov. Obdobie prerezávania tzv. mliečnych zubov trvá od 6. mesiaca do 3 rokov života. Čas na vyrastenie konkrétneho zuba je však rôzny a u každého dieťaťa iný.
Vek, v ktorom sa u vášho bábätka ukáže prvý zúbok, sa dá určiť iba približne. U väčšiny detí je to v 6. – 8. mesiaci, nič sa však nedeje, ak aj neskôr. Hraničný vek, keď by sa mal prvý zub už zjaviť, je 1 rok. Ak to ani dovtedy nepríde, mali by ste navštíviť zubnú ambulanciu.
Postup prerezávania dočasných zubov
Hoci u každého dieťaťa vyrastajú zuby v inom období, poradie zubov zvykne byť presné. Zúbky väčšinou rastú v pároch. Postup prerezávania dočasných zubov je vo väčšine prípadov nasledovný:
- stredné rezáky dolné (dolné jednotky): 6. – 10. mesiac,
- stredné rezáky horné (horné jednotky): 6. – 10. mesiac,
- bočné rezáky horné (horné dvojky): 7. – 12. mesiac,
- bočné rezáky dolné (dolné dvojky): 7. – 12. mesiac,
- prvé stoličky horné (horné štvorky): 12. – 15. mesiac,
- prvé stoličky dolné (dolné štvorky): 12. – 15. mesiac,
- očné zuby horné (horné trojky): 16. – 20. mesiac,
- očné zuby dolné (dolné trojky): 16. – 20. mesiac,
- druhé stoličky dolné (dolné päťky): 20. – 30. mesiac,
- druhé stoličky horné (horné päťky): 20. – 30. mesiac.
Komplikácie spojené s prerezávaním dočasných zubov
Prerezávanie zúbkov a zvýšená teplota
Prerezávanie zubov je spojené s bolesťou. Preto je pochopiteľné, keď je dieťa nepokojné, častejšie sa v noci budí, dáva si do úst predmety, ktoré uchopí. Príznakom začiatku prerezávania zubov je aj silnejšie slinenie a opuchnuté ďasná. Ako sprievodný jav sa môže objaviť zvýšená teplota.
Rodičia zvyknú uvádzať, že v čase prerezávania zubov sa u dojčiat vyskytujú aj iné fyziologické príznaky, ako sú ochorenie horných dýchacích ciest, nádcha, kašeľ, prípadne hnačky. Pri uvedených príznakoch však buďte obozretní a nezvaľujte vinu hneď na zuby, pretože môže ísť o začiatok vírusového či bakteriálneho ochorenia.
To, že sa niektoré ochorenie objaví práve v tomto období, je síce možné, no nemusí existovať priama súvislosť. Môže ísť o oslabenú imunitu organizmu v čase prerezávania zubov alebo časovo náhodnú súhru medzi prerezávaním zubov a úbytkom materských protilátok.
Menej časté symptómy sú cysty, ktoré sa vytvoria priamo na prerezávajúcich sa zuboch, erupčné cysty (modrasté napučané vyrážky na čeľusti), či dokonca abscesy v ústnej dutine. Tie však väčšinou zmiznú, málokedy je potrebný lekársky zákrok.
Atypické prípady prerezávania mliečnych zubov
To, že prerezávanie zubov spôsobuje drobcom a ich rodičom nemalé problémy, je známa vec. Pri prerezávaní dočasných zubov sa však môžu objaviť aj určité anomálie:
- existujúce zuby pri narodení – dentitio natale,
- zuby prerezané do 30. dňa po narodení – dentitio neonatale,
- oneskorené prerezávanie zubov – dentitio tarda,
- zmenené poradie prerezávania.
V prvých dvoch prípadoch je niekedy potrebné zakročiť a zub odstrániť. Hlavne ak nedrží pevne, a tak hrozí odpadnutie a prehltnutie. Zub musí ísť preč aj pre možné poranenie prsnej bradavky pri dojčení.
Oneskorené prerezávanie či zmenené poradie prerezávania zubov nedokáže lekár výraznejšie ovplyvniť. U niektorých detí prerezávanie zubov mešká z dedičných dôvodov či pre dĺžku tehotenstva. U predčasne narodených detí sa môžu zuby prerezávať neskôr, pretože tvorba tvrdej zuboviny sa začína už v prenatálnom období a pri predčasnom pôrode sa tento vývin spomalí.
Ako môžeme dieťaťu pomôcť:
- upokojujeme ho nosením, hojdaním, prípadne dojčením,
- ponúkneme mu hryzadielko (najlepšie ochladené v chladničke),
- rovnakú službu môže vykonať aj určité jedlo, napr. celá surová mrkva či suchý chlebík,
- pomasírujeme mu ďasná prstom.
Existujú aj rôzne gély a rastlinné tinktúry, ktoré utišujú bolesť a znižujú horúčku. Môžu však vyvolať alergiu, preto ich podávame výlučne na lekárske odporúčanie.
Musíme dočasný chrup čistiť?
Keď už sú zúbky prerezané, treba sa o ne patrične starať, a to od samého začiatku. Tvrdenie, že hygiena mliečnych zubov nie je dôležitá, lebo aj tak vypadajú, nie je správne. Zdravé dočasné zuby tvoria základ pre zdravé trvalé zuby, keďže ovplyvňujú aj rast čeľuste a sánky.
Korunky stálych zubov sa vytvárajú už v čase prerezávania dočasných zubov, pričom od 1. roka prebieha ich kalcifikácia (zvápenatenie). Základ zdravého trvalého chrupu je teda položený už v tomto období. Zdravý mliečny chrup je dôležitý aj pre správnu artikuláciu dieťaťa.
Akú zubnú kefku potrebuje malé dieťa?
Dieťaťu zaobstarajte kefku s jemnými štetinami a hrubšou rúčkou. Používajte zubnú pastu pre malé deti, a to z dôvodu, že mliečne zuby majú iné zloženie ako trvalé, resp. pre neškodnosť, keďže deti častejšie prehĺtajú pastu.
Prvé roky života musí dieťaťu čistiť zuby rodič, no čím skôr by to malo začať robiť samo. Čistenie mliečneho chrupu je zásadné aj pre vypestovanie si správneho hygienického návyku.
Súčasťou prevencie proti kazivosti zubov je aj zdravá výživa. Sladkosti a sladené nápoje zubom určite neprospievajú. Stavte radšej na sladké ovocie, ktoré má dieťa rado.
Vypadávanie mliečnych zubov
Mliečne zuby zvyknú vypadávať v rovnakom poradí, ako sa prerezali. Opäť platí, že u každého dieťaťa sa to deje v inom čase. Prvý mliečny zúbok väčšinou vypadne v 6. – 7. roku, kým však dieťa príde o všetky mliečne zuby, môže to trvať aj do 14. roku. Dočasný chrup je nahradený trvalými zubmi.
Prerezávanie prvých trvalých stoličiek (tzv. šestky) – štart kompletnej výmeny zubov
Z trvalých zubov sa ako prvá prereže „šestka“, a to hneď za dočasnou stoličkou. Tento jav často rodičia nezaregistrujú, keďže ešte nedošlo k vypadávaniu mliečnych zubov. Začína sa obdobie zmiešaného chrupu, keď postupne vypadávajú mliečne zuby a nahrádzajú ich trvalé.
Pre toto obdobie je typický štrbavý úsmev malého školáka. Proces sa ukončí niekedy v 12. roku života – vypadnutím posledného mliečneho zuba.
Prerezávanie trvalých zubov
Trvalý chrup sa od dočasného odlišuje v počte zubov. Kým dočasný pozostáva z 20 zubov, trvalý je zložený z 32 zubov. Chrupy sa od seba líšia aj veľkosťou a zložením zubov. Trvalé zuby sú väčšie ako dočasné, chrupy majú rozdielne zloženie v sklovine, v dentíne aj v dreňovej dutine.
Postup prerezávania trvalých zubov:
- prvé stoličky dolné (dolné šestky): 5. – 6. rok,
- prvé stoličky horné (horné šestky): 6. – 7. rok,
- stredné rezáky dolné (dolné jednotky): 6. – 7. rok,
- stredné rezáky horné (horné jednotky): 7. – 8. rok,
- bočné rezáky dolné (dolné dvojky): 7. – 8. rok,
- bočné rezáky horné (horné dvojky): 8. – 9. rok,
- očné zuby dolné (dolné trojky): 9. – 10. rok,
- prvé črenové zuby horné (horné štvorky): 10. – 12. rok,
- prvé črenové zuby dolné (dolné štvorky): 10. – 12. rok,
- druhé črenové zuby horné (horné päťky): 10. – 12. rok,
- druhé črenové zuby dolné (dolné päťky): 10. – 12. rok,
- očné zuby horné (horné trojky): 11. – 12. rok,
- druhé stoličky dolné (dolné sedmičky): 11. – 13. rok,
- druhé stoličky horné (horné sedmičky): 11. – 13. rok,
- tretie stoličky horné (horné osmičky): 17. – 25. rok,
- tretie stoličky dolné (dolné osmičky): 17. – 25. rok.
Aj pri prerezávaní trvalých zubov sa objavujú komplikácie
Aj keď prerezávanie a vyrastanie stálych zubov nie je väčšinou spojené s bolesťou a podobnými problémami ako pri mliečnych zuboch (výnimku tvoria posledné stoličky), neznamená to, že nemôžu nastať určité komplikácie. Toto sú najčastejšie príčiny:
- predčasná strata mliečnych zubov,
- naopak – ich dlhé pretrvávanie,
- príliš úzka čeľusť,
- chybné postavenie zubov,
- chybné postavenie čeľuste.
Pri prerezaní stálych zubov sa môžu vyskytnúť aj komplikácie iného charakteru, za čím hľadajme genetickú predispozíciu, nedostatočnú hygienu mliečnych zubov, zlú životosprávu či iné ochorenie. Ide hlavne o poruchy tvaru, stavby zubov alebo ich početnosti:
- anodoncia (bezzubosť) – veľmi vzácny jav,
- hypodoncia – počet zubov je znížený z dôvodu nevyvinutých zárodkov niektorých zubov (často je to posledná stolička),
- oligodoncia – počet zubov je znížený z rovnakého dôvodu, tu však chýba celá skupina zubov,
- hyperodoncia – nadpočetnosť zubov, čo má viacero podôb, napríklad prostredný horný rezák (meziodens) či štvrté stoličky (distomolár, paramolár),
- pseudoanodoncia – nedošlo k prerezaniu zuba (pre vklinenie do ďasna),
- rôzne poruchy tvaru zubov – napr. zrastenie zubov, zdvojenie zubov,
- poruchy veľkosti zubov – makrodoncia (nadmerne veľké zuby), mikrodoncia (neúmerne malé zuby),
- nesprávne zafarbenie zubov,
- poruchy zubnej skloviny,
- dentínová dysplázia – bezkoreňové zuby (dedičné ochorenie), porucha v tvorbe dentínu.
Prerezávanie posledných stoličiek (zubov múdrosti)
Posledné v poradí sa prerezávajú tretie stoličky – osmičky. Sú to posledné zuby v zuboradí. „Múdrymi“ ich nazývame práve pre vek, v ktorom sa prerezávajú, čo je medzi 17. a 25. rokom, keď by sme už mali byť dostatočne múdri.
Zuby múdrosti sú pokladané za najproblematickejšie. Najviac ťažkostí spôsobuje ich prerezávanie, keďže pre osmičky nie je dosť miesta. Evolučným vývinom človeka sa totiž zväčšila mozgová časť hlavy, no tvárová sa zmenšila, teda máme menšie čeľuste, ale zuby majú rovnakú veľkosť. Navyše rastú vo veku, keď je rast kostí už ukončený, a tak nie je možné, aby sa sánka ešte predĺžila.
Naši predkovia v rovnakom veku už o nejaké zuby prišli, takže zuby múdrosti u nich plnili akúsi náhradnú funkciu. To však zdravé osmičky môžu plniť aj dnes – napríklad v prípade straty iných zubov (v neskoršom veku).
Zuby múdrosti pokladáme za pozostatok z prehistorických dôb a pri dnešnom spôsobe stravovania už vraj nie sú pre človeka nevyhnutné. V každom prípade je ich prerezávanie väčšinou bolestivé a spôsobuje rôzne komplikácie:
- tlak a bolesť v mieste prerezávania,
- problémy s prehĺtaním,
- sťažené otváranie úst,
- bolesť a opuch polovice tváre,
- zvýšená teplota, malátnosť,
- opuch lymfatických uzlín,
- ak sa zub prereže len časťou svojej korunky, v jeho okolí vznikne zápal, ktorý môže preniknúť hlbšie, čím sa vytvorí cysta a rozšíri infekcia,
- zuby svojím tlakom môžu pokriviť ostatné zuby v zuboradí, najčastejšie koreň alebo korunku susednej sedmičky,
- niekedy sa neprerežú vôbec, ostávajú v kosti alebo pod sliznicou – tzv. „ležaté osmičky“,
- zuby múdrosti najskôr podliehajú zubným kazom – pre sťažený prístup k hygiene.
Čo robiť v prípade komplikácií s osmičkami?
Problematické osmičky môžu vyvolať veľmi vážny stav, preto spomenuté príznaky neignorujte a včas vyhľadajte lekársku pomoc. Komplikácie sa riešia podľa závažnosti, väčšinou je potrebné klinické a röntgenové vyšetrenie. Pri akútnych zápaloch sa obyčajne predpisujú antibiotiká a ústna dutina sa dezinfikuje výplachmi.
V prípade, že zub má perspektívu funkčnosti, má zmysel ho zachovať. Vtedy sa lekársky vykoná chirurgické uvoľnenie tkanív (dekapsulácia). V opačnom prípade sa volí jednoduchá alebo chirurgická extrakcia, čiže vytrhnutie.
Základná starostlivosť o zuby
O dôležitosti dodržiavania hygieny chrupu nie je nutné hovoriť. Však práve dôsledné čistenie zubov nám dá predpoklad udržať si vlastné zuby v dobrom stave čo najdlhšie. Pri čistení zubov, čiže odstraňovaní zvyškov potravy a povlaku, sú podstatné tieto základné pravidlá: pravidelnosť, správna technika a kvalitná zubná kefka.
Zuby by sme si mali čistiť minimálne dvakrát denne, pričom podstatné je večerné čistenie pred spaním. Dobrá zubná kefka by mala byť mäkká až stredne tvrdá, s menšou hlavicou a hustými zarovnanými štetinami. Samozrejme netreba zabudnúť ani na medzizubné priestory. K základnej starostlivosti o naše zuby patrí aj dodržiavanie preventívnych zubárskych prehliadok a taktiež pravidelné absolvovanie dentálnej hygieny.
Zdroje:
Miriam Stoppardová: Choré dieťa. Poradca pre rodičov. Neografia, Martin 1992.
http://www.wikiskripta.eu/index.php/Zuby
https://www.fmed.uniba.sk/fileadmin/lf/sucasti/Teoreticke_ustavy/Ustav_molekularnej_biomediciny/Pedagogika/Patologicka_fyziologia/zmeny_v_dutine_u__stnej_2.pdf
http://www.infoweby.sk/zdravie-a-krasa/305-vyvoj-chrupu-a-prerezavanie-zubov
https://primar.sme.sk/c/4117344/problemy-s-prerezavanim-zubov.html#axzz4micUNxr9
https://primar.sme.sk/c/5345986/nepodcenujte-starostlivost-o-zubky-svojich-deti.html#axzz4kRwYU8L4
http://www.zdravie.sk/clanok/50130/ako-sa-u-deti-prerezavaju-zuby
https://zdravoteka.webnoviny.sk/choroby/ochorenia-chrupu/
http://www.zdravie.sk/choroba/50819/zuby-mudrosti-zaklineny-zub
http://www.schill.sk/zuby-odborne-clanky/zuby-mudrosti
https://lekar.sk/clanok/starostlivost-o-zuby